Egy új kutatás arra az eredményre jutott, hogy a 2,5 mikronnál kisebb átmérőjű szálló por több mint negyede az állattartó mezőgazdaságtól származik. De van olyan város is, ahol majdnem 40%-os az állattartó mezőgazdálkodás hozzájárulása a szálló por által okozott levegőszennyezéshez.
A szálló por a légszennyezés egyik összetevője, melybe a 10 mikron részecskeátmérő alatti szilárd, vagy folyékony anyagok (finomszemcsés anyagok) tartoznak. Kémiai szempontból nem, kizárólag fizikai alapon csoportosítják. A megnevezés lényege, hogy elkülönítse az anyagokat a leülepedett portól.
A szálló por azért különösen veszélyes, mert egyrészt ezek a kis átmérőjű szemcsék sokáig, akár hetekig is a levegőben maradhatnak anélkül, hogy leülepednének, másrészt a 10 mikron alatti (PM10) finomszemcsés anyagok már átjutnak a garaton, a 2,5 mikron (PM2,5) alattiak pedig már egyáltalán nem, vagy csak nehezen ürülnek ki a tüdőből, ezzel mindenféle légúti megbetegedést, akár daganatot is okozva.
A University College London (UCL) friss tanulmánya azt kutatta, milyen forrásból származnak ezek a PM2,5 kategóriába tartozó finomszemcsés anyagok az Egyesült Királyságban egy közepes méretű brit várost, Leicestert alapul véve. Az értékeket műholdas mérések alapján kapták.
A vizsgált év 2019 volt, hiszen a 2020-as évektől kezdődő lezárások és korlátozások nagy valószínűséggel hamis képet adtak volna az egyes források hozzájárulásáról.
Az adatok alapján egyértelműen a mezőgazdaság a ludas
A Leicesterben tapasztalható PM2,5 szálló por 38%-ért volt felelős a mezőgazdasági ipar – névlegesen az ammónia –, míg a város saját kibocsátása mindössze 2%-át adta ki a finomszemcsés anyagoknak. Ugyanez a megoszlás Birminghamben, 32% (mezőgazdaság) és 19% (helyi kibocsátás), Londonban pedig 25% és 13% ez a megoszlás.
A finomszemcsés anyagok nemcsak az országból, de a kontinentális Európából is nagymértékben szennyezik a levegőt, különösen a szigetország déli és keleti részein jelentős ez az érték. Az Európából származó PM2,5 részecskék aránya Birminghamben 16%, míg Londonban 28%.
Minden vizsgált városban a mezőgazdaság járult hozzá a legnagyobb mértékben a szálló por mértékéhez, ezzel együtt pedig az ebből következő egészségügyi problémákhoz.
Meglepetten tapasztaltuk, hogy a mezőgazdasági termelésből származó ammónia ilyen nagy mennyiségben van jelen. Általában ez a finomszemcsés anyagok által okozott szennyezés fő forrása az Egyesült Királyság városaiban. Még az olyan nagyvárosokban is, mint London. Ha a kormány tényleg elkötelezett a légszennyezés csökkentése mellett, akkor sokkal elszántabb lépésekre van szükség, hogy csökkentsük az ammóniakibocsátást
– mondta a kutatásban részt vevő Dr. Jamie Kelly.
Az is kiderült a kutatásból, hogy a kormány által valószínűsített értékek sokszor csak a kétharmadát, vagy csak a felét tették ki a valós ammóniaszennyezettségnek.
„Két független műhold méréseit, valamint egy részletes modellt használva azt találtuk, hogy a mezőgazdaságból, azon belül is a tejipartól származó ammónia nagyon alulértékelt azokban a hivatalos adattárakban, amelyek alapján a szabályozásokat meghatározzák és a nemzetközi kibocsátási értékhatároknak való megfelelést ellenőrzik” – mondta Dr. Eloise Marais, az UCL munkatársa.
A Public Health England és a Met Office által készített tanulmány alapján 2014 márciusában és áprilisában 1.600-zal nőtt a halálozások száma a szálló por következtében. A legrosszabb 10 napban 600 halálozás és 1.500 kórházi ellátásra szoruló esetet okoztak a finomszemcsés anyagok, amelyek terjedése megfelelő körültekintéssel és szabályozással megelőzhető lett volna.
![](https://prove.hu/wp-content/uploads/2021/11/korosi-bogdan-provehu-iro-szerzo-180x180.jpg)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.