Zöldségfasírt egyszerűen: így mentsd meg a maradék zöldségeket

Zöldségfasirt egy fehér tányéron, fehér háttérszínekkel

A zöldségfasírt az egyik legegyszerűbb és legnépszerűbb húsmentes fogás, és nem véletlenül. Egyrészt azok számára, akik még csak ismerkednek a növényi alapú konyhával, a fasírt ismerős, könnyen elkészíthető étel lehet, amiben csak néhány összetevőt kell lecserélni. Másrészt a hűtő fiókjában heverő zöldségek sorsára is megoldást nyújthat: nem feltétele ugyanis, hogy a legfrissebb zöldségeket használd hozzá.

A zöldségfasírt elkészítése nem nagy ördöngösség, csak ismerni kell hozzá néhány trükköt. Az alábbiakban leírjuk, melyik állati eredetű összetevőt mivel tudod helyettesíteni, és megmutatjuk azt is, milyen sokféle izgalmas változatot készíthetsz különböző zöldségek és fűszerek segítségével.

Ha pedig inkább konkrét receptet követnél pontos hozzávalókkal és mennyiségekkel, akkor a cikk végén található mintarecept a segítségedre lehet. Korábban már olvashattad szója-, lencse– és cukkinifasírt receptjeinket, ez alkalommal azonban egy répás változatot mutatunk be. Előtte azonban eláruljuk, mi a tökéletes zöldségfasírt titka.

Mi lehet a zöldségfasírt alapja?

Ha darált húsra hajazó fasírtot szeretnénk, arra tökéletes a szója, a búzasikér, a gomba vagy a lencse. A szójagranulátumot fűszeres forró vízbe kell áztatni, majd kinyomkodni, és aztán mehet minden a hagyományos módon. Ha búzasikért használsz, azt pedig még por formájában kell jól megfűszerezni, hozzákeverni a száraz alapanyagokat, majd csak utána a nedves alapanyagokat.

Nem kell azonban a növényi alapú fasírtnak a húsos változatra hasonlítania. Készíthetünk zöldséges fasírtot is, ami több szempontból is praktikus. Könnyedén teljes értékűvé tehető, ráadásul tökéletes a megmaradt, már fonnyadozó zöldségek felhasználására. Alább egy répás változatot olvashatsz, de bátran kombináld és variáld a zöldségeket: kerülhet bele valamiféle hüvelyes, például bab vagy borsó, vagy egyéb zöldségek, például cékla, cukkini, édesburgonya vagy kukorica is.

Egy dologra figyelj: ha cukkinit vagy más olyan zöldséget használsz, aminek magas a nedvességtartalma, akkor azt előtte sózd le, hagyd állni kevés ideig, majd alaposan nyomkodd ki a levét.

A fasírtba gyakran tesznek szikkadt zsemlét, kenyérmorzsát vagy lisztet, amelyek egyrészt összetartják, másrészt növelik a tömegét. Ezek helyett használhatsz zabpelyhet vagy zablisztet is, így könnyedén gluténmentessé téve a zöldségfasírt receptjét.

A tojás helyettesítése

Szerencsére a tojást többféle módon is lehet helyettesíteni. Az egyik a csicseriborsóliszt használata, ugyanis ez vízzel elkeverve hasonlóan viselkedik, mint a tojás, ezért alkalmas a zöldségfasírt összetartására. (Ellenben van egy jellegzetes íze, ezért édes ételeknél nem ajánljuk, hogy ezzel helyettesítsd a tojást.)

Egy másik módszer az őrölt lenmag, ami vízzel elkeverve nemcsak viselkedésre, de állagra is hasonló lesz a tojáshoz. Ez a keverék nagyon jól össze tudja tartani a fasírtot, ráadásul egészséges is. Amilyen mennyiségben szükség van rá a fasírthoz, nincs különösebb mellékíze sem. Fontos, hogy a lenmag őrölt legyen, az egész, töretlen lenmag nem alkalmas erre a feladatra.

Ha búzaliszttel vagy zabpehelyliszttel készíted, akkor nem feltétlen kell bele tojáshelyettesítő sem, mert ezek az összetevők önmagukban is jól össze tudják tartani a fasírtot. Azonban ha ezt a módszert választod, érdemes inkább sütőben készíteni, mint olajban kisütni, ezzel elkerülve, hogy esetleg szétessen a fasírt. Ha azonban szeretnéd, hogy ropogósabb legyen, a sütőből kivéve kevés olajon 2-2 percig a fasírt mindkét oldalát megpiríthatod egy serpenyőben.

Hozzávalók

8 kisebb fasírthoz vagy 4 hamburgerpogácsához

  • 2 nagyobb-közepes (kb. 300 g) sárgarépa
  • 1 fej hagyma felaprítva
  • 3 gerezd fokhagyma zúzva
  • 2 evőkanál őrölt lenmag + 6 evőkanál víz
  • 1 csésze (100 g) őrölt zabpehely
  • 1 teáskanál só
  • pár tekerés frissen őrölt bors
  • egy csokor apróra vágott friss petrezselyem
  • olaj a sütéshez
  • morzsa a fasírtok beforgatásához (akár gluténmentes)

Zöldségfasírt elkészítése

  1. Két evőkanál őrölt lenmagot keverj össze hat evőkanál meleg vízzel, és tedd félre tíz percre.
  2. A megtisztított sárgarépát reszeld le és tedd egy nagyobb tálba. Add hozzá a felaprított hagymát, a zúzott fokhagymát, az őrölt zabpelyhet, az apróra vágott petrezselymet, a sót és a borsot.
  3. Ezt alaposan keverd össze, majd jöhet hozzá a vízzel elkevert lenmag és 50 milliliter víz. Jól keverd össze: egy nem túl nedves és nem túl száraz tésztát kell kapnod, ami jól gyúrható. Ha ez nem teljesül, keverj még hozzá őrölt zabpelyhet vagy vizet.
  4. Készíts belőle tetszőleges méretű tallérokat, majd forgasd meg őket a morzsában.
  5. Egy serpenyőben hevíts olajat, és közepes lángon süsd aranybarnára a fasírtok mindkét oldalát.
  6. Fogyaszd főzelék, saláta vagy gabona mellé, de a zöldségfasírt hamburgerpogácsaként is tökéletes.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.