A példátlan tengeri hőhullámok miatt meg kellett újítani a korallzátonyokat érő hőhatásfigyelő skálát. Az eddigi szinteket három új vészhelyzeti állapottal bővítették ki. A korallzátonyok pusztulása beláthatatlan következményekkel járhat, jelenlétük kritikus fontosságú a tengeri élővilág sokszínűsége szempontjából.
Három új vészhelyzeti szintet rendelt hozzá a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) a korallzátonyokat monitorozó rendszerhez – írta meg a The Guardian. A skála kiegészítésére azért volt szükség, mert az eddigi legmagasabb hőterhelési szintet sok esetben jóval meghaladták a tavalyi értékek. A lista jelenlegi beosztása:
- No Stress – nem fenyeget korallfehéredés
- Watch – megfigyelés alatt
- Warning – előfordulhat korallfehéredés
- Alert Level 1 – előfordulhat zátonyszintű korallfehéredés
- Alert Level 2 – zátonyszintű korallfehéredés, hőérzékeny korallok pusztulásának veszélye
- Alert Level 3 (frissen hozzáadott) – több korallfaj pusztulásának veszélye
- Alert Level 4 (frissen hozzáadott) – kiterjedt, több fajt érintő pusztulás veszélye (a korallok >50%-a)
- Alert Level 5 (frissen hozzáadott) – szinte teljes zátonypusztulás veszélye (a korallok >80%-a)
Egy teljesen új szintre jutottunk már, melyben olyan elképesztők a hőmérsékleti behatások, hogy újra kellett gondolnunk, hogyan is csináljuk a dolgokat
– mondta Dr. Derek Manzello, a Coral Reef Watch (CRW) program igazgatója.
A CRW egy olyan figyelőrendszer, amely a kutatókat, tengerparkok vezetőit és minden civil érdeklődőt valós idejű adatokkal lát el a korallokat érő hőterhelésről. Ennek a terhelésnek a mértékét a szakma DHW-ben (degree heating week) méri. Minél nagyobb ez a szám, annál nagyobb stressz éri a korallzátonyokat.
A korallzátonyok pusztulása beláthatatlan következményekkel járna
Ezek a hatalmas fajgazdagságú tengeri életközösségek elengedhetetlenek a vízi biodiverzitás megőrzésének szempontjából. A korallzátonyok adnak lakhelyet a tengeri élőlényfajok negyedének, pusztulásukkal számos állat és növény élettere tűnne el. A zátonyok nemcsak a biodiverzitás szempontjából fontosak, de gazdasági szerepük is jelentős, úgy a turizmus, mint a halászat szempontjából. Ráadásul partvédő szerepük is nagy, hiszen csillapítják a tenger hullámzását.
A korallokra az emberi tevékenység következtében fellépő éghajlatváltozás különösen nagy stresszt ró. A tengerek felmelegedésével a korallfehéredés veszélye fenyegeti őket. Ez az a folyamat, amikor a korallokkal szimbiózisban élő algák, akiktől jellegzetes színüket is nyerik, kilökődnek, így láthatóvá válik a korall fehér váza. Az algák nélküli korallok emiatt fontos tápanyagforrást veszítenek, hiszen a fotoszintézis során az algák által készített tápanyagokat használják növekedéshez és saját tápanyagaik előállításához.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.