A húsipar fegyverarzenálja elég szegényes. Habár a csatatér új, a növényi termékek elnevezéseit ugyanazok mentén a tudományosan már megcáfolt, hamis állítások mentén akarják ellehetetleníteni, mint az összes többi országban.
Olaszország is csatlakozott azoknak az országoknak a névsorához, ahol a tej- és húsipar a növényi termékek elnevezésének jogi úton történő megtámadásában látja a leghatékonyabb lépést. Ez nem meglepő, máshol is előszeretettel veszik célpontba a termékek elnevezését.
Egy új törvényjavaslat értelmében Olaszországban sem lehetne többé húsos terminológiával illetni a húsokat imitáló, de növényi alapú, alternatív fehérjeforrásokat.
A ProVeg International, egy nemzetközi szervezet, amely a globális élelmiszer-ellátás megreformálását tűzte ki célul, nagyon komolyan bírálta a szándékot.
A növényi alapú ételek a húsosokhoz képest feleannyi üvegházhatású gázt bocsátanak ki, szóval olyan törvénymódosításokra van szükség, amelyek aktívan ösztönzik az embereket a flexitáriánus étkezésre. Ez a törvény, amely a használatban lévő elnevezéseket szeretné betiltani, egy hátrafelé tett lépés a klímaváltozás ellen vívott harcban. Arra biztatjuk az olasz parlamentet, hogy sürgősen vonja vissza
– nyilatkozta Jasmine de Boo, a ProVeg International alelnöke.
Nem a fogyasztókat, hanem az állatipart védik
Az olasz törvényjavaslat szövegezése alapján a módosítás nem titkolt célja, hogy megvédje az olaszországi állatipar érdekeit, mindannak ellenére, hogy köztudottan ez az iparág járul hozzá legnagyobb mértékben a klímaváltozáshoz.
Ezen felül a döntéshozók aggodalmukat fejezik ki, hogy a húsos terminológia következtében a vásárlók a termék tápanyagtartalmával kapcsolatban téves következtetéseket vonhatnak le. Vagyis úgy vélik, hogy a szerintük kevésbé tápláló növényi alternatívákat az állati eredetű készítményekkel azonos tápanyagtartalmúnak vélik majd a vevők.
Ez viszont azt a hamis képest festi, mintha a húsos verziók jobb tápanyagprofillal rendelkeznének a növényi társaiknál, pedig ennek éppen az ellenkezője igaz, ahogy azt a ProVeg nyilatkozatában is olvashatjuk.
„Ez az érv teljesen félrevezető, részben azért, mert a növényi alapú ételek tápanyagdúsak, és kevesebb bennük a koleszterin, mint a húsos termékekben, részben pedig azért, mert számos előnnyel rendelkeznek az állati eredetű ételekhez képest” – folytatja de Boo.
Ilyen előny például a magas rosttartalom, ami a húsokban nem található meg, a zéró koleszterin, az összetett szénhidrátok, valamint nincsenek bennük felhalmozódott antibiotikum-maradványok, hormonok, nehézfémek, patogének, baktériumok, vírusok.
Természetesen az a hibás állítás is feltűnik a módosítást alátámasztó érvek között, hogy a vásárlókat félrevezethetik a növényi termékek húsos elnevezései, emiatt pedig véletlenségből rossz terméket vásárolhatnak.
Már régóta tudjuk, hogy ez pont fordítva van, a vásárlók akkor zavarodnak össze, ha eltüntetik a jól ismert elnevezéseket – mint például virsli, darálthús, hamburgerpogácsa – a plant-based termékekről. Ennek az oka, hogy az ismert elnevezések segítenek a felhasználási mód, valamint a várható textúra és élmény elképzelésében.
„Az olaszok egyre több növényi alapú ételt fogyasztanak, legtöbben környezetvédelmi okokból. A javaslat célja, hogy lassítsa ennek a szegmensnek a fejlődését és kisiklassa az EU fenntartható élelmezésre vonatkozó terveit. Megkeressük és mozgósítjuk a fogyasztókat és a közvéleményt, hogy ez ne valósulhasson meg” – mondta Claudio Pomo az Essere Animali olasz szervezettől.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.