Az Európai Bizottság megrendelésére készített a csirketartás megreformálására állatjóléti javaslatokat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság. Az uniós cél, hogy 2027-re egyáltalán ne használhassanak ketreceket az állattartók.
Csirkéket érintő állatjóléti intézkedések bevezetését tanácsolta az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA). A javaslat értelmében:
- a húsukért tartott, úgynevezett brojlercsirkéket naponta maximum 50 grammal lehetne hizlalni, hogy „a madarak egészségesek és aktívak maradhassanak”;
- a tojótyúkok esetében pedig fel kellene számolni a ketreces tartást a szervezet szerint;
- a csonkolás gyakorlatával is fel kellene hagyni, amit eddig a sérülések elkerülése érdekében alkalmaztak;
- optimalizálni kellene a hőmérsékletet és a fényviszonyokat, valamint
- biztosítani kellene, hogy legyen jó minőségű alom a csirkék alatt.
Az EFSA arra is felhívta a figyelmet, hogy a madaraknak biztosítani kellene egy „fedett verandát”. Ezzel ugyanis a dokumentum szerint változatosabb körülményeket és a természetes táplálékszerzés lehetőségét biztosítanák a csirkéknek.
Ezen javaslat megvalósítása azonban jelen körülmények között kivitelezhetetlennek tűnik. A madárinfluenza rohamos terjedésével ugyanis számos országban kénytelenek beltéren tartani a csirkéket.
Hosszú távú cél a ketrec teljes elhagyása
Az EFSA az Európai Bizottság utasítására készítette el a csirkékkel kapcsolatos – két részletben nyilvánosságra hozott – tanulmányt. Hasonlót kért a hatóságtól az Európai Unió végrehajtó testülete, akkor a sertéstartással kapcsolatban kértek javaslatokat.
Az Európai Bizottság célja, hogy az állatjóléti uniós törvényeket a legfrissebb tudományos eredményeknek és felfedezéseknek megfelelően módosítsák az év végére.
Az Európai Parlament képviselői 2021-ben szavazták meg elsöprő többséggel – 558 támogató és 37 elutasító vokssal –, hogy 2027-re tiltsák be a ketreces állattartást az Európai Unióban.
Fenntarthatóbb agrárrendszer
A ketrechasználat felszámolása kétségtelenül előrelépést jelenthetne állatjóléti szempontból. A PETA azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy
a legtöbb, amit meg lehet tenni az állatokért – itt és most –, ha nem esszük meg őket.
A legtöbb szakértő ráadásul ma már egyetért abban, hogy a haszonállattartás használja fel az erőforrások és mezőgazdasági területek jelentős részét, rengeteg környezeti problémát okozva. A haszonállattartás visszaszorítása tehát nemcsak etikai, hanem klímavédelmi érdeke is az emberiségnek.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.