Ha Európában sikerülne áttérni a növényi alapú étkezésre, a mezőgazdaságból származó metán- és ammóniakibocsátás drasztikus mértékben csökkenne. Ez nagyban csökkentené a légszennyezést is, ami közel negyedmillió ember életét menthetné meg évente – mondja egy friss kutatás. A tanulmány szerzői azt is kiszámolták, hogy az ilyen módon nyert jobb közérzet és egészségi állapot akár 1,3 billió dollárnak megfelelő GDP-növekedést is eredményezhetne globálisan.
A légszennyezés világviszonylatban több millió korai halálért tehető felelőssé, az intenzív állatipar pedig az egyik legnagyobb légszennyező. A légkörben szálló 10 mikronnál kisebb (PM10) szemcsék már átjutnak a garaton, a 2,5 mikronnál kisebb részecskék (PM2,5) pedig akár a véráramba is bekerülhetnek. Vagyis szinte soha, vagy csak nagyon nehezen ürülnek a testünkből. A légszennyezettséghez köthető többféle rák, szív- és érrendszeri betegségek, vagy akár a cukorbetegség, de egyes kutatások szerint a demencia kialakulásában is szerepet játszik. Emiatt kifejezetten aggasztó, hogy egy friss kutatás szerint szinte egész Európában – köztünk hazánkban is – nagyon rossz minőségű levegőt lélegzünk.
Egy új tanulmány most azt vizsgálta, milyen módon csökkenne a légkörbe jutó ammónia és metán mennyisége, ha átváltanánk vegán, vegetáriánus vagy flexitáriánus étrendre. Az eredmények azért is fontosak, mert a légszennyezettség miatt bekövetkező egészségromlás nagyon komoly terhet ró a közegészségügyre, és ellentétben azzal, hogy mit fogyasztunk, a belélegzett levegő minőségét nem tudjuk tudatosan megválasztani.
Nem csak a légszennyezést csökkentené
Az eredmények azt mutatják, hogy a vegán, vagyis teljesen növényi alapú étkezésre történő váltással a – jellemzően állattartásból származó – metán- és ammóniakibocsátás 84-86 százalékkal csökkenne (ugyanez az érték a vegetáriánus étrendnél 69-70 százalék, míg a flexitáriánus étrendnél 44-48 százalék). Ennek megfelelően a kizárólag növényi étrendre való áttéréssel lehetne a tanulmány a szerint a legtöbb halálesetet megelőzni, ami a légszennyezettséggel összefüggésbe hozható. A kutatás szerint ez évi 236.000 megmentett életet jelent, ami globálisan 6 százalékos csökkenést jelentene a PM2,5-höz írható halálozási rátában.
A tanulmány kitér még egy pozitív jelenségre, ami a légszennyezés csökkenésével járna, ez pedig a megnövekedett munkateljesítmény. A kutatók úgy kalkuláltak, hogy a vegán étrendre való áttérésnek köszönhetően bekövetkező légszennyezés-csökkenés globálisan 1,3 billió dollárnak megfelelő GDP-növekedéssel járna, de a kalkuláció felső határa alapján akár a 3 billió dolláros értéket is elérheti. A legalacsonyabb kiszámított érték 0,5 billió dolláros növekedést jósolt.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.