A kora tavasz egyik legizgalmasabb idényzöldsége az olaszok kedvenc tésztaszószaként elkészítve: ez a medvehagyma pesto. Titka az intenzív, markáns ízek tökéletes harmóniájában rejlik.
Ebben a szószban a medvehagyma fokhagymához hasonló, de annál zsengébb, „zöldebb” aromája, a dió karakteressége, a bazsalikom frissessége és a – természetes ízfokozóként is számontartott – sörélesztőpehely umami hatása olyan fúziót alkotnak, aminek nehéz ellenállni.
Legegyszerűbb felhasználási módja az, ha simán főtt tésztára kevered – az eredeti bazsalikomos pestót is így fogyasztják leggyakrabban. De a reggeli pirítóst vagy szendvicset is jól fel lehet vele dobni, gyakran teszik például paniniból készült melegszendvicsbe.
A medvehagyma pesto fogyasztási módjainak csak a fantáziád szab határt: teheted például tortillatekercsbe, használhatod mártogatósként, de akár pizzán is használhatod paradicsomszósz helyett. És létezik „medvehagymaélet” a pestón túl is, készíthetsz belőle például medvehagyma-krémlevest is.
A következő hetekben a szezonnak megfelelően minden vasárnap új medvehagymás recepttel érkezünk, tarts velünk!
A tökéletes medvehagyma pesto titka
Olívaolaj: lehetőleg extraszűz olívaolajat használj, de az olívapogácsa-olaj is megteszi. Fontos, hogy az olaj friss legyen, lehetőleg hat hónapnál nem régebbi – mivel sokat használunk belőle, már egy kicsi avasság is keserűvé teheti a pestónkat.
Biocitrom: mivel a héját is felhasználjuk, a sima citrom nem jó hozzá, ennek ugyanis nem ehető a héja. Ha nem biocitromot használsz, akkor csak a levét használd fel, a citromhéjat egyszerűen hagyd ki.
Bazsalikom: ebben a pestóban a főszereplő ugyan a medvehagyma, de az eredeti olasz szósz ízvilágának felidézésére egy kevés bazsalikomot is adunk hozzá. Persze kedved szerint variálhatod: a bazsalikom mellett tehetsz bele szinte bármilyen friss zöldfűszert vagy zöld levelest, például rozmaringot, petrezselymet, spenótot vagy rukkolát, de akár több medvehagymával is kiválthatod.
Sörélesztőpehely: ezzel adjuk meg a medvehagyma pesto umami ízét, amit az eredeti változatban a parmezán sajt biztosít. Enélkül is finom lesz, de az igazán kirobbanó ízhatásért ajánlott nem kihagyni a receptből.
Hozzávalók
egy kisebb befőttesüveghez
- 100 gramm medvehagyma
- 30 gramm friss bazsalikom
- 100 gramm dióbél
- 1 biocitrom
- 3 evőkanál sörélesztőpehely
- 1/2 – 3/4 teáskanál só
- 120-140 ml jó minőségű olívaolaj
A medvehagyma pesto elkészítése
1. A medvehagymát és a bazsalikomot alaposan mosd meg, és hagyd teljesen megszáradni, mielőtt felhasználod, vagy tiszta konyharuhával/papírtörlővel töröld szárazra, majd vágd össze. Nem kell, hogy teljesen apró legyen.
2. A biocitrom héját reszeld le, a levéből pedig facsarj ki két evőkanálnyit. Ha nem bio a citrom, amit használsz, akkor csak a levét használd fel.
3. Tedd a medvehagymát, bazsalikomot, diót, sörélesztőpelyhet, citromhéjat, két evőkanál citromlevet és 1/2 teáskanál sót egy hosszúkás edénybe, és botmixerrel turmixold össze. Nem kell teljesen simára, de ne legyenek benne nagyobb darabok.
4. Lassan, vékonyan csurgatva önts hozzá 120 ml olívaolajat úgy, hogy közben végig turmixolod. Attól függően, milyen állagú pestót szeretnél, opcionálisan tehetsz még hozzá 10-20 ml-t.
5. Kóstold, és ha szükséges, adj még hozzá sót vagy ízlés szerint extra citromlevet, sörélesztőpelyhet. Fontos, hogy a pesto végeredményében erősen sós, markáns ízvilágú legyen, mivel az ételhez keverve veszít az intenzitásából.
A medvehagyma pesto hűtőben, tiszta befőttesüvegben tárolva akár egy-két hétig is eláll, de akár le is fagyaszthatod.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.