Ez a vegán tejfölrecept tökéletesen helyettesíti a hagyományos változatot, így nem kell lemondanod a magyaros ízekről akkor sem, ha nem fogyasztasz tejtermékeket.
Ha még nem készítettél hasonlót, nem kell megijedni, semmilyen bonyolult konyhai műveletről nincs szó: a vegán tejföl elkészítése mindössze néhány perc aktív munkát és egy késes aprítót vagy botmixert kíván.
Az alapváltozat mellett arra is adunk tippeket, hogyan ízesítheted tovább a növényi tejfölt, és receptötletekkel is segítünk, ha épp nem tudod, mit készítenél szívesen.
Ha pedig teljes értékű növényi étrendet követsz, akkor jó hírünk van, ugyanis ez a recept hozzáadott olajtól mentes változatban is elkészíthető – olvass tovább, és mutatjuk, hogyan.
Hogyan használd fel a vegán tejfölt?
A vegán tejfölt ugyanúgy használhatod, mint az állati eredetű változatot. Inspirációnak ajánlunk néhány receptet, amikhez kipróbálhatod.
A legtöbb tejföllel tálalt, magyaros ételt növényi változatban is el lehet készíteni. Íme ezek közül néhány:
Ha valami különleges, nemzetközi ételt készítenél, ezekhez jól illik a növényi alapú tejföl:
A vegán tejfölt ezekkel a desszertekkel is tálalhatod:
Megjegyzések
1. Gyors áztatás: ha nincs időd éjszakára vagy legalább hat órára beáztatni a napraforgómagot és a rizst, gyors áztatást is csinálhatsz. Ehhez a rizst tedd 200 ml lobogó vízbe öt percre, szűrőben alaposan öblítsd át, és ezután főzd meg. A napraforgómagot szintén lobogó vízben főzd fél percig, zárd el, fedd le fél órára, majd öblítsd át.
2. A megfelelő olaj kiválasztása: lehetőleg semleges ízű olajat válassz, de ha csak egy evőkanállal teszel bele, akár olívaolajat is használhatsz. A semleges ízű olajok közül az avokádóolaj a legegészségesebb, de a napraforgó-, repce- és kókuszolaj is megfelel.
3. Olajmentes (TÉNÉ) változat: olaj nélkül kissé kevésbé lesz krémes a vegán tejföl, de ha teljes értékű növényi étrendbe illeszthető változatot szeretnél készíteni, használj helyette kevés vizet. Először egy evőkanállal tegyél hozzá, majd lassan adagolva még annyit, amennyivel a tejföl a kívánt állagot eléri.
4. Ízesítés: ha natúr ízű tejfölt szeretnél készíteni, vagy desszerthez tervezed használni, a hozzávalók között felsorolt fokhagymaport elhagyhatod. A legtöbb sós ételhez azonban jól illik, és mivel nagyon keveset használunk, nem lesz túlságosan fokhagymaízű a végeredmény. Ízlés szerint persze adhatsz hozzá többet is.
További ötletek az ízesítéshez:
- ha édes ételhez használod, adhatsz a tejfölhöz édesítőt, vaníliakivonatot és/vagy biocitromhéjat;
- felhasználástól függően tovább fűszerezheted a tejfölt: például friss kaporral, bazsalikommal vagy petrezselyemmel, paprikával vagy frissen őrölt borssal, extra citromlével és friss fokhagymával;
- ha tartármártást készítenél, tehetsz hozzá néhány evőkanál vegán majonézt, kevés mustárt és édesítőt, fehér borsot és extra citromlevet.
Hozzávalók
- 60 gramm natúr napraforgómag éjszakára beáztatva
- 40 gramm rizs éjszakára beáztatva
- 2 evőkanál frissen facsart citromlé
- ½ teáskanál só
- 1-3 evőkanál semleges ízű olaj
- ¼ teáskanál fokhagymapor (opcionális)
Elkészítés
1. Az éjszakára beáztatott és alaposan átöblített rizst másfélszeres vízben tedd fel főni (tehát fél bögre rizshez ¾ bögre vizet használj), adj hozzá egy nagy csipet sót, és főzd félig fedő alatt kb. 10 percig, vagy amíg nagyjából beszívta a vizet. Zárd el, és fedd le 15 percre. Ha nem volt időd beáztatni a rizst, lásd a „Megjegyzések” rész 1. pontját.
2. A beáztatott napraforgómagot öblítsd át (ha nem volt időd beáztatni, lásd a „Megjegyzések” rész 1. pontját), majd késes aprítóban vagy botmixerrel alaposan turmixold össze a főtt rizzsel, citromlével, sóval, és ha használsz, fokhagymaporral.
3. Ha már homogén, lassan adagolj hozzá turmixolás közben először egy evőkanál semleges ízű olajat, majd szükség szerint még 1-2 evőkanálnyit, amíg a kívánt állagot és krémességet el nem éri a tejföl. Ha kevesebb olajat használnál, egy részét vízzel is helyettesítheted. Teljesen TÉNÉ opcióért pedig lásd a „Megjegyzések” rész 3. pontját. Minél tovább turmixolod, annál krémesebb lesz a végeredmény.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.