Meglepő jelenségre lett figyelmes egy édesanya, miközben csirkemellet szeretett volna készíteni. Tisztítás közben a vásárolt csirkehús visszataszítóan szétfoszlott. A hölgy a látványt a közösségi oldalán is megosztotta. Az egyik népszerű szupermarketben vásárolt csirkemellel történt eset ritka, de nem egyedi. Az oka pedig a nagyüzemi állattartási gyakorlatok és a profitmaximalizálás.
Nem kis meglepetés érte Alesia Coopert, egy texasi édesanyát, aki gyermekei ebédjét kezdte el elkészíteni. A nem sokkal korábban vásárolt csirkemell tisztítás közben szinte teljesen szétmállott. A rostjaira bomlott hús látványát Alesia közösségi oldalán is megosztotta, és állítólag többen is rosszul lettek a fotóktól – számolt be a hírről a Daily Mail.
Néhány hete éppen az ebédet főztem a gyerekeknek, és megmostam a húst, ahogy mindig is szoktam. Amikor visszamentem, hogy elkezdjem a sütést, ez lett belőle… azóta hozzá sem nyúltam a csirkehúshoz
– írta Alesia a közösségi oldalára.
A gyomorforgató jelenség, habár nem túl gyakori, nem egyedi eset. Az ilyen rostjaira bomló húsnak még neve is van: spagetticsirke. A Wall Street Journal cikke szerint először 2015-ben bukkant fel a jelenség. 2019-ben pedig a boltban kapható csirkemell 4-5 százalékánál lehetett ilyesmit tapasztalni.
Mi okozza a spagetticsirke-jelenséget?
Az állattartás által leginkább kihasznált szárnyasok tenyésztési gyakorlata sokat változott az elmúlt néhány évtizedben. A brojlercsirkék manapság átlagosan 47 nap alatt kerülnek levágásra, ekkor hozzávetőlegesen 3 kilót nyomnak. 2000-ben ugyanennyi idősen még csak nem sokkal 2 kiló fölötti súllyal rendelkezett az átlagos brojlercsirke. 1925-ben ennek a súlynak az elérése több mint 4 hónapot vett igénybe. Az amerikai National Chicken Council szerint a csirkék kétszer olyan gyorsan nőnek, mint 50 évvel ezelőtt.
Az ilyen természetellenesen gyors ütemű növekedéshez a csirkék teste és szervezete nem tud megfelelően alkalmazkodni. A növekvő izmok nem kapnak elegendő oxigént, ezért az izomrostok spagettiszerűen szétválnak. A jelenség kicsit hasonlít a bolti csirkéken látható égési sérülésekhez, amit pedig az ammónia okoz. Mindkét jelenség a minél gyorsabb növekedés és magasabb profit érdekében végzett túltenyésztés mellékterméke.
A hús ebben az állapotában is fogyasztható, de néhány cég – mint a Wendy’s vagy a Whole Foods – elkezdte előnyben részesíteni a lassabban növő csirkéket, mert a vásárlóik szerint a jobb életkörülmények jobb ízt is eredményeznek. Ez az állítás bár tudományosan nem bizonyított, a tartási körülmények esetlegesen eredményezhetnek minőségbeli változást a belőlük készült termékekben.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.