Hollandiában is munkához láttak a Plant-Based Universities aktivistái több egyetemen is. Arról szeretnék meggyőzni az érintett intézmények hallgatóit, hogy a később esedékes szavazáson voksoljanak a tisztán vegán menüre. Ha sikerül meggyőzni a többséget, az egyetemi menzákon kizárólag növényi eredetű étel lesz majd elérhető.
Hollandiában is elindult a Plant-Based Universities (PBU – Növényi alapú egyetemek) kampánya – számolt be a Plant Based News. Többek között
- az amszterdami,
- az utrechti és
- a wageningeni egyetemek
hallgatói kezdték meg az intézményekben a növényi alapú étkeztetés népszerűsítését. A cél az, hogy ezeknek az egyetemeknek a menzáján a jövőben kizárólag vegán menü legyen elérhető.
A kezdeményezés mellett több egészségügyi szakértő is kiállt. Több mint 1200 akadémikus, egészségügyi szakember, politikus és közéleti személyiség írta alá azt a nyílt levelet, amelyben arra bátorítják az egyetemek diákjait, hogy támogassák a kampányt.
Az étkezési szokásoknak jelentősen meg kell változniuk ahhoz, hogy a személyes, a társadalmi és a bolygó egészségével kapcsolatos kihívásokat mielőbb kezelni tudjuk. Az egyetemeknek élen kellene járniuk az étrendi átállásban, bemutatva a tápláló és fenntartható növényi alapú élelmiszerek nyújtotta lehetőségeket
– mondta Pieter van ‘t Veer professzor, a Wageningeni Egyetem táplálkozással, közegészségüggyel és fenntarthatósággal foglalkozó tanszékének vezetője.
Nem mindenhol aratott osztatlan sikert a vegán menü
Az, hogy a PBU-kampány elérte Hollandiát, még nem jelenti azt automatikusan, hogy be is vezetik a növényi alapú újítást az érintett intézményekben. Arra is van ugyanis példa, hogy a hallgatók végül leszavazzák a kezdeményezést, és nemet mondanak a tisztán vegán menüre. Ez történt például az Edinburgh-i Egyetemen is tavaly tavasszal. Az edinburgh-i hallgatók közül 812-en adtak le szavazatot, ezeknek azonban csak a 19 százaléka szólt a növényi alapú menü mellett.
Az edinburgh-i kampány kudarca egyébként javarészt annak tudható be, hogy a PBU aktivistái erős ellenszélben dolgoztak. A Countryside Alliance (Vidéki Szövetség) nevű, brit gazdálkodói érdekeket képviselő szervezet ugyanis arra buzdította a hallgatókat, hogy inkább támogassák a fenntartható módon gazdálkodókat, és szavazzanak a választás szabadságára a vegán menü helyett.
Sikereket is elkönyvelhetett ugyanakkor a PBU. Az Egyesült Királyságban már nyolc, Ausztriában pedig egy egyetemi diákszövetségben fogadtak el indítványokat az egyetemi étkeztetés növényi alapúvá tételére.
A gazdák márpedig Hollandiában is hangosak
Különösen érzékeny időszakban kezdi meg hollandiai kampányát a PBU. Szerte Európában háborognak a gazdák – részben éppen az állattenyésztést érintő tervezett vagy már be is vezetett szigorítások miatt. Az Animal Rebellion szervezet, amely elindította a kampányt azért, hogy vegán menüt kínáljon minél több egyetem, a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta. Az állatvédő mozgalom szerint együtt kell működni a gazdákkal, és meg kell hallgatni őket annak érdekében, hogy a növényi alapú élelmezési rendszerre való átállás igazságos legyen.
A közelmúltban Európa-szerte, így Hollandiában is lezajlott mezőgazdasági tiltakozások után elengedhetetlenül fontos, hogy közösen leüljünk beszélgetni. Egy igazságos és méltányos társadalmat kell megteremteni – az élelmiszer-termelő gazdáktól kezdve egészen a fogyasztókig
– mondta Nathan McGovern, a Plant-Based Universities társalapítója.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.