Egy mosómedve megnézte, ki tud-e még nyalogatni egy kis mogyoróvajat a kidobott üvegből, de a kísérlet végül hosszabbra nyúlt, mint szerette volna, mentőcsoport sietett a segítségére. Az állat ép bőrrel megúszta a gasztrokalandot, de a történet fontos kérdésre világít rá.
Az olvasók többsége vélhetően ismeri a mesét a kisfiúról, aki túl nagyot akart markolni a mogyoróból, és az üvegben ragadt a keze. Így járt az a mosómedve is, akit a New England Wildlife Center (Új-Anglia Vadvilág Központ, NEWC) csapata mentett ki, annyi különbséggel, hogy neki a feje ragadt bele az üvegbe.
A pórul járt mosómedvére egy helyi lakos figyelt fel, és értesítette a vadállatok mentésével foglalkozó szervezetet.
A mentőcsapat macskaeledellel csalogatta ki az állatot az odújából, és egy teleszkópos csipesz segítségével eltávolították a fejéről az üveget. A szervezet beszámolója szerint az állat sértetlenül megúszta az esetet, és azonnal szabadon is engedhették.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Birdsey Cape Wildlife Center (@thecapewildlifecenter) által megosztott bejegyzés
A NEWC felhívta a figyelmet arra, hogy a hasonló esetek megelőzése érdekében a lakosságnak körültekintőbben kell bánnia a hulladékkal. Azt kérték, az üvegekre kidobás előtt tekerjék vissza a tetejüket, bár ez a szelektív hulladékgyűjtés esetében problémás lehet, hiszen a fedő a műanyag vagy fém rekeszbe, nem az üveggel megegyező helyre kerül. A probléma felmerülését mindenestre egy vadállatok számára nem hozzáférhető kuka és a felelős hulladékkezelés megelőzheti.
Legtöbbször szomorú a végkifejlet
A Egyesült Királyságban mogyoróvajra éhező mosómedve esete ugyan happy enddel végződött, de a legtöbb esetben nem ez a jellemző. Számos szomorú kép lelhető fel műanyagba fulladt, sérült madarakról, teknősökről, bálnákról és egyéb vadállatokról.
A Grampian Moorland csoport például elborzasztó fotókat hozott nyilvánosságra 2018-ban egy skóciai vörösmókusról. A jószág PET-palackba szorult, vélhetően megpróbálta kirágni magát a csapdából, az éles műanyag pedig elvágta a torkát.
A csoport annak érdekében osztotta meg követőivel a mókusról készült borzalmas fotókat, hátha ezzel mélyebben rögzül mindazokban, akik látják:
az eldobott műanyag veszélyes az élővilágra.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.