A rejtett kamerás felvételeken jól látható kegyetlenkedés miatt az Animal Justice pert indított a vágóhíd ellen.
A kanadai állatjóléti szervezet, az Animal Justice egy névtelen forrástól kapta azokat a 2022 nyarán készített rejtett kamerás felvételeket, amelyeket a napokban hoztak nyilvánosságra.
A felvételek egy kisebb méretű üzemben, a Brit Kolumbiában található Meadow Valley Meats vágóhídon készültek. A képsorokon különböző állatok – tehenek, kecskék, birkák, lámák – szenvednek el abúzust a szakképzetlen dolgozók által, akik különböző eszközökkel ütlegelik vagy rugdossák őket.
Mindez annak ellenére történik, hogy a cég etikus és humánus feldolgozóüzemként hirdeti magát.
A felvételeken az is látszik, hogy a levágás előtti kábítást sok esetben helytelenül, szakszerűtlen módon végzik a dolgozók, aminek következtében egyes állatok még tudatuknál vannak, amikor átvágják a torkukat. Ez viszont ütközik a kanadai állatjóléti törvényekkel, amelyek megkövetelik, hogy a halál pillanatában az állatnak érzéketlennek és kábultnak kell lennie.
Szemtanúi lehetünk, ahogy az állatokkal minden szempontból nagyon durván bánnak, többek közt elektromos rudakkal böködik az arcukat, holott a kanadai törvények egyértelműen tiltják ezt a vágás alkalmával
– nyilatkozta Camille Labchuk, az Animal Justice vezetője a CTV-nek.
A felvételeken látszólag beteg, önmaguktól járásra képtelen állatok is láthatók, ami felveti annak a lehetőségét, hogy olyan húst dolgoztak fel az üzemben, amit hivatalosan nem lett volna szabad.
Elindult a vizsgálódás a vágóhídon tapasztalt esetek ügyében
A felvételeket azóta több szervezet is vizsgálja, többek közt a British Cloumbia Society for the Prevention of Cruelty to Animals (BC SPCA). Eileen Drever, a BC SPCA szenior védelmi tisztviselőjének elmondása szerint a videón látható képsorok nagyon felkavarók, azon az állatok nemcsak fizikailag, de érzelmileg is szenvednek, és biztosított arról, hogy ez olyasmi, amit a szervezet mindenképpen ki fog vizsgálni.
A Meat Inspection Program és a Canadian Food Inspection Agency (Kanadai Élelmiszer-ellenőrzési Ügynökség) is vizsgálatot indított a felvételek alapján.
A CTV National News kereste a vágóhíd üzemeltetőit, de senkit nem találtak a helyszínen, aki nyilatkozott volna. Hosszas unszolás után annyit sikerült tőlük kierőszakolni, hogy mindenben segítik a hatóságok munkáját, és a vizsgálati eredmények következtében döntenek majd a további lépésekről.
Nem ez az első eset
A cég 2015-ben E. colival fertőzött húst árult, amiért el is ítélték őket.
A két vezető, Ken és Jeff Kooyman a Chilliwack Cattle Sales nagyüzemi tejtermelő igazgatói is. A cégről 2014-ben rejtett kamerás felvételek kerültek ki, ami következtében az ország egyik legnagyobb állatbántalmazási ügyének főszereplői lettek.
Miután bűnösnek vallották magukat, a nagy összegű pénzbírság mellett néhány dolgozót börtönbe is zártak.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.