Könnyen elkészíthető, házi rukkola pesto

rukkola pesto

Itthon is hatalmas rajongótábornak örvend az olaszok egyik legalapvetőbb tésztaszósza, a pesto. Egy finom pesto szószt pedig otthon is könnyen el lehet készíteni. Jöjjön most egy különleges vegán változat.

A pesto eredeti és legnépszerűbb típusa a pesto alla genovese, amit a nevéből sejthetően Genova városában találtak ki. Az eredeti, 19. század közepe óta használt, élénkzöld színű pesto összetevői a friss bazsalikom, a fenyőmag, az olívaolaj, a fokhagyma és a parmezán sajt.

A legelterjedtebb pestón kívül sok változat létezik: a pesto alla trapanese például kevesebb bazsalikommal, fenyőmag helyett mandulával, és paradicsom hozzáadásával, a pesto alla calabrese pedig szintén kevés bazsalikommal, grillezett paprikával, paradicsommal és ricottával, magok hozzáadása nélkül készül.

A pesto szó csak annyit jelent: összetörve, összemorzsolva, mivel régen mozsárban készültek ezek és az ehhez hasonló szószok. Ezért is alakult ki Olaszország más-más részein több pesto recept: mozsár mindenhol volt, de nem minden összetevőre tudtak a különböző régiókban szert tenni.

Ezen felbátorodva mi vegán pesto elkészítésére adtuk a fejünket, ami természetesen sajt nélkül készül, illetve az egészségesség nevében kevesebb olaj kerül bele, mint az eredeti recept szerinti változatba. A bazsalikomot pedig pénztárcabarátabb, Magyarországon is megtermő, helyi fűszernövényre cseréltük: így született meg ez a vegán rukkola pesto recept.

Hozzávalók:

  • 100 gramm rukkola
  • 1 evőkanál citromlé
  • 2-3 evőkanál olívaolaj
  • 50 gramm dió (lehet napraforgómag, mandula, kesudió vagy tökmag is)
  • 1 kövér gerezd fokhagyma
  • 1-2 jégkocka

Elkészítés:

  1. A rukkolát mosd és szárítsd meg, majd tedd a botmixer késes aprítójába két evőkanál olívaolajjal, egy evőkanál citromlével, egy kövér gerezd fokhagymával, 50 gramm dióval vagy más maggal, egy jégkockával és fél teáskanál sóval.
  2. Addig aprítsd, amíg már nincsenek benne nagyobb darabok semmiből. Lehetséges, hogy időnként ki kell nyitnod az aprítót, és egy késsel lekapargatni az oldaláról az odaragadt pestót. Ha nem érzed elég jó állagúnak, dobj hozzá még egy jégkockát és/vagy még egy evőkanál olívaolajat.
  3. Kóstold, és ha nem elég sós, tegyél még hozzá. A pestónak önmagában nagyon intenzív ízűnek kell lennie: ha nem az, akkor a tésztával összekeverve elvész a varázsereje, tehát bátran használj elégséges sót.
  4. Tésztával a legautentikusabb tálalni, de rengetegféleképp felhasználhatod: készíthetsz pestós gnocchit vagy nokedlit, teheted melegszendvicsbe növényi sajttal vagy töltheted leveles tésztába, de salátaöntetként is isteni.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.