Németország lakossága egyre inkább eltávolodik az állatokból készült húskészítményektől, ezzel pedig remek példát mutat a világ többi országának, akik közül egyelőre csak kevesen követik őket.
A közelgő Oktoberfest nagy valószínűséggel még nem a növényi fogásokról fog szólni, a 6 millió látogató ugyanis évente majd félmillió sült csirkét és több százezer kolbászt szokott elfogyasztani, amit 7 millió liter sörrel öblítenek le. Az eseményt követően viszont csak a sörfogyasztás mérőszámai maradnak magasan (Németország 2019-ben a negyedik volt az egy főre jutó éves alkoholfogyasztás tekintetében), a húsfogyasztás mutatói ezzel szemben szépen lecsökkennek.
2011-ben a németek évente nagyjából 63 kg húst fogyasztottak, ez az érték ma 55 kg, ami több, mint 12%-os esést jelent. A jelentős csökkenés nagy része ráadásul az utóbbi években, 2018-tól figyelhető meg, ami egybecseng az alternatív növényi fehérjeforrások eladási számainak drasztikus növekedésével.
Németország úttörő ezen a téren, hiszen néhány kivételtől eltekintve (mint pl. Svédország), a világon szinte mindenhol növekszik a húsfogyasztás mértéke, a fejlődő, valamint a gazdag országokat egyaránt figyelembe véve.
Mi lehet Németország titka?
Nem könnyű rálelni arra a meghatározó tulajdonságra, ami magyarázatot adhatna az ország lakosságának csökkenő húsfogyasztására, de talán nem is egyetlen indokot kell keresni erre a jelenségre. Hiszen számos olyan tényező befolyásolja a németek egyre csökkenő hús iránti vágyakozását, amely más országokban is jelen van, mégsem jelentkeznek hasonló tendenciák.
Egy felmérés kimutatta, hogy 2016-tól 2020-ig a vegánok száma megduplázódott az országban, így már 2.6 millió ember, vagyis a lakosság 3.2%-a utasít el minden állati eredetű élelmiszert, de ez a szám önmagában nem elég ilyen mértékű csökkenés eléréséhez.
A flexitáriánusok számának növekedése már sokkal jelentősebb lehet ilyen szempontból, vagyis azoké, akik nem állandó jelleggel, de jellemzően csökkentik a húsfogyasztásukat és igyekeznek tudatosabban táplálkozni.
A német húsipart az utóbbi években elég sok kritika is érte a kényszermunkától elkezdve a rossz minőségű termékekig, ezenfelül a madár- és sertésinfluenza járványok sem növelték az eladási számokat. Ez is hozzájárulhat, hogy a lakosok között növekszik a vegánok és flexitáriánusok száma. Ami viszont megkülönböztetheti az országot a világ többi területétől, azok a német fiatalok, akik komolyan aggódnak a klímaváltozás miatt.
Különösen a fiatalság körében lehet látni egy kulturális változást, mert sokkal inkább tudatában vannak annak, mit esznek és hogyan fogyasztanak
– nyilatkozta Inka Dewitz, a Heinrich Böll Stitfung-tól, a Német Zöld Párt egyik alapítványától.
Az alapítvány egy 2021-es kutatásban rámutatott, hogy a 15-29 éves németek között közel 13% a vegánok és vegetáriánusok aránya összesen. Ezek a fiatalok sokkal több növényi alapú élelmiszert is vásárolnak, mint az idősebb korosztályok tagjai.
A németországi Fridays for Future mozgalom is szerepet játszik a változásban, az országban működő sejt ugyanis sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a nagyipari állattartás és a húsfogyasztás káros hatásainak taglalására, mint sok más ország aktivista szervezetei.
Vannak még kiküszöbölésre váró csorbák
A valósághoz hozzátartozik, hogy a globális húsfogyasztás csökkenését leginkább a disznóhús fogyasztásának visszafogásával sikerült elérni, de marhából pontosan ugyanannyit, csirkéből pedig még többet is fogyaszt a német lakosság, mint 2011-ben. Ennek az lehet az oka, hogy az üzenet, miszerint a fehér hús kevésbé káros, mint a vörös, nagyon megragadt az emberekben.
„Állatjóléti szempontból ez természetesen katasztrofális. Egyelőre nem tudok bulizós hangulatba kerülni. Eléggé kiábrándít, hogy látjuk ezt (a húsfogyasztás csökkenését), mégis több állat hal meg, mint előtte” – mondta Jens Tudier, a ProVeg International munkatársa.
A szárnyasokat jellemzően sokkal rosszabb körülmények között tartják, mint a disznókat, vagy a szarvasmarhákat, ezért habár a klímaváltozás és az általános egészségi állapot szempontjából a váltásnak lehetnek bizonyos előnyei, erkölcsi szempontból a helyzet talán még rosszabb, mint előtte.
Az ország példája rávilágít, hogy igenis lehetséges a váltás a húsban gazdag táplálkozási szokásokról, de a nem megfelelően végrehajtott változások akár nagyobb mértékű állati szenvedéshez is vezethetnek.
(Vox)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.