Az ország egy kétoldali egyezmény keretében felgyorsítaná az új élelmiszer-technológiai eljárásokkal készült ételek engedélyezését. Mindezt az élelmiszer-biztonság, valamint a környezeti károk enyhítése érdekében. Így az Egyesült Királyság lehet az első olyan európai ország, ahol engedélyezik a sejtalapú húsok forgalmazását, ami az Egyesült Államokban és Szingapúrban már megtörtént.
Az Aleph Farms, egy izraeli élelmiszergyártó az első olyan cég, amelyik európai országban – egészen pontosan Svájcban – kezdeményezett engedélyeztetési eljárást a sejtalapú marhahústermékükre idén júliusban. Alig, hogy híre ment az első európai engedélyeztetési kérelemnek, az Aleph Farms augusztusban az Egyesült Királyságban is benyújtott egy kérelmet az FSA-nak (Food Standards Agency) az Aleph Cuts néven futó termékükre.
Didier Toubia, a cég ügyvezetője úgy nyilatkozott, hogy tisztában van az eljárás hosszadalmas folyamatával, ezért arra számít, hogy évekbe is beletelhet, amíg hivatalosan engedélyezik a termék árusítását az Egyesült Királyságban. De úgy néz ki, hamarabb megszülethet az engedély, mint előzetesen remélték.
A The Telegraph úgy tudja, hogy az élelmiszer-biztonsági szempontok, valamint az alternatív húskészítmények kedvező környezeti hatásai miatt a kormány meggyorsíthatja az engedélyeztetési eljárást.
Az FSA engedélyeztetési eljárása – habár az Egyesült Királyság már nem tagja az EU-nak – továbbra is az uniós elvek mentén működik, így legalább 18 hónapot venne igénybe. Az ügynökség most fontolóra vette, hogy a szükségtelen eljárási lépéseket kivéve a jövőben meggyorsítsák a laborhúsok engedélyeztetési eljárását.
Ha nem rukkolunk elő különböző módszerekkel arra, hogy olcsón előállítható fehérjét gyártsunk, annak hatalmas következményei lesznek. A jelenlegi állattenyésztési módszer egész egyszerűen nem lesz alkalmas arra, hogy 2050-re, az akkor már 9 milliárd ember számára elegendő mennyiségű húst termeljünk
– mondta George Freeman tudományokért és innovációért felelős miniszter.
Sokan támogatják a sejtalapú húsok engedélyezését
A szigetország lakói nyitottan állnak a kérdéshez, 34 százalékuk úgy nyilatkozott, kipróbálnák a sejtalapú húskészítményeket, és még a hagyományos állatipar is érdeklődik a technológia iránt. Idén a kormány 12 millió fonttal támogatta egy sejtalapú technológiával és precíziós fermentációval foglalkozó kutatási központ megalakulását.
„Freeman miniszter meglátása helyes: az alternatív fehérjék mint tenyésztett húsok átalakíthatják a nemzeti és globális élelmiszer-biztonságot. A más nemzetekkel való együttműködés segíthet a nemzet fejlődő alternatív húsiparának növekedésben és új zöld álláshelyek teremtésében” – mondta Linus Pardoe a GFI Europe-tól.
„Jó látni, hogy a kormány felismerte, a szabályozási folyamatok optimalizálásával kedvezővé teheti az Egyesült Királyságot mint elsődleges piacot a cégek számára” – tette hozzá.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.