Most először vizsgálták, hogy milyen módon hat az 1-es típusú cukorbetegséggel élőkre a növényi alapú étrend. A kutatás során két csoportba osztották az alanyokat, akiknek meghatározott előírások szerint kellett étkezniük. A vegán étrendet követők sokkal jobb eredményeket értek el a három hónapos vizsgálatot követően.
Mérföldkőnek számító kutatásról számolt be a Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) egészségügyi szervezet. Most először nézték randomizált klinikai vizsgálat keretében a vegán étrend 1-es típusú cukorbetegekre gyakorolt hatását. A tizenkét hetes vizsgálat végeztével a vegán étrendet követő csoport eredményei sokkal kedvezőbbek voltak a másik csoporthoz képest – olvasható a PCRM bejegyzésében.
Az inzulin megvásárlása továbbra is gondot jelent sokak számára. A mérföldkőnek számító kutatásunk alapján az alacsony zsírtartalmú vegán étrend lehet az a recept, amivel csökkenthető az inzulinszükséglet, kezelhető a vércukorszint és javítható a szív egészsége az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdők számára
– nyilatkozta Hana Kahleova, a tanulmány szerzője.
A vizsgálat során az 58 felnőtt alanyt két csoportra osztották. Az egyik csoport alacsony zsírtartalmú vegán étrendet követett, a kalóriabevitel és a szénhidrát korlátozás nélkül. A másik csoportban csökkentették a napi kalóriabevitelt a túlsúlyos betegek számára és a szénhidrátbevitelt is folyamatosan szinten tartották. Mindkét csoport tagjainak heti rendszerességgel tartottak étrenddel kapcsolatos online képzéseket.
A vegán étrend számos előnnyel jár a cukorbetegek számára
Míg a 2-es típusú cukorbetegség leginkább az életmód következménye, és növényi étrenden akár vissza is fordítható, az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun folyamat eredménye. De az ebben a típusban szenvedők számára is nagy előnyökkel járhat a növényi étrend.
A vegán csoportba osztott alanyoknál a vizsgálat végére 28 százalékkal csökkent az inzulinszükséglet (vagyis ennyivel kevesebb inzulint kellett beadniuk maguknak), és 127 százalékkal nőtt az inzulinérzékenység a nem vegán csoport tagjaihoz képest. Ez azért sem elhanyagolható, mert az inzulin megvétele sokak számára komoly anyagi gondokat okoz.
A pozitív eredményeket leginkább a súlyveszteséggel magyarázták a kutatók. A vegán csoport tagjainak átlagosan 5 kg-mal csökkent a testsúlyuk, míg a másik csoport tagjainál nem volt jelentős változás ebben a tekintetben. A növényi étrenden lévők összkoleszterinje 32,3 mg/dL értékkel csökkent a másik csoport 10,9 mg/dL értékéhez képest. LDL-koleszterinszint kapcsán a vegán étrendet követő alanyoknál volt csak megfigyelhető érdemi változás, náluk 18,6 mg/dL volt az LDL-koleszterinszint csökkenése.
Az inzulinszükséglet csökkenése 9 százalékkal javította a vegán csoportban lévők kardiovaszkuláris megbetegedésekre vonatkozó kockázatát. Az LDL-szint csökkenése következtében pedig 20 százalékkal csökkent az esélyük a stroke-ra és a szívrohamra.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.