A szója emberi fogyasztásával kapcsolatban is számos sztereotípia él a köztudatban, így sokan ódzkodhatnak attól, hogy a kutya tofut kapjon. Bizonyos szempontból van is alapja az aggodalmuknak.
A növényi alapú étrend fontos része lehet a tofu, ami nem véletlen. A szójababból nyert szójatej megaltatásával és a visszamaradt „túró” összenyomásával készült „szójababsajt”, azaz tofu rendkívül egészséges, koleszterinmentes fehérjeforrás. Egyes receptekben tökéletes alternatíva a hús vagy éppen a sajt kiváltására. De ha korábban mindenevőként beleütöttél egy tojást a lecsóba, az is helyettesíthető morzsolt tofuval.
Aki kutyával él együtt, az tudja, hogy milyen mellette főzni és enni. A legtöbb eb profi az ételekért való könyörgésben és az ahhoz passzoló éhező, panaszos tekintet produkálásában. Tofuval készült étel esetén azonban joggal merülhet fel benned a kérdés: ehet-e egy kutya tofut? Hasonló dilemma ez, mint hogy ihat-e növényi alapú tejet egy macska.
Már a szója emberi fogyasztását is számos tévhit övezi. A leggyakoribb ellenvetések a szójával szemben a következők:
- A szója génmódosított termék, ami káros az egészségre.
- A tofu miatt kivágják az esőerdőket.
- A szója egészségtelen.
- Női hormonok vannak benne, ezért férfiaknak tilos fogyasztani, a nőknek pedig bezavar a hormonháztartásba.
Ezeket a mítoszokat átfogó, tudományos forrásokkal alátámasztott cikkünkben mind megcáfoltuk.
Lehet belőle baj, ha a kutya tofut kapott?
A szakértők szerint az egészséges kutyák mérsékelt mennyiségben fogyaszthatnak tofut, de csak alkalmi szinten.
Nem mérgező számukra, ugyanakkor fontos, hogy nem tartalmaz elegendő fehérjét az étrendi igényeik kielégítéséhez
– idézi Jerry Kleint, az American Kennel Club (AKC) – fajtatiszta kutyák törzskönyveinek nyilvántartását vezető – szervezet főállatorvosát a Green Matters.
Ugyanerre a problémára hívta fel a figyelmet a kutyasétáltatásra és kutyafelvigyázásra specializálódott oldal, a Rover.com is, hozzátéve, hogy az első alkalommal nagyon körültekintőnek kell lenni. Egyes kutyák ugyanis nem tolerálják jól a szóját, náluk puffadás és enyhébb emésztési problémák jelentkezhetnek.
De előfordulhat bizonyos kutyáknál szójaallergia is, ők életveszélyes tüneteket is produkálhatnak: ezek közé tartoznak a légzési nehézségek, hányás és erős nyáladzás is. Ezen ebek esetében a legtöbb boltban kapható eledel sem játszik, ezek ugyanis javarészt szóját tartalmaznak.
Az AKC szerint azonban nem kell, hogy ezek a lehetséges mellékhatások visszarettentsék a gazdikat attól, hogy időnként megkínálják tofuval a kutyájukat. Alkalmanként fogyasztva – a szóját toleráló kutyák esetében – segíthet a szív egészségének fenntartásában. A tofuban található izoflavonok pedig az állat koleszterinszintjének szabályozásában is hasznosak lehetnek.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.