Most olvasott cikk
Medvehagymás pogácsa: a burgonyától lesz igazán pihe-puha

Medvehagymás pogácsa: a burgonyától lesz igazán pihe-puha

Burgonyás medvehagymás pogácsa egy asztalon

A pogácsák történelmében az egyik legkiemelkedőbb példány kétségkívül a medvehagymás pogácsa. Ez a recept ráadásul nem is egyszerűen csak medvehagymás, hanem még burgonyás is!

Az elmúlt hetekben olvashattad már a medvehagyma-krémleves és a medvehagyma pesto receptjeit. A szezont pedig egy igazi klasszikussal zárjuk: íme egy isteni, pihe-puha burgonyás medvehagymás pogácsa recept, amit még kezdőknek is gyerekjáték elkészíteni.

Bár az elkészítése nem bonyolult, nem fogunk kertelni: ez a recept időigényes, hiszen egy hajtogatott tésztáról van szó, de határozottan megéri a végeredményt tekintve. A legtöbb pogácsatészta tartalmaz valamilyen állati eredetű összetevőt: tejfölt, túrót, sajtot vagy tojást.

Ezért a növényi alapú pogácsa elkészítése kihívást jelenthet azok számára, akik még nem gyakorlottak ezen hozzávalók helyettesítésében. A kihívás azonban nem jelent lehetetlent: íme néhány trükk, amivel könnyen elkerülheted, hogy a vegán pogácsa száraz, fojtós vagy ízetlen legyen.

Mitől lesz igazán jó a medvehagymás pogácsa?

Az első kulcs a puha pogácsához a burgonya: ettől az egyszerű hozzávalótól lesz igazán rugalmas a tészta, ami garantálja, hogy még másnapra sem fog kiszáradni.

A második trükk a megfelelő zsiradék kiválasztásában rejlik. Ezért, ha lehet, jó minőségű vegán vajat használj hozzá sütőmargarin helyett. A sütőmargarin alacsonyabb zsírtartalommal és magasabb víztartalommal rendelkezik, ezért végeredményében szárazabb lesz tőle a pogácsatészta.

A legutolsó trükk pedig a hajtogatás. A tészta készítésekor sokan kihagyják a tészta hajtogatását, pedig ez a kulcs a rétegzett és omlós pogácsához.

Ezeket betartva garantált az isteni végeredmény, és nyugodtan készíthetsz nagyobb adagot, mert légmentesen lefedve napokig friss marad és nem szárad ki.

Vigyázat! A medvehagyma levele könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal, ami mérgező, és esetenként halálos is lehet. Így mindenképpen győződj meg arról, hogy biztonságos, ellenőrzött forrásból szerezted be a növényt.

A medvehagyma gyűjtésére vonatkozó szabályokról itt olvashatsz.

Hozzávalók

  • 500 g burgonya (kb. 3 közepes méretű)
  • 500 g finomliszt
  • 1,5 evőkanál só
  • 25 g friss élesztő vagy 8 g porélesztő
  • 3 evőkanál vegán tejföl
  • 100 ml szójatej
  • 200 g vegán vaj*

A lekenéshez

  • egy csokor medvehagyma aprítva
  • olívaolaj

*Vegán vaj alatt ebben az esetben a legalább 70% zsírtartalmú margarint kell érteni, de ha csak 40-60%-os sütőmargarinhoz jutsz hozzá, akkor tegyél bele 50 grammal többet.

Elkészítés

  1. A burgonyát pucold meg és vágd kisebb kockákra. Főzd puhára sós vízben, majd törd össze egy krumplinyomóval (nem kell teljesen simára), és tedd félre kihűlni.
  2. Melegítsd fel langyosra a szójatejet (ne legyen túl meleg), morzsold bele az élesztőt, majd keverd el. Hagyd állni 15 percet, hogy felfusson. (Ha instant élesztőt használsz, akkor csak keverd hozzá a száraz alapanyagokhoz, és utána add hozzá a nedves alapanyagokkal a szójatejet.)
  3. A kihűlt burgonyához add hozzá a sót és a vegán vajat. Fontos, hogy ne keverd túl, különben ragadós állaga lesz.
  4. Add hozzá a lisztet, a felfuttatott élesztőt, és dolgozd össze a tésztát, de itt se keverd túl.
  5. Fedd le tiszta, nedves konyharuhával vagy fóliával és tedd a hűtőbe legalább egy órára, de akár éjszakára is hagyhatod.
  6. Ezután tedd tiszta, száraz, lisztezett felületre a tésztát (ha nagyon ragad, a tetejét is lisztezd), és nyújtsd ki egy-másfél centi vastag téglalap alakúra. Kend le egy kevés olívaolajjal, majd szórd meg a felaprított medvehagyma harmadával a felületét.
  7. A tészta alsó egyharmadát hajtsd fel középre, és hajtsd rá a felső harmadát is, majd az egészet hajtsd félbe. Hagyd lefedve pihenni negyedórát, majd ismételd meg ezt még kétszer.
  8. Az utolsó hajtás után nyújtsd ki a tésztát 2-3 cm vastagra, és egy kisebb vagy közepes pogácsaszaggatóval szúrd ki a pogácsákat.
  9. Tedd sütőpapírral bélelt tepsibe, és lefedve hagyd fél órát pihenni. Közben melegítsd elő a sütőt 180 ℃-ra.
  10. Ezután süsd teljesen előmelegített sütőbe 15-20 percig, amíg aranybarna nem lesz a teteje.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.