Előreláthatóan 2024-ben jelenik meg Európában a Cultivated Meat to Secure Our Future, a sejtalapú élelmiszergyártás jövőjéről szóló könyv. A kiadványban elismert egészségügyi szakemberek, élelmiszermérnökök és állatjogi aktivisták tárgyalják a technológiában rejlő lehetőségeket, buktatókat és a leküzdésre váró akadályokat.
A sejtalapú élelmiszergyártás állati szenvedés, valamint a biodiverzitás felszámolása nélkül tudna megoldást találni az élelmiszer-biztonságra. Éppen ezért fontos a könyv megjelenése, valamint az általa tárgyalt témák. Az állati alapú élelmiszerek dominanciájának megdöntésére irányuló kezdeményezések első vonalában sokáig a növényi alapú élelmiszerek álltak – és állnak még most is –, de a sejtalapú húsgyártás rohamtempóban közelít, hogy átvegye a vezetést. A technológiában rejlő lehetőségek egyaránt kecsegtetnek állatjogi, környezetvédelmi és egészségügyi előnyökkel, miközben fenntartható és megfizethető élelmiszert állítanak elő.
A laborhúsok a növényi alapú fehérjékhez képest nem utánoznak, hanem lemásolnak. Vagyis a gyártás során az izomszövettel sejtazonos módon megegyező végeredményt állítanak elő. Mindezt állati szenvedés, földhasználat vagy erdőirtás nélkül. Az ultramodern tartályokban, kultivációs közegben növesztett húsok sokak számára még mindig valószerűtlenül hangozhatnak. A technológia viszont rengeteget fejlődött a tíz évvel ezelőtti színre lépése óta. Természetesen nem arról van szó, hogy egy-két éven belül sejtkultivált bélszínt lehet majd kérni a hentestől. Ezt megelőzően még számos mérföldkövet el kell érnie az iparágnak. Többek között erről is, valamint sok más témáról értekezik a jövőre megjelenő könyv.
Hova jutott, és hova tart a sejtalapú élelmiszergyártás?
A Cultivated Meat to Secure Our Future: Hope for Animals, Food Security, and the Environment (Sejtalapú hús a jövőnk biztosításáért: remény az állatoknak, az élelmezésnek és a környezetnek) című könyv 2024-ben jelenik meg Európában. Amerikában és Kanadában már megvásárolható. Minden bizonnyal komoly angol nyelvtudásra lesz szüksége annak, aki el szeretne mélyedni a könyvben, de akit érdekel a téma, annak mindenképpen érdemes.
A hús előállítása állatok felhasználásával ilyen mértékben, ahogy most csináljuk, hatalmas természeti csapást és komoly egészségügyi kockázatot jelent. A sejtalapú húsgyártás tényleg biztosíthatja a jövőt? Michel Vandenbosch és Philip Lymbery szakértők nagyszerű csapatot hoztak össze, hogy megválaszolják ezt a kérdést
– nyilatkozta Peter Singer a könyvről.
A könyv sorra veszi mindazon eredményeket, melyeket az ipar az utóbbi évtizedben elért. Emellett tárgyalja azokat az akadályokat, amelyek továbbra is fennállnak, névlegesen: a termelési kapacitás fokozását és a sejtalapú húskészítmények árát. Habár jelenleg ez a két szempont nem teszi lehetővé, hogy a laborhús kompetitív legyen, mindkét fronton elképesztő fejlődés ment végbe az utóbbi években. A szakértők szinte kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy idővel nemcsak az állati hússal azonos, de annál alacsonyabb áron lehet majd előállítani a terméket.
Komoly akadály még az engedélyeztetési eljárás. Amerikában és Szingapúrban már lehet kapni ilyen húst, de Európában még nincs erre lehetőség. Vannak viszont arra utaló jelek, hogy ez rövidesen megváltozhat.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.