A sejtalapú élelmiszergyártásban elért eredmények az háziállatok táplálásában is komoly javulást hozhatnak, ráadásul nemcsak környezetvédelmi és fenntarthatósági, hanem egészségügyi szempontból is.
Amikor az állattartó mezőgazdálkodás káros környezeti hatásairól esik szó – hogy az erkölcsi aggályokat már ne is említsük –, rendre megfeledkezünk egy kisebb, de egyáltalán nem jelentéktelen húsfogyasztó rétegről, ők pedig a háziállataink, azon belül is jellemzően a kutyák és a macskák. Persze nem a négylábú kedvenceink azok, akik időről időre leugranak a sarki állateledeleshez bevásárolni, a termékeket továbbra is az emberek vásárolják, de a tevékenység mögött egyértelműen a háziállatok vélt vagy valós igényei állnak.
Bármennyire is úgy tűnik, hogy ez egy csekély környezeti lábnyommal bíró tevékenység, a valóság ezzel szemben az, hogy csak az USA-ban évente 64 millió tonna szén-dioxid kibocsátásával jár az állatok táplálása, ami 13 és fél millió autó éves kibocsátásával egyezik meg.
Az amerikai eledelgyártás a húsipar környezeti hatásainak 25-30 százalékáért felelős, tehát igen jelentős hozzájárulásról van szó, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni, és amit egyre több gazdi tudatosít magában. Habár a húsipar szereti az állateledelt egyfajta fenntartható megoldásként feltüntetni – hiszen az ipar maradékát hasznosítja –, az állateledel-gyártás önmagában hatalmas biznisz és nem csupán egy melléktermék-hasznosító eljárás.
Az állati hozzávalókat tartalmazó ételek vásárlása pedig különösen kellemetlen etikai kérdés elé állítja a vegán gazdikat, akik maguknak ugyan nem, de a kedvencüknek vásárolnak nem vegán termékeket. A mozgalmon belül számos heves vitát eredményez a háziállatok – különösen a macskák – vegán táplálása, bár a kutyák esetében már többször bebizonyosodott, hogy a vegán táp nemcsak megfelelő, de egészségesebb is lehet számukra.
Számos előnye van a sejtalapú állateledelnek
Eleinte valószínűleg drágább lesz a termék, mint a megszokott módon előállított állateledelek, de az elemzések szerint 2030-ra nagyjából azonos árba kerülhetnek a sejtalapú eledelek a többi termékkel. Ezt követően viszont a technológia és a termelékenység optimalizálásával jelentős költségcsökkenés is elérhető az állatipari alapanyagokból készült eledelekkel szemben. Végtére is az állatoknak szánt ételeknél nem elsődleges szempont a megjelenés, az étel textúrája, zamata és összetétele a fontos. Ehhez persze az kell, hogy a kezdeti időkben legyenek olyan vásárlók, akik hajlandók megfizetni a prémium árat. Ez viszont nem tűnik lehetetlennek, az amerikaiak 52 százaléka ugyanis többet költ a háziállatára, mint saját magára, ennek pedig a minőségi táplálék az oka.
A sejtkultivációval előállított állateledellel kapcsolatban az elfogadottság is nagyobb. Több ember venné szívesen a háziállatának, mint ahányan saját maguk megkóstolnák az ilyen módon előállított húskészítményeket egy felmérés szerint.
A laborban előállított állateledel nagy előnye még, hogy akármilyen állat sejtjeiből előállítható, így míg a mostani eledelek sok esetben allergéneket tartalmaznak a kutyák számára – a szakértők szerint ennek az lehet az oka, hogy egyedfejlődésük során a kutyák nem ettek tyúkot, ahogy a macskák sem ettek tonhalat –, a sejttenyészettel előállított készítmények használhatják az állatok őseinek természetes étrendjét képező prédák sejtjeit. A Biocraft például jelenleg egér és nyúlsejtekkel kísérletezik, 2025-ben tervezik piacra dobni a terméküket a már jól bejáratott eledelgyártókkal együttműködve.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.