A francia kormány úgy döntött, hogy korlátozza a növényi termékek elnevezésére vonatkozó lehetőségeket. A lépésnek köze lehet a nemrég zajlott gazdatüntetésekhez. Eközben Olaszország nyitott lenne arra, hogy a korábbi tiltásokat felülvizsgálják, amennyiben az közvetlenül nehéz helyzetbe hoz olasz vállalkozásokat.
A növényi termékek elnevezése egy olyan csatamező, ahol régóta zajlanak már az összecsapások. Az agrárlobbi célja, hogy az egyre nagyobb teret nyerő növényi alapú termékek útjába akadályokat gördítsen, amelyekkel lassítani lehet a piaci terjedést. Pár napja a francia kormány kiadott egy rendeletet, amely szabályozza, mely elnevezéseket nem használhatják a növényi termékek gyártói készítményeikre – számolt be a hírről a Time magazin.
A huszonegy elemet felsorakoztató tiltólistán a szokásos elnevezések szerepelnek, vagyis olyanok, mint például a sonka, a steak, a filé. Azok a magánszemélyek, akik megszegik a szabályozást, 1500 eurós, azaz nagyjából 600.000 forintos bírságra számíthatnak. Cégeknél a büntetés mértéke 7500 euró, ami már közel 3 millió forintos büntetést jelent. A tiltás csak a Franciaországban előállított termékekre vonatkozik, a máshol készült termékek kivételt képeznek. Emiatt sokan úgy gondolják, a tiltás a külföldi versenytársakat hozhatja előnyös helyzetbe.
A rendelet bevezetését követően 3 hónap áll a gyártók rendelkezésére, hogy módosítsák a termékek csomagolását, és egy évük lesz arra, hogy eladják a raktáron lévő, húsos elnevezést használó növényi alapú termékeiket, amelyeket a rendelet bevezetése előtt legyártottak.
Franciaország még 2022 júniusában, első európai országként tett lépéseket a növényi alapú készítmények elnevezéseinek szabályozására. A folyamat megakadt, mert az Államtanács az Európai Bírósághoz fordult, hogy szabályos-e egyáltalán az elnevezések ilyen szintű szabályozása.
A tiltásra vonatkozó indok ismételten csak az a megkérdőjelezhető állítás, miszerint a vásárlókat összezavarja a növényi termékeken lévő, húsra utaló elnevezés.
Tudományosan bizonyított, hogy a vásárlókat inkább az zavarja össze, ha a növényi terméken nincs rajta, hogy milyen húsfélét helyettesít. Decemberben a francia legfelsőbb bíróság is úgy ítélte meg, hogy a fogyasztók el tudják dönteni, mit vásárolnak, és az elnevezések nem megtévesztők.
Olaszországban újra téma a növényi termékek elnevezése
A növényi termékek és a sejtalapú hús egyik legnagyobb európai ellenlábasa, az olasz kormány nyitott arra, hogy felülvizsgálja az elnevezésekre vonatkozó tiltást – írta meg a Food Manufacture. Francesco Lollobrigida megerősítette, hogy párbeszédet folytatnak az olasz növényi alapú gyártók érdekeit képviselő Union Food szervezettel.
A törvény elfogadását követő időszakban a Union Food tájékoztatott arról, hogy egyes tagjaikat nehéz helyzetbe hozhatja a változás. Emiatt vagyunk hajlandók a párbeszédre. Hogy kiderítsük, hogyan tudjuk ezt megtenni úgy, hogy nem ártunk a cégeknek, miközben továbbra is a fogyasztók korrekt tájékoztatását tartjuk szem előtt
– mondta Lollobridiga a parlamentben. „A legutolsó, amit szeretnék, hogy ártsak az olasz cégeknek” – tette hozzá az agrárminiszter.
A Good Food Institute (GFI) Europe szerint Olaszország Európa harmadik legnagyobb piaca növényi termékek tekintetében. Ráadásul az országban végzett felmérések alapján a fogyasztókat egyáltalán nem zavarják össze az elnevezések. A GFI Europe pozitív változásként értékeli a felülvizsgálatot.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.