Egy friss tanulmány eredményei alapján azoknál a nőknél, akik elegendő fehérjét, méghozzá leginkább növényi eredetű fehérjét fogyasztanak, kisebb arányban alakultak ki krónikus betegségek öregkorukra. Az állati fehérjéket fogyasztóknál a betegségek gyakrabban fordultak elő. Az egészséges öregedés nagy valószínűséggel a növényekben található számos jótékony tápanyagnak is köszönhető.
A bostoni Tufts University kutatói több ezer nő táplálkozási és egészségügyi adatait vizsgálták. Az eredmények alapján elmondható, hogy azoknál a nőknél, akik középkorban fehérjében gazdag étrendet követtek úgy, hogy szükségletüket túlnyomó részben növényekből fedezték, azoknál valószínűbb volt az egészséges öregedés – számolt be a tanulmányról a Medical News Today.
A kutatók a harvardi Nurses Health Study vizsgálat adatait elemezték, hogy megvizsgálják az étrend és az öregkorban jelentkező krónikus betegségek közötti összefüggést. A harvardi vizsgálat 1984 és 2016 között 48.000 egészségügyi dolgozó adatait rögzítette. A résztvevők négyévente kitöltöttek egy kérdőívet, amely a táplálkozási szokásaikra kérdezett rá. Emellett 2014-ben és a vizsgálat végén, 2016-ban egy egészségügyi felmérést is ki kellett tölteniük.
A kutatók ezeket az adatokat felhasználva állapították meg az egyes alanyok fehérjebevitelének mennyiségét, minőségét, valamint a résztvevők egészségügyi állapotát. Ezt követően a betegséget nem említők étrendjét összehasonlították azokéval, akiknél felmerült valamilyen krónikus állapot. Ilyen állapot volt többek között a daganatos megbetegedés, a 2-es típusú cukorbetegség, a veseelégtelenség, a stroke, a Parkinson-kór stb.
Az egészséges öregedés és a növények kapcsolata
A The American Journal of Clinical Nutrition magazinban megjelent kutatás eredményei alapján a növényi fehérjeforrásokat preferáló nők 46 százalékkal nagyobb eséllyel maradtak egészségesek öregkorukra. Vagyis nem jelentkezett náluk egyetlen, a kutatók által összeállított listában szereplő betegség sem.
Akik viszont inkább állati élelmiszerekből fedezték a fehérjeszükségletüket, 6 százalékkal valószínűbb volt, hogy nem maradnak egészségesek, ahogy idősödnek.
A növényekben gazdag étrendet már összefüggésbe hozták a krónikus betegségek alacsonyabb mértékével, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri és egyes daganatos megbetegedések. Habár a fehérje alapvető fontosságú az egészséges öregedés szempontjából, a bizonyítékok alapján a változatos, növényi fehérjeforrásokat tartalmazó étrend a leghatékonyabb az egészséges időskor eléréséhez
– véleményezte a tanulmány eredményeit Kelsey Costa dietetikus.
A kutatók felhívják a figyelmet, hogy tekintettel arra, hogy az alanyok saját maguk szolgáltatták az információkat, lehetnek pontatlanságok vagy valótlanságok. Ráadásul a vizsgált egészségügyi dolgozók túlnyomó része fehér bőrű volt, más etnikumú embereknél az eredmények mások lehetnek.
Továbbá nem tisztázott, hogy az egészségmegőrző hatás mennyiben tulajdonítható pusztán a fehérjének. A növényekben lévő számos más pozitív tulajdonságú hatóanyag (élelmi rost, vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok stb.) valószínűleg szintén hozzájárulhattak az előnyös végeredményhez.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.