A csomagolási hulladék csökkentését célzó uniós rendelet megnyerte a tagállami jóváhagyásokat is. Sok múlhat azonban azon, milyen eredménnyel zárulnak a nyári európai parlamenti választások. A rendeletről szóló, Európai Parlamenten belül esedékes zárószavazás ugyanis átcsúszhat az új ciklus elejére.
Megállapodást harcolt ki az EU Tanács soros elnökségét jelenleg betöltő Belgium az Európai Unió tagállamainak kormányai között a csomagolóanyagok problémájának kezelésére – adta hírül a Euronews.
A csomagolásokról és csomagolási hulladékokról szóló rendelet konkrét célokat határoz meg az egy főre jutó mintegy 190 kilogrammnyi éves hulladéktermelés csökkentésére. Emellett előírja, az új műanyag csomagolásoknak milyen újrahasznosított tartalommal kell rendelkezniük. Ez ráadásul nem kizárólag mennyiségi elvárást jelent, hanem minőségit is. Csak az engedélyezett forrásokból származó műanyag számítana bele az újrahasznosított kategóriába.
Ez nagyon aggasztó. Az üzleti közösség aggódik a lehetséges kereskedelmi zavarok és költségnövekedés miatt. Sürgősen tisztázni kell a részleteket, mindenesetre az EU-nak tartózkodnia kell attól, hogy olyan piaci akadályokat állítson fel, amelyek hátráltatják a nem uniós termelőket
– reagált a Kínai Kereskedelmi Kamara az uniós szabályozási tervekre.
Fű alatt rögzített záradék keltett riadalmat
Kissé szokatlan módon még az Európai Bizottság (EB) is vétózásra szólította fel az uniós tagállamok kormányait. Arra figyelmeztetett a bizottság, hogy a csomagolási hulladék csökkentését célzó rendelet egyik záradéka nemzetközi kereskedelmi és diplomáciai bonyodalmakat okozhat. Ettől függetlenül végül csak Németország és Finnország fogalmazott meg fenntartásokat a törvénytervezettel kapcsolatban. Belga tisztviselők azonban végül meg tudták nyugtatni az aggodalmaskodókat, és kieszközölték a megállapodást.
Az a bizonyos záradék, amelyet az EB nehezményezett, gyakorlatilag fű alatt, háttérben zajló tárgyalások nyomán került be a javaslatba, Franciaország kérésére. Ennek a célja, hogy megvédje az európai műanyag-újrahasznosítókat és -gyártókat a lazább szennyezési normákkal rendelkező régiókból érkező versenytársaktól. A tagállamok végül abban maradtak, hogy a záradék a javaslatban marad, ám felhígított formában.
A záradékkal kapcsolatos viták miatt azonban túlságosan későn született meg a megállapodás. Belga tisztviselők szerint immár lehetetlen, hogy napirendre tűzzék a zárószavazást az Európai Parlamentben a választások előtti utolsó plenáris ülésen. Sok múlhat tehát azon, milyen összetételű lesz az EP az uniós választásokat követően.
Megelégelte a csomagolási hulladék termelésének növekedését az EU
Az uniós országok 2021-ben 84 millió tonna csomagolási hulladékot termeltek, ami 24 százalékkal több a 2010-es mennyiségnél. Intézkedés hiányában a csomagolási hulladék mennyisége 2030-ra további 19 százalékkal növekedhet – érvel az EU a szigorítás mellett.
Az új rendelet értelmében az elviteles vendéglátóhelyeknek kötelező lesz elfogadni a vásárlók saját elviteles edényeit. Nem számolhatnak fel majd felárat azért, hogy ezekbe töltsék a hideg vagy meleg italokat, készételeket. Ezen túlmenően pedig az elviteles szolgáltatásokat biztosítóknak 2030-ig törekedniük kell arra, hogy a termékeik 10 százalékát újrafelhasználásra alkalmas csomagolásban kínálják.
A beltéri étkezdéknek is szigorítással kell szembenézniük. Tilos lesz az egyszer használatos műanyag csomagolás, és ez vonatkozik majd például a ketchupra is.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.