Nem támogatták a skót főváros egyetemistái a növényi alapú menü bevezetését a kampuszon. A gazdálkodói ellenszél végül túl erősnek bizonyult a növényi ételek kizárólagos bevezetését propagáló szervezet kampányával szemben.
Nemet mondtak az Edinburgh-i Egyetem hallgatói arra az indítványra, hogy 2027-re bevezessék a növényi alapú menüt az oktatási intézmény menzáján.
A Plant Based Universities (PBU – Növényi Alapú Egyetemek) szervezet kezdeményezte, hogy indítsanak szavazást a diákok körében a témában. A PBU azzal az érvvel kampányolt, hogy így sokkal hatékonyabban lehetne felvenni a klímaváltozás elleni harcot. Indítványozták, hogy ne pusztán a vegánság legyen a cél, hanem az is, hogy több hazai alapanyagból készüljön el az iskolai menü.
Az edinburgh-i hallgatók közül 812-en adtak le szavazatot, ezeknek azonban csak a 19 százaléka szólt a növényi alapú menü mellett.
Emily Kemp, aki részt vett a PBU edinburgh-i kampányában, csalódást keltőnek nevezte a végeredményt, amely némileg visszavetheti ugyan a klímaváltozás elleni harcban a szervezetet, ugyanakkor hosszabb távon nem szabhat gátat a törekvéseiknek.
A váltás a növényi étrendre egy feltétlenül szükséges lépés, csak kár, hogy nem történik meg hamarabb. Ha az Edinburgh-i Egyetem diákjai még nincsenek meggyőződve arról, hogy az állattenyésztés és a halászat tönkreteszi a bolygót, és inkább hisznek azoknak, akiknek érdekükben áll az igazság elhallgatása, tovább fogunk munkálkodni azon, hogy ezt megváltoztassuk
– mondta.
A Countryside Alliance (Vidéki Szövetség) nevű brit gazdálkodói érdekeket képviselő szervezetnek köszönhetően erős ellenszélben dolgoztak a PBU képviselői. A szövetség amellett kampányolt, hogy a hallgatók támogassák a fenntartható módon gazdálkodókat, és szavazzanak inkább a választás szabadságára.
Ezúttal nem ragadós a példa
Nem ez volt az első alkalom, amikor az Edinburgh-i Egyetem hallgatói elutasították a növényi alapú menüt a kampuszon. Egy hasonló szavazást már szerveztek 2020-ban is, akkor még sokkal több diákot, mintegy hatezret mozgatott meg az esemény. Akkor a 42 százalékuk támogatta a vegán menüre való átállást.
Az Egyesült Királyságban a Stirling Egyetem volt az első tavaly novemberben, amelynek hallgatói önkormányzata megszavazta, hogy kivezetik a húst, a tojást és a tejtermékeket az intézmény menzáiról. Azt vállalták, hogy 2025-től kizárólag növényi alapú ételeket szolgálnak majd fel.
Idén pedig a Cambridge Egyetem hallgatói önkormányzata is a vegánság mellett voksolt, így elindulhatnak a tárgyalások a brit egyetem étkezését biztosító cégekkel a teljes mértékben növényi menüről.
(BBC)

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.