Az ESA (European Space Agency) szeretné kideríteni, hogy milyen lehetőségeket rejt magában a sejtalapú húsgyártás az űrutazás szempontjából. Hiszen a sejtekből előállított állati szövetek nagyszerű fehérjeforrást jelenthetnének az asztronautáknak. Az ügynökség két éve már feladott egy álláshirdetést olyan szakemberek számára, akik ezzel a témakörrel foglalkoznának. A most publikált beszámoló alapján ígéretesnek tűnik a technológia űrben történő alkalmazása.
A sejtalapú húsgyártás nem csupán az élelmiszer-biztonságot tudná biztosítani az embereknek, akadnak más felhasználási területek is, ahol komoly előnyökkel járhat. Ilyen például az állateledel-ipar, ahol szintén nagyon előnyös fenntarthatósági és környezetvédelmi eredményeket érhet el a technológia. Ráadásul valószínűleg az engedélyeztetési eljárás sem annyira rigorózus, mint az emberi fogyasztása szánt élelmiszereknél. Amerikában például az állateledel gyártása az élelmiszeripar kibocsátásának 25-30 százalékáért felel.
A sejtalapú húsgyártás az űrhajósokat is segítheti
A másik terület, amire talán kevesebben gondolnak a laborhús technológiai előnyeit latolgatva, az űrutazás. Éppen emiatt az Európai Űrügynökség (ESA) már egy ideje foglalkozik a témával. Két évvel ezelőtt egy álláshirdetésben (már nem aktív) olyan szakértőket kerestek, akik a sejtkultivációs élelmiszergyártás űrutazásban történő megvalósításán fognak dolgozni.
A kutatási eredmények megérkeztek, és elég ígéretesnek tűnnek. Az elemzést követően mindkét csapat hasonló következtetésre jutott, és úgy gondolják, hogy a sejtalapú húsgyártás megvalósítása az űrutazásban egyáltalán nem elvetendő ötlet, érdemes tovább folytatni a kutatásokat
– mondta Paolo Corradi, az ESA egyik mérnöke.
A két csapat (a Yuri és a Reutlingen University, valamint a Kayser Space és a Campden BRI kutatóintézet) egymástól függetlenül vizsgálták a használni kívánt technológia megvalósítási lehetőségeit. Összevetették azt a jelenlegi élelmiszer-előállítási módszerekkel, és különböző laborhúskészítési módszereket javasoltak.
Az ügynökség nem csupán abban érdekelt, hogy az eljárást az űrben is megvalósíthassák. Szeretnék, ha sikerülne kifejleszteni egy olyan zárt láncú rendszert, ahol a sejtkultivációra használt tápanyagok és az emésztési végtermékek is újra felhasználhatók. Úgy gondolják, ezt a későbbiekben akár a földi gyártási eljárások is átvehetik.
Úgy érezzük, hogy egy olyan folyamat elején járunk, ami forradalmasíthatja az élelmiszergyártást és elavulttá teheti a hagyományos húselőállítást. A fejlett országok abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy eltávolodhatnak az állattartástól és a mészárlástól, ami nagyon nem hatékony módja az élelmiszer előállításának, ráadásul fenntarthatatlan, egészségtelen és erkölcsi aggályokat is felvet
– tette hozzá Corradi.
Az ESA-n kívül a SpaceX is érdeklődik a technológia űrben történő alkalmazása iránt. Ők azt vizsgálják, milyen módon hat a mikrogravitáció a szövetképződésre.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.