Syddonna Grizzle egy jamaicai környezetmérnök, aki a Toronto Metropolitan University mesterképzésén tanul. Projektje keretein belül azon munkálkodik, hogy a máskülönben kidobásra ítélt krumpliból inkább fenntartható vegán bőralternatívát állítson elő.
A minden év februárjában megrendezendő Black History Month – az afrikai-amerikai lakosság történelméről és fontos személyeiről megemlékező hónap – keretein belül a Toronto Metropolitan University bemutatott három diákot, akik ígéretes projekteken dolgoznak. Az egyikük a jamaicai Syddonna Grizzle, aki az egyetem mérnöki mesterképzésének hallgatója. Syddonna terve, hogy a Kanadában túltermelt, emiatt pedig sokszor kidobásra kerülő krumpliból etikus bőralternatívát állítson elő.
A mérnöki és vállalkozói mesterképzés első szemeszterében azt a feladatot kaptuk, hogy álljunk elő egy innovatív ötlettel egy új üzlethez
– meséli a projekt születésének körülményeit.
Syddonna a hulladékgazdálkodásban szerzett szakmai tapasztalatát és a fenntarthatóság iránti elköteleződését kombinálta az innovatív ötletben, ami egy krumpliból készült vegán bőr. Elképzelése szerint az egyébként szeméttelepen végző krumpliból kinyert rostokat használná fel a vegán bőr előállításához.
Miután megtudtam, hogy a kanadai termelők túltermelnek krumpliból, ami legtöbbször a szeméttelepen végzi, úgy gondoltam, a legjobb módja a felesleg felhasználásának, ha a rostokat kivonva vegán bőrt készítek. Még mindig nagyon fiatal a cég, és fogyasztói felméréseket végzünk, hogy kiderüljön, van-e érdeklődés a termék iránt
– tette hozzá a környezetmérnök-hallgató.
Vegán bőr számos alapanyagból készíthető
Nem vagyunk híján azoknak a növényi alapanyagoknak, amelyekből valamilyen eljárás során vegán bőr állítható elő. Legutóbb Stella McCartney például szőlőből készült bőrtáskát használt a Veuve Clicquot nevű pezsgőházzal közös együttműködésében. A divattervező tavaly bemutatott kollekciójának táskái pedig MIRUM-ból, egy természetes alapanyagokból összeállított vegán bőrből készültek.
Ezek az innovációk alapját képezhetik a bőripar átalakításának, az állati bőr ugyanis nemcsak etikailag, hanem környezetileg is fenntarthatatlan, illetve az iparban dolgozók számára is ártalmas. A szektorban uralkodó körülményekről, kizsákmányolásról és veszélyes eljárásokról ebben a cikkben írtunk részletesen. A vegán bőripar mindeközben egyre jobb helyzetben van, népszerűsége töretlenül növekszik.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.