Egy frissen megjelent felmérés eredménye alapján az emberek nagy része úgy gondolja, hogy tíz éven belül szinte csak növényi alapú ételeket fogunk fogyasztani.
A jelentés – amely az EAT és a GlobeScan együttműködésében látott napvilágot – 31 nemzetközi piacon vizsgálta közel 30.000 résztvevővel a globális élelmezési rendszerrel, valamint a fenntartható élelmezéssel kapcsolatos meglátásokat és aggályokat.
A GlobeScan egy független tanácsadó cég, akik a fenntarthatósági és stratégiai kérdésekben nyújtanak információt partnereiknek, míg az EAT egy svéd nonprofit szervezet, amely küldetésként a globális élelmiszerhálózat átalakítását tűzte ki célul, hogy megvalósíthassák elképzeléseiket egy igazságos és fenntartható élelmezési rendszerről. A közreműködők remélik, hogy a kutatásból nyert ismeretek hozzájárulhatnak a világot behálózó élelmezési lánc átalakításához és megújításához.
Az összesített adatokból kiderül, hogy az emberek világszinten egyre inkább érintettnek érzik magukat a klímaváltozás által. Az élelemhiányt számos régióban – leginkább Afrikában és Dél-Amerikába – nagyon komoly problémaként jelölték meg a résztvevők. Az ázsiai országok lakosai aggódtak a legkevésbé ugyanezen gond miatt.
A megkérdezettek többsége azt nyilatkozta, hogy érezhető módon megnövekedtek az élelmiszerrel kapcsolatos kiadásaik, ami egy újabb példája annak, milyen módon kerülnek kapcsolatba sokan a klímaváltozás negatív hatásaival.
Egyre többen kezdik felismerni az éghajlatváltozás, a növekvő élelmiszerárak és az élelmiszerhiány rémisztő lehetősége közötti összefüggéseket, amelyek sokakat a fenntarthatóbb megoldások keresésére sarkallnak.
Növekvő számok a növényi alapú étkezés terén
A vegetáriánus vagy kizárólag növényi étrenden élők száma továbbra is alacsony a teljes adatmennyiséget figyelembe véve, de az értékek folyamatosan növekednek. Jellemzően a fiatalabb korosztály mutat hajlandóságot a növényi fehérjeforrások befogadására, de a számok minden életkori kategóriában emelkedtek a 2019-es értékekhez képest. A megkérdezettek 42%-a nyilatkozott úgy, hogy nagyon valószínűnek tartja, hogy 10 éven belül mindenki áttér a jellemzően növényi étrendre.
„A tény, hogy ilyen sok ember érdeklődik egyre jobban a fenntartható és egészséges táplálkozás iránt, egy nagyon biztató jel, néhány éve még elképzelhetetlen lett volna, hogy az emberek 42%-a gondolná azt, hogy a húst egy évtizeden belül leváltják a növényi termékek. De a lakosság kezdi megérteni az egyre növekvő veszélyt, amit a klímaváltozás jelent a mindennapi életükre, kiváltképp a világjárvány, a jelenleg zajló háború és az életviteli költségek megnövekedésének tükrében” – nyilatkozta Dr. Gunhild Stordalen, az EAT alapítója és vezetője a jelentésről.
A válaszadók egyetértenek abban, hogy fontos a fenntartható, klímatudatos termékek vásárlása, és állításuk szerint sokan hajlandóak lennének prémium árat fizetni az ilyen termékekért, akár a jelenlegi gazdasági helyzetben is.
Ez jól mutatja, hogy a fogyasztók fontosnak tartják egy termék környezeti terhelési mutatóit, de a lenyilatkozott vásárlói hajlandóság és a tényleges vásárlási kedv között általában szakadék tapasztalható. A növényi alternatívák ára továbbra is kritikus területe az élelmiszerpiac átalakításának.
(VegNews)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.