Egy pezsgőházzal és egy olasz gyártóval fogott össze Stella McCartney, hogy szőlőhulladékból készülhessen vegán bőr – abból pedig táska és szandál. A „szőlőbőr” oldószer- és fémmentes, nem tartalmaz veszélyes vagy mérgező anyagot.
Újabb fenntarthatósági projektbe vágott bele Stella McCartney. Az angol divattervező ezúttal a Veuve Clicquot nevű pezsgőházzal állt össze, hogy szőlőhulladék felhasználásával vegán bőrt állítson elő.
A két cég között kapocsként funkcionál a közös projekten túl az is, hogy mindkettő a Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) csoporthoz kötődik. Stella McCartney még 2019-ben jutott partnerségi megállapodásra a cégcsoporttal, azzal a céllal, hogy felgyorsítsa divatháza globális üzleti és stratégiai fejlődését. Mindezt persze úgy, hogy közben hangsúlyozottan hű marad a fenntartható és etikus elveihez is. A Veuve Clicquot pezsgőházat pedig még 1987-ben vásárolta fel az LVMH-csoport.
Izgalommal tölt el, hogy részese lehetek ennek a partnerségnek, amilyen divatház és pezsgőház között még nem is köttetett korábban. Ennek alapja a fenntarthatóság, a kézművesség és az innováció iránti közös szenvedély. Ez az együttműködés tökéletes ötvözete az én kegyetlenségmentes víziómnak és a Veuve Clicquot természetes összetevőinek. Hulladék felhasználásával, a körkörös gazdaság elvén jöhet létre egy luxusalternatívája az állati bőrnek
– mondta az együttműködésről Stella McCartney. A divattervező hozzátette, hogy az egészben a legjobb, hogy a vásárlóknak minőség terén sem kell kompromisszumot kötnie a fenntarthatóság és etikusság kedvéért.
Ezúttal olasz cég készíti a vegán bőrt
Stella McCartney divatháza a közelmúltban is előállt egy új, különleges alapanyaggal. A 2023-as téli kollekció bemutatóján ismertette meg a nagyközönséggel – természetesen ezúttal is vegán – bőrbe bújtatott, újragondolt luxustáskáit. Az ezekhez használt, MIRUM névre keresztelt anyagot az amerikai Natural Fiber Welding (NFW) gyártja a divatház számára, bioösszetevőkből. Műanyag- és állatbőrmentes, ráadásul az előállítása is fenntartható és etikus folyamat.
A Veuve Clicquot szüretelésének melléktermékeiből pedig most a VEGEA olasz bioanyagokkal foglalkozó vállalat fejlesztett ki vegán bőrt. Ez 80 százalékban növényi, megújuló és újrahasznosított nyers hulladékból készül. Oldószer- és fémmentes, nem tartalmaz semmiféle veszélyes vagy mérgező anyagot.
A VEGEA-t 2016-ban alapították Milánóban, azzal a céllal, hogy fenntartható, növényi alapú alternatívákat fejlesszen a szintetikus alternatívák helyett. A cég anyagait
- a divat-,
- az autó-,
- a bútor- és
- a csomagolóiparban is használják.
Stella McCartney divatháza a VEGEA által előállított „szőlőbőrt” táskákhoz, palacktartókhoz és szandálokhoz használta fel. Ezek december közepétől előrendelhetőek a hivatalos oldalon.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.