Stella McCartney egészen különleges alapanyagot használt legújabb táskái elkészítéséhez. A MIRIUM elnevezésű anyag teljesen műanyag- és állatbőrmentes, fenntartható és etikus módon előállított vegán bőr.
Bemutatta új műanyag- és állatmentes, MIRUM-bőrből készült táskáit Stella McCartney brit divattervező. A 2023-as téli kollekció bemutatóján ismerhette meg a nagyközönség az újragondolt luxustáskákat.
Az új termékek ára persze nem éppen átlagos pénztárcának való, bár a luxus címke alapján ezzel számolni kell. Stella McCartney hivatalos weboldalán az ikonikus Falabella legolcsóbb, mini verziója 595 euróba, azaz több mint 227 ezer forintba kerül. A legdrágábbért pedig 1295 eurót, azaz 495 ezer forintot kell kifizetni. A MIRUM-bőrből készült darabok ára 950 euró körül mozog.
A másik kedvelt fazon, a Frayme ára pedig 1250-2650 eurós skálán mozog – ez azt jelenti, hogy 478 ezer forinttól kezdve több mint egymillió forintot is el lehet költeni egyetlen termékre ebből a típusból. A MIRUM-bőrből készült Frayme táska 1850 euró.
Nemzetközi luxussorba iratkozott fel Stella McCartney
A MIRUM nevű vegán bőrt az amerikai Natural Fiber Welding (NFW) gyártja, bioösszetevőkből, például
- természetes gumiból,
- természetes szálakból,
- növényi olajokból és
- növényi pigmentekből, ezek közé sorolható többek között a bioszén is.
Stella McCartney a Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (Food and Agriculture Organization, FAO) adataira hivatkozva kijelentette, csak 2020-ban 1,4 milliárd állat bőrét használtak fel a globális bőrgyártásban. Ez nem elég, hogy szenvedést okoz rengeteg állatnak, de egészségügyi és klímavédelmi kockázatokat is jelent. A hagyományos bőriparban bevett cserzési eljárások során ugyanis a munkások mérgező vegyi anyagokkal dolgoznak, a folyamat alatt pedig káros gázok szabadulnak fel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Stella McCartney (@stellamccartney) által megosztott bejegyzés
Az NFW szerint ezzel szemben az általuk gyártott növényi alapú bőr karbonlábnyoma jóval kisebb, mint a hagyományosnak, kevesebb energiát, vizet használnak fel a készítéséhez és etikusan bánnak a dolgozóikkal. Az elkészítéséhez nincs szükség cserzésre, emellett komposztálható és újra is hasznosítható. Ráadásul tartós és a vízzel szemben is ellenálló.
A MIRUM-ot korábban több luxusmárka is felhasználta már. Ide sorolható például a brooklyni székhelyű Brave GentleMan vegán férfiruházati márka, a Melina Bucher német luxus divatmárka, valamint az indiai Anita Dongre divatház is.
A 2023-as téli bemutatóm egyszerre ünnepli az emberek és az állatok közötti szeretetet, de ez egyben felhívás cselekvésre is, hogy álljunk ki a bolygónkért! Tökéletes alkalom arra, hogy bemutassuk a MIRUM-ból készült ikonikus Falabella és Frayme táskáimat. Nincs szükség kompromisszumra a kívánatosság vagy a tartósság terén; a divat jövője megérkezett
– jelentette ki Stella McCartney.
A McCartney család legendás állatvédő
Stella McCartney – énekes édesapjával, a Beatles-tag Paul McCartney-val egyetemben – igyekszik állatvédelmi témákban kamatoztatni hírnevét, mindketten a veganizmus elkötelezett hívei és nem hivatalos nagykövetei.
Mi lehet punkosabb annál, mint hogy felforgatjuk az egész élelmiszer- és divatipart azzal, hogy kivonjuk az állati eredetű termékeket az egyenletből? A mantrám most az: azok vagyunk, amit megeszünk, és azok vagyunk, amit viselünk. Választásainknak egymással összefüggő hatásaik vannak, ha pedig meg akarjuk változtatni a történelmet és megvédeni a földet a következő generációk számára, akcióba kell lépnünk: azzal, hogy nem fogyasztunk többé húst és véget vetünk annak, hogy az állatok értelmetlen halált haljanak a divatért
– mondta a divattervező.
Nyári kollekciójának fotózását Stella McCartney összekapcsolta egy adománygyűjtő akcióval is. Madelyn Cline amerikai színésznő pózolt a Gentle Barn (Gyengéd Pajta) nevű menhely mentett állataival a frissen tervezett ruhákban.
A divattervező, hogy közelebb hozza követőihez a fotókon szereplő állatokat és társaikat, hivatalos oldalán a történetüket is közzétette, arra buzdítva az olvasókat, hogy aki megteheti, lehetőségeihez mérten támogassa a Gentle Barnt.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.