Az állatvédők úgy gondolják, az állattartókat terheli a felelősség, mert anyagi okok miatt nem hajlandók korszerűsíteni a tűzveszélyes fűtési berendezéseket.
Hozzávetőlegesen 100.000 tyúk lelte halálát abban tűzvészben, ami a Hillandale Farms bozrah-i (Connecticut állam, USA) telephelyén ütött ki január 28-án. A hivatalos tájékoztatás szerint egy teljes baromfiház leégett, de más épületekre a tűz nem terjedt át.
A Hillandale Farms az Egyesült Államok egyik legnagyobb tojástermelője. Nagyjából 20 millió tyúkkal rendelkeznek.
A lángok megfékezésében körülbelül 100 tűzoltó vett részt. A tüzet kiváltó okok egyelőre nem ismertek, a hatóságok vizsgálódnak az ügyben.
„A csapatunk továbbra is szoros együttműködésben áll a tűzoltósággal és a helyi szervekkel, hogy kiderítsük, mi okozta a a keletkezett tüzet. Megerősíthetjük, hogy egy baromfiház leégett, de más épületek nem sérültek. Különösen nagy öröm, hogy egyetlen dolgozó sem sérült meg” – olvasható a Hillandale Farms weboldalán.
Nyilatkozatukban köszönetet nyilvánítanak a tűzoltóknak, hálájukat fejezik ki, amiért emberek nem sérültek meg, de emellett a cég megköszöni az ipar szereplőitől érkező támogatást is.
A tűzben élve elégő százezer tyúk nem kerül említésre, még csak gazdasági kárként sem.
A mostanihoz hasonló katasztrófák nem ismeretlenek a cég számára. 2016-ban szintén Connecticut államban, egy másik telephelyükön pusztított tűz, rá egy évre pedig Pennsylvaniában. Az állatáldozat mértéke mindkét esetben a mostanihoz hasonlóan alakult.
Az Animal Welfare Institute (Állatjóléti Intézet) felszólította a tojástermelőket, hogy javítsanak a fűtési rendszereiken, véleményük szerint ugyanis ezeket a tüzeket az elavult rendszerek okozták. A weboldalukon olvasható jelentés szerint csak 2022-ben több mint félmillió tyúk halálát lehet a tűzvészek számlájára írni.
A sok ezer elveszett élet helyett többeket inkább az foglalkoztat, hogy a katasztrófa milyen mértékben befolyásolja majd a tojás piaci árát. Aki viszont emiatt aggódik, azokat a mezőgazdasági minisztérium megnyugtatta, hogy drágulástól nem kell tartani. Amennyiben lesz is változás, az csupán minimális lesz.
A tojásipar nem csak a rendszeresen előforduló tüzek miatt jelent életen át tartó szenvedést a tyúkoknak. A nőstény csibék – a hímeket röviddel kikelésük után élve ledarálják, vagy elgázosítják – közül sokan egész életükben nem látnak napfényt, a szelektív tenyésztés miatt pedig annyi tojást raknak, hogy az a végletekig megterheli szervezetüket.
Korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk azzal, hogy mit tesz a tojásipar az állatokkal és miért nem fogyasztanak tojásból készült termékeket a vegánok.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.