Komoly járványügyi kockázat áll fenn öt kínai szőrmefarmon, jelentős veszélyt hordozva magukban az állatról emberre terjedő betegségek terén. Erre a konklúzióra egy állatvédő szervezet jutott most vizsgálatai során. Korábban azonban már sok virológus hívta fel a figyelmet ugyanerre a problémára. A szőrmeipari telepek felszámolására biztatják a kormányokat világszerte.
Virológiai szempontból kiemelten magas rizikófaktort jelentenek a Kínában vizsgált szőrmeipari farmok – számolt be a Reuters egy friss jelentésre hivatkozva. A felméréseket a Humane Society International (HSI) állat- és környezetvédelmi nonprofit szervezet 2023 végén készítette öt létesítményben. A vizsgált farmok Kína északi, északkeleti részén találhatók, Hopej és Liaoning tartományban.
Az érintett szőrmeipari farmokon
- rókákat,
- nyestkutyákat
- és nyérceket
tartanak, létesítményenként 2000-4000 állatot, intenzív gazdálkodási körülmények között, egyes esetekben baromfi közvetlen közelében. A látottak alapján pedig a HSI arra jutott, hogy ezek a farmok magas járványügyi kockázatot jelentenek az állatokról emberekre terjedő betegségek terén.
A különböző vírustörzsek gyors keringése és keveredése, ahogy állatról állatra terjednek, alkalmazkodóképesebbé teszi őket, elősegíti a mutációik kialakulását, növeli azok létrejöttének valószínűségét, ahogy azt is, hogy az emberekre is veszélyt jelentsenek
– hívta fel a figyelmet a magas állománysűrűségben rejlő virológiai veszélyekre Alastair MacMillan, a Surrey Egyetem Állatorvosi Iskolájának vendégprofesszora.
Az HSI márpedig arról számolt be, hogy az öt kínai szőrmefarmon az állatok kis ketrecekbe zsúfolva járkáltak fel és alá, ami állatorvosok szerint a stressz egyértelmű jele.
„A pszichésen zavart állatok, az ürülékkupacok, az ingerszegény ketrecek és az aggasztó zoonotikus – azaz állatról emberre terjedő – betegségek éles kontrasztban állnak a szőrmekereskedelem által felfestett pompás képpel” – mondta Peter Li, az HSI Kína-politikai szakértője.
A szőrmeipar járványügyi kockázata nem újdonság
Virológusok már több alkalommal is arra biztatták a kormányokat, hogy számolják fel a szőrmefarmokat, miután azok óriási járványügyi kockázatot hordoznak magukban. Egy kutatás szerint leginkább a nyércfarmok jelentenek ilyen szempontból veszélyt.
A nyércet nagyobb számban és több országban tenyésztik, mint bármely más, kifejezetten a szőréért szaporított állatot – írják a kutatók. A zsúfolt tartási körülmények között pedig megugrik a kórokozók terjedésének valószínűsége.
A virológiai kockázatot súlyosbítja, hogy a nyércek biológiai felépítésükből fakadóan meglehetősen fogékonyak azokra a vírusos kórokozókra, amelyek akár világjárvánnyá is duzzadhatnak. Különösen érzékenyek például a SARS-CoV-2-re, amely a Covid–19-et okozza. Ez egy „időzített bomba” a kutatók szerint. Főleg annak fényében, hogy a nyércekben még mindig találtak a SARS-CoV-2-törzsek közül olyat, amely az emberekben nincs jelen. Ez magában hordozza a kockázatot, hogy
a vírus ismét megjelenhet az emberekben, különösen, ahogy az idősebb népesség immunitása csökken, a korábban nem fertőződött fiatalok pedig a népesség egyre nagyobb hányadát teszik ki.
A koronavírus annak idején szintén Kínából indult el. Egyes kutatói eredmények alapján nyestkutyáról kerülhetett át az emberre. A kutatói csoport ezen megállapítását a kínai Vuhan városának Huanan piacán 2020 januárjában vett mintákra alapozza.
Nem sokkal azt követően vettek kenetet a falakról, a padlóról, a fémketrecekről és az állatketrecek szállítására használt kocsikról, hogy a kínai hatóságok bezáratták a piacot. Több koronavírusra pozitív mintában is kimutatható volt állati eredetű genetikai anyag, ezek jelentős része pedig bizonyítottan a nyestkutyákhoz köthető.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.