Az aglio e olio neve annyit jelent: fokhagyma és olaj. Ez a két fő összetevő szükséges ugyanis az egyik legegyszerűbb, de egyben legnagyszerűbb olasz tésztaételhez.
Ez az étel Olaszországban tulajdonképpen olyan, mint itthon a krumplis tészta: általában akkor készítik, amikor fogyóban van a kamrakészlet. Tökéletes hétköznapi vacsora önmagában is, de még inkább ezzel a tökmagos-bazsalikomos zöldsalátával vagy mediterrán fehérbabsalátával.
Az aglio e olio nagyszerűsége a praktikumban rejlik: kiküszöböli ugyanis az olyan mindennapi nyavalyákat, amik egyhangúvá vagy bonyolulttá teszik a főzést.
A „nincs kedvem bevásárolni” kór
Gyakori, teljesen érthető tünete a rohanó életmódnak. Akik ebben szenvednek, azoknak jó hírünk van: az aglio e olióhoz mindössze néhány összetevő kell. Ráadásul csupa olyan dolog, ami nagy valószínűséggel ott lapul már a konyhádban.
De ha nem, akkor is elég a sarki közértig menni, mivel semmi extra hozzávaló nem kell hozzá: az alapváltozathoz csak tészta, olívaolaj, fokhagyma, chili és petrezselyemzöld szükséges.
A „túl fáradt vagyok főzni munka után” betegség
Kinek van kedve egy órát a konyhában állni egy egész napos műszak után? Pontosan, senkinek. De ha már unod, hogy az idő- és energiahiány miatt a szendvics és a mirelit pizza váltogatják egymást a napi vacsoramenün, akkor ezzel a tésztával minimális plusz energiabefektetéssel vihetsz egy kis színt az étkezésedbe.
Az aglio e olio ugyanis azon kevés étel közé tartozik, amit nem tart tovább elkészíteni, mint megenni: a tészta kifőzésével együtt maximum tizenöt perc alatt elkészül, így az enervált napokra is tökéletes.
A legvariálhatóbb tésztaféle
Az aglio e olio olyan étel, amit „alapreceptnek” is szoktak venni. Bizonyos ízesítők hozzáadásával a tészta ízvilága más irányba is elvihető, illetve zöldségekkel dúsítva gazdagabb fogás varázsolható belőle.
Citromhéj és citromlé: Az aglio e olio friss, üde ízhatást kap, ha a citromlevet és/vagy reszelt (kizárólag bio!) citromhéjat adsz hozzá. Ha kipróbálnád ezt a változatot, akkor a fokhagyma után egy perccel add az olívaolajhoz, majd fél perc múlva hozzá is keverheted a tésztát.
Frissen őrölt bors: a citromléhez hasonlóan mélyítheti az ízeket, ha frissen őrölt borsot adsz az olajhoz, ezt is a fokhagyma után kb. egy perccel. Az apróra őrölt borsot inkább kerüld.
Chili: az eredeti aglio e olióhoz általában kevés chilipelyhet is adnak a pikáns ízhatásért, de nem kötelező jelleggel. Ha nem szereted a csípőset, ki is hagyhatod, vagy az ízlésednek megfelelően változtathatsz a mennyiségen. Száraz chili helyett használhatsz a magyar konyhában gyakrabban fellelhető nyers, darált csípős vagy édes paprikát is.
Vegán parmezán: az aglio e olio hagyományosan is teljesen növényi alapú étel, általában nem kerül rá ugyanis még parmezán sajt sem, ami a legtöbb olasz tésztáról nem mondható el. De természetesen kerülhet rá tálaláskor vegán parmezán, ha épp olyan kedve van az embernek: ehhez receptet ide kattintva találsz.
Zöldségek: az aglio e olióhoz nagyon jól illenek a zöld színű zöldségek, pl. a brokkoli, cukorborsó, spárga, fodros kel és spenót. Ezeket blansírozhatod és/vagy kevés olívaolajon megpiríthatod, mielőtt a tésztához kevered. De valamilyen aromásabb gombaféle, pl. barna csiperke, laska, shiitake vagy rókagomba is kerülhet bele pirítva, vagy esetleg aszalt paradicsom is.
Hozzávalók
2 adaghoz
- 220 gramm spagetti vagy a kedvenc tésztaféléd (szárazon mérve)
- 4 közepes gerezd fokhagyma
- 2 és fél evőkanál extraszűz olívaolaj
- 1 teáskanál chilipehely vagy nyers darált paprika (ízlés szerint több/kevesebb)
- friss petrezselyemzöld
- extrák: vegán parmezán, zöldségek, citromhéj, citromlé, frissen őrölt bors*
*Ezek opcionális összetevők, amikkel variálhatod az aglio e olio alapreceptjét. A „Hozzávalók” feletti résznél találsz részletes magyarázatot.
Elkészítés
- A tésztát erősen sós, lobogó vízben főzd al dentére. Ehhez a csomagoláson található főzési időnél általában 1-2 perccel kevesebb időre van szükség. Ez egy olasz tésztaétel, nem főzzük tehát puhára a tésztát – jobb, ha marad egy kis tartása. Ha kész, hideg vízzel alaposan öblítsd át, és csepegtesd le. A tészta főzővizéből tegyél félre kb. fél dl-t.
- Amíg a tészta fő, készítsd el a fokhagymás olajat. A fokhagymát vágd fel kedved szerint: fel is apríthatod (késsel, nem fokhagymanyomóval, és nem kell, hogy túl apró legyen), de akár vékonyan fel is szeletelheted.
- Hevíts fel két evőkanál olívaolajat egy serpenyőben, és alacsony lángon pirítsd a fokhagymát kb. egy percig, vagy addig, amíg nagyon enyhe színt nem kap. Ügyelj az alacsony lángra, a fokhagyma ugyanis könnyen megég.
- Ha a fokhagyma már majdnem kész, add hozzá a chilipelyhet (és ha használsz, akkor a citromlevet, citromhéjat és frissen őrölt borsot), majd fél perc múlva a tésztát és fél dl-t a tészta főzővizéből.
- Kevergesd közepes lángon, amíg a főzővíz el nem párolog (ha zöldségeket is használsz, akkor ezeket most keverd hozzá), majd locsolj a tésztára még fél evőkanál olívaolajat, forgasd össze, és zárd el. Adj hozzá kb. fél-egy teáskanál sót kisebb adagokban, kóstolgatva. Fontos, hogy ne spórold ki belőle a sót, ez fog ugyanis segíteni „találkozni” ezeknek az egyszerű, de aromás összetevőknek.
- Adj hozzá apróra vágott friss petrezselyemzöldet, tálaláskor pedig opcionálisan megszórhatod vegán parmezánnal.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.