A megújuló energiaforrásokhoz szükséges ásványok bányászata az afrikai emberszabású majmok életterét fenyegeti. A kutatók üdvözlik a fosszilis energiahordozóktól való eltávolodási szándékot, de szükségesnek tartják, hogy a veszélyeztetett fajok helyzetét figyelembe véve járjanak el a cégek.
Becslések szerint Afrikában található a világ ásványainak körülbelül 30 százaléka. Az itt bányászható ásványok kritikus fontosságúak a megújuló forrásokat használó energiatermeléshez. Az átállás következtében megnövekedett igény, valamint az ezzel járó kitermelési növekedés viszont komoly veszélybe sodorta a földrész emberszabású majmainak életterét – számolt be róla a The Guardian.
Afrikában eddig nem látott mértékű növekedésnek indult a bányászat, amely a vadvilágot és teljes ökoszisztémákat fenyeget pusztulással
– olvasható az eredeti tanulmányban.
Az olyan elengedhetetlen nyersanyagok, mint a lítium, réz, nikkel vagy kobalt bányászata hozzávetőlegesen 180.000 gorillát, bonobót és csimpánzt fenyeget. Ezeket az ásványi anyagokat többek közt szélerőművekben vagy elektromos autókban hasznosítják. A bányászat következtében a majmok életterére, a biodiverzitás szempontjából is kritikus fontosságú trópusi esőerdő igen komoly fenyegetésekkel néz szembe.
A fosszilis tüzelőanyagoktól való eltávolodás kedvez az éghajlatnak, de oly módon kell a váltásnak megtörténnie, hogy az ne veszélyeztesse a biodiverzitást. Jelenlegi formájában [az átállás] még akár a környezetvédelmi célkitűzéseink ellen is dolgozhat. Fontos mindenkinek magáévá tenni a kevesebb fogyasztás attitűdjét
– nyilatkozta dr. Jessica Junker, a Re:wild nonprofit szervezet vezető kutatója.
A bányászat számos veszélyt rejt az emberszabású majmokra nézve
A kitermelési eljárás következtében az élettérbe jutó szennyező anyagok, az élettér csökkenése és az esetleges betegségek csak néhány azok közül a veszélyek közül, amikkel az afrikai emberszabású majmoknak szembe kell nézniük. A főemlősök több mint kétharmadát így is a kihalás veszélye fenyegeti, a bányatevékenység fokozódása az ő helyzetüket is tovább rontja.
A kutatók egyetértenek abban, hogy elengedhetetlen a megújuló energiaforrásokra való átállás, de mindenképpen olyan módon kell a bányászatot végző cégeknek eljárniuk, hogy ezzel ne generáljanak újabb, a biodiverzitást fenyegető problémákat.
A German Center for Integrative Biodiversity Research és a Martin Luther University együttműködésében megszületett tanulmány 17 afrikai országban vizsgálta, milyen mértékű veszélyt jelent a bányászat az emberszabásúakra és a helyi ökoszisztémákra. A kutatás egy 10 km-es közvetlenül érintett, illetve egy 50 km-es közvetett módon érintett zónában határozta meg a veszélyeket.
Ezek között megtalálható a már említett vegyi, zaj- és fényszennyezés, a betegségek és az élettérpusztulás. De az orrvadászok dolgát is megkönnyíti a kitermelés miatt kiépülő infrastruktúra. A munkagépekkel, teherautókkal történő találkozás is komoly veszélyforrás az állatokra nézve.
A cégeknek, a hitelezőknek és a nemzeteknek meg kell érteniük, hogy néha nagyobb haszonnal jár, ha egyes területeket érintetlenül hagyunk, hogy így csökkentsük a klímaváltozás hatásait és a jövőbeli járványok esélyét
– tette hozzá Junker.
A tanulmányban arra is fény derült, hogy a bányászati zónák 20 százaléka átfedésben van olyan területekkel, amelyeket a biodiverzitás szempontjából egyedülállónak vagy kritikus fontosságúnak bélyegeztek.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.