Gyros, a világhírű görög kedvenc – Csenge és Flóra világkonyhája

Vegán gyros recept

Mediterrán sorozatunkból természetesen nem maradhatott ki a világszerte oly népszerű görög street food, a gyros veganizált változata.

Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája sorozat tizenegyedik része. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.

Szinte biztos, hogy a legtöbb görög csúnyán nézne ránk, amiért ezt az ételt gyrosnak hívjuk, mivel ezzel a szóval eredetileg magára a húsra utalnak, a kész, zöldségek mellett lepénybe csavart ételt pedig gyros pita névvel illetik.

Tehát ha görög étteremben keresed ennek a fogásnak a húsmentes változatát, valószínűleg vega pita vagy vegetáriánus pita néven fogod megtalálni. Ebben azonban általában nincs semmi, ami „helyettesíti” a húst: egyszerűen kihagyják belőle, és csak tzatziki és zöldségek kerülnek a pitába.

A mi pitánkba azonban az autentikus gyros-élményért fűszeres, pirított, tépett szója is kerül a zöldségek mellé, ezért bátorkodtunk az Olümposz isteneinek haragját kockáztatva mégiscsak gyrosnak keresztelni ezt a húshagyó változatot.

Az étel eredetét tekintve egyébként, mint oly sok görög ételnél, a Közel-Keletet kell megjelölnünk: a gyros ugyanis az 1800-as években, az Ottomán Birodalomban született döner kebab „mediterránosított” változata.

A világ vitán felül legnépszerűbb street foodjának talán így terjedtek el a különböző országokban különböző változatai: hol a gyros, hol a kebab, hol a shawarma a 21. század városainak legnépszerűbb gyorsétele.

Sok helyen ma a vegetáriánus pitát falafellel teszik teljessé, és bár imádjuk ezt a fűszeres, ropogós csicserifasírtot, szerintünk ez túlságosan más jellegű étellé teszi a gyrost, ezért döntöttünk a szója mellett. Hasonlóan autentikus gyrost készíthetsz még texturált borsófehérjével vagy szejtánnal is.

Vegán gyros
Porkoláb Edit / Prove

Hozzávalók:

négy adaghoz

A pitához:

♡ 250 g liszt
♡ 150 ml langyos víz
♡ 25 gramm friss vagy 7 gramm instant élesztő
♡ 1 evőkanál cukor
♡ 1 teáskanál só
♡ 1 evőkanál olaj

A szójához:

♡ 150 gramm szója
♡ 3-4 evőkanál szójaszósz
♡ 1 teáskanál fokhagymapor
♡ só
♡ frissen őrölt bors

A tzatzikihez:

♡ 2 közepes kígyóuborka lereszelve
♡ 150 gramm vegán tejföl
♡ 1 gerezd fokhagyma zúzva
♡ egy csokor friss kapor aprítva

További zöldségek a töltelékhez:

♡ 2 paradicsom felkockázva
♡ 1 kisebb fej lila hagyma félkarikára szeletelve, majd lesózva
♡ nyers vagy fagyasztott burgonyahasábok (opcionális)

Elkészítés

  1. A pitát készítsd el az alábbi recept szerint, azzal a különbséggel, hogy nyújtsd olyan vékonyra, amilyenre csak tudod: ehhez a változathoz ugyanis autentikusabb, ha nem a pita zsebébe pakolod a tölteléket, mint a falafelnél, hanem inkább úgy használod, mintha egy tortillát tekernél.
  2. A burgonyahasábokat, ha fagyasztott, a sütőben készítsd el. Ha nyers krumplit használsz, akkor kevés olajat adj a hasábokhoz, és egy rétegben szétterítve süsd a sütőben 200 fokon időnként átkeverve, amíg a kívánt színt el nem érik. A sütőből kivéve sózd.
  3. A szóját tedd egy kisebb lábasba, majd adj hozzá két evőkanál szójaszószt, egy jókora csipet sót, és önts rá forró vizet. Forrald 5-10 percig, amíg teljesen megpuhul, majd öntsd egy szűrőbe, és ha kihűlt, kicsit nyomkodd ki belőle a vizet.
  4. Hevíts két evőkanál olajat egy serpenyőben és pirítsd rajta a szóját közepesen alacsony lángon. Félpercenként keverd meg, de hagyd lesülni az alját, akkor lesz ropogós. Kb. öt perc után locsold meg még kevés szójaszósszal, majd öt perc múlva még egy kevéssel, illetve szórd meg egy teáskanál fokhagymaporral és jó pár tekerés frissen őrölt borssal.
  5. A tzatzikihez a lereszelt kígyóuborkát sózd le, hagyd állni és nyomkodd ki a levét. Keverd hozzá a vegán tejfölt, a zúzott fokhagymát, a friss kaprot és ízlés szerint sót.
  6. A paradicsomot kockázd fel, a lila hagymát vágd félkarikára és sózd le, majd tíz perc múlva öblítsd át.
  7. Tekerés: a pitára halmozz egy jó adag tzatzikit, majd tegyél rá a sült szójából, a paradicsomból, a lila hagymából, a salátából és sült krumpliból ízlés szerint. Végül hajtsd fel a két oldalát. Szükség szerint fóliával tekerd körbe az alsó részét, így könnyebb fogyasztani.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.