A várható élettartam tekintetében is megmutatkozhatnak a klímaváltozás hatásai, átlagosan hat hónappal csökkenhet ez az érték. Nők esetében pedig tíz hónapos mínusszal kell számolni egy tanulmány szerint.
A klímaváltozás kapcsán legtöbbször az egyre szélsőségesebb időjárás, a klímavándorlás és a jegesmedvék egyre nehezebb helyzete miatt kerül szóba. Most azonban egy tanulmány rávilágított, hogy az emberek várható élettartamára is hatással lehet ez a jelenség – mégpedig negatív értelemben.
Átlagosan hat hónappal élhetünk kevesebbet a klímaválság miatt Amit Roy, a bangladesi Shahjalal Egyetem és az amerikai The New School for Social Research klímakutatója szerint. 190 ország 80 évnyi adatait elemezte, mire erre a megállapításra jutott – írja a One Green Planet.
Ebben a tudósok szerint a hőmérséklet emelkedése és az ingadozó csapadékmennyiség a legnagyobb ludas. Ezek hatására ugyanis gyakoribbá válnak olyan természeti katasztrófák, mint
- az árvíz vagy
- a hőhullámok,
amelyek közvetlenül kihatnak az emberi életre. Közvetetten súlyosbíthatnak mentális problémákat, éhezést és betegségeket generálhatnak. Ezek márpedig külön-külön is, együttesen azonban még nagyobb mértékben csökkentik a várható élettartamot.
Amit Roy a tanulmányában arra hívta fel a figyelmet, hogy a globális hőmérséklet két Celsius-fokos emelkedése körülbelül 0,44 évet csíp le az átlagos emberi élettartamból. Ez már önmagában öt hónap és egy hét. Ha pedig mellétesszük a csapadékviszonyok változását, a várható csökkenés körülbelül hat hónapra hízik.
A várható élettartam nők esetében jobban csorbul
A klímakutató megállapította, hogy ezek a változások nagyobb mértékben érintik a nőket. Esetükben a várható élettartam tíz hónappal csökkenhet a klímaváltozás miatt. A nemek közötti egyenlőtlenség mögött húzódó okokat a tanulmány nem részletezte.
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) által közzétett adatok szerint az elmúlt évtizedekben világszerte jelentős előrelépés történt a várható élettartamban. Az 1950-ben mért 43,5 évről 2023-ra 72,6 évre emelkedett globális szinten. Ez egyébként alapvetően az egészségügy és az életkörülmények javulásának köszönhetően következett be.
Persze az, hogy a klímaváltozás az átlagnál nagyobb mértékben visszavetheti a nők várható élettartamát, összességében elhanyagolható tényező. Annak fényében különösen, hogy egyébként pedig világszerte az a tendencia figyelhető meg, hogy a nők várható élettartama magasabb a férfiakénál. Magyarországon például a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben a nők esetében 79,05 év volt, a férfiaknál pedig ennél jóval kevesebb: 72,55 év.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.