Az ország első nagy kapacitású sejtalapú üzemében a tervek szerint akár ezer tonna élelmiszert is elő tudnak majd állítani. Az építtető cég úgy tervezi, hogy 2025-ben tudja megkezdeni a nemzetközi értékesítést, ehhez a pilot üzem nagyon fontos tapasztalatokkal tud majd hozzájárulni.
Kína megkerülhetetlen a globális élelmezési hálózat átalakítása szempontjából, ezért különösen fontos, hogy a másfél milliárdos lakosságú ország milyen irányba tekint a jövőt illetően. Az országból egyaránt érkeznek mostanában elkeserítő, valamint bizalomra okot adó hírek is. A CellX kísérleti üzeme az utóbbi kategóriába sorolható.
Az üzem azzal a céllal épül Shanghaiban, hogy megfelelő tapasztalattal és információval lássa el a céget, hogy 2025-ben elindulhasson a kereskedelmi forgalomba szánt termékek nagyüzemi gyártása megnövelt kapacitással. A kínai biotech cég júniusban 6,5 millió dolláros támogatást kapott az üzem megépítésére, ezzel együtt pedig már 20 millió dollárnál jár az üzletbe fektetett tőke összege.
A sejtalapú húsgyártás testesíti meg a biztonságos, hatékony és fenntartható formáját a hústermelésnek. Olyan húskészítményt tudunk előállítani, ami ízletes és tápláló, ezzel kínálva egy jobb alternatívát a fogyasztóknak
– mondta Shuangshuang Chen, a CellX kutatási és fejlesztési vezetője.
Levédett sejtalapú tenyésztés
A cég saját kultivációs eljárásának köszönhetően – amely alacsony költségű, magzati szarvasmarhaszérum-mentes tenyésztési közeget alkalmaz – a CellX képes 100 dollár alatti áron előállítani egy fontnyi (közel fél kilogramm) sejtalapú húst. A kereskedelmi forgalomba szánt termékek árai ennél lényegesen olcsóbbak lesznek a cég tervei szerint.
Az üzem a tapasztalatszerzés mellett az átláthatóságot is szolgálja majd. Az érdeklődők itt megkóstolhatják a cég termékeit és ismereteket gyűjthetnek a sejtalapú élelmiszergyártásról. A CellX egyelőre csirke-, valamint disznóhúsalapú termékeket készít, többek között a Kínában őshonos fekete disznó sejtjeit felhasználva.
„A több mint 40 főt számláló szakértői csapattal, beleértve a tengeren túlról érkező, nagynevű egyetemeken végzett visszatérőket is, a CellX eltökélt a technológiai fejlődés és a költségcsökkentés iránt, hogy az első kínai cégként szolgáltathasson sejtalapú húst a világ számára” – mondta Ziliang Yang, a CellX ügyvezetője.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.