A felvételeken az életükért küzdő, fuldokló malacok voltak láthatók. Az akcióval reményeik szerint elérhetik, hogy a Costco hipermarketek megszüntessék az együttműködést a Smithfield Foodsszal.
A nagyüzemi állattartás számos kegyetlen részlete kevésbé ismert a fogyasztók számára.
Sokan nem tudják, hogy a tojásipar élve darálja le az egynapos hím csibéket, mert gazdasági értelemben véve teljesen haszontalanok. De arról is meglepően keveseknek van ismerete, hogy a tehenek nem jókedvükben tejelnek, hanem csak akkor, ha anyává válnak, emiatt mesterséges úton folyamatosan vemhesen tartják őket.
A Direct Action Everyhwere (DxE) állatjogi szervezet aktivistái január közepén egy szintén kevesek által ismert nagyipari módszerre hívták fel az emberek figyelmét, mégpedig egy San Francisco-i Costco áruház falára kivetítve.
A rejtett kamerás felvételeken iszonyatos kínok között szenvedő malacok láthatók, akiket az intenzív állattartásban egy bevett módszerrel, vagyis elgázosítással ölnek le.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a rettegő állatokat egy fémketrecbe zárva leeresztik egy gázkamrába, ahol a 90%-os sűrűségű szén-dioxid szó szerint belülről égeti szét őket. Ilyen magas koncentrációban a szén-dioxid nedves felülettel érintkezve – a malacok szemén, torkában, tüdejében – szénsavat képez, ez felelős a borzalmas kínokért.
Az aktivisták a nemrég bezárt Farmer John vágóhídon helyeztek el rejtett kamerákat, a Costco falára vetített felvételek ebből az üzemből származnak.
„A Smithfield megúszhatja, hogy eltakarja a szemünk elől az állatok szenvedését a gázkamrákban, mert az USDA [United States Department of Agriculture – mezőgazdasági minisztérium] és olyan cégek, mint a Costco, elfordítják a tekintetüket. Ezért kell olyan embereknek, mint én, bemenni ezekre a rémisztő helyekre, hogy megmutassuk azt, amit senki más nem fog” – mondta Raven Deerbrook, a DxE aktivistája, aki a rejtett kamerákat elhelyezte az üzemben.
A gázkamrák használata csak papíron humánus
Az akció a DxE Stop Gas Chambers (állítsuk le a gázkamrákat) kampányának része. A szervezet által létrehozott weboldalon nemcsak az elgázosítás kegyetlen gyakorlatának a részleteit lehet megismerni, de számos tudományos vélekedést is arról, milyen mértékű szenvedéssel jár ez a módszer az állatoknak.
Évtizedek óta ismeretes, hogy a szén-dioxid magas koncentrációja fájdalmat és stresszt okoz a sertéseknek, mielőtt elveszítenék az eszméletüket, és ez a kábítási módszer egyértelműen állatjóléti kérdéseket vet fel
– olvasható ebben a tanulmányban.
A Smithfield Foods által tulajdonolt vágóhíd a felvételek szerint megszegi a Humane Slaughter Act (humánus vágás törvény) által támasztott feltételeket, miszerint szén-dioxid csak akkor alkalmazható, ha minimális diszkomfort mellett, gyorsan kábítja el az állatot. Ezzel szemben a felvételeken a malacok akár perceken keresztül is szenvednek, mielőtt elkábulnak.
„Az USDA, az Amerikai Állatorvosok Szövetsége, az Állatok Jólétéért Világszövetség, és számos más állategészségügyi szervezet humánus módszerként ismeri el a szén-dioxiddal történő kábítást. A szén-dioxid gyorsan fájdalommentes állapotot idéz elő a sertéseknél” – reagált Jim Monroe, a Smithfield Foods vállalati ügyekért felelős alelnöke.
Néhány nappal az akciót követően a DxE aktivistái összegyűltek Berkeley-ben, az USDA székhelyén, ahol Raven Deerbrook az épületben beszélt William Ortsszal, az USDA kutatási igazgatójával, majd átnyújtott neki egy hordozható adattárolót a felvételekkel, valamint egy 1.500 aláírással ellátott, kinyomtatott levelet, amiben arra kérik a minisztériumot, hogy tegyen valamit a gázkamrák ügyében.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.