Sok jegesmedve szervezete nem tud elegendő mennyiségű vagy megfelelő minőségű anyatejet előállítani a felmelegedés miatt.
A Torontói Egyetem kutatói közzétettek egy tanulmányt, amelynek keretében azt vizsgálták, a tengeri jég csökkenése jelentős hatást gyakorol-e a szoptató jegesmedvék tejtermelésére. A kutatás során a kanadai Hudson-öböl nyugati részén élő jegesmedvéket vizsgálták. Ezen a területen a tengeri jég csak szezonálisan létezik.
A tengeri jég évről évre egyre korábban töredezik, majd visszahúzódik, ezzel párhuzamosan pedig a jegesmedvéknek egyre több időt kell a szárazföldön tölteniük táplálék nélkül. Ez pedig azt jelenti, hogy nem nyílik annyi lehetőségük a fókavadászatra, mint olyankor, mikor hosszabb ideig fedi vastag jégtakaró a vizet.
Low and slow! A polar bear was seen slowly crawling on thin ice to safely make it to the other side ????❄️ pic.twitter.com/8hkvqtp1fO
— NowThis (@nowthisnews) May 25, 2023
Mivel a jegesmedve táplálékforrásának jelentős részét teszik ki a fókák, ilyenkor koplaló állapotba kerül ez a nagy testű emlős. Ekkor a saját testzsírját égeti el energiaként.
A szoptató jegesmedvéknek hatalmas energiatartalékokat kell felélniük ahhoz, hogy megtermeljék az ideális mennyiségű tejet. Ha ezekben a böjti időszakokban szoptatnak, veszélyeztethetik a saját egészségüket, ráadásul az is előfordulhat, hogy így nem tudnak elegendő tejet termelni a kölykeiknek.
A közelmúltban publikált tanulmány szerint a kutatók arra jutottak, hogy a hosszabb szárazföldi tartózkodás befolyásolja az anyamedvék tejének tápanyagtartalmát. Sőt, azt tapasztalták, hogy a jegesmedvék időnként teljesen le is álltak ebből fakadóan a tejtermeléssel.
Ez pedig természetesen a bocsokra is negatívan hat. A kutatók megállapították, hogy a megfigyelt egyedek növekedési tempója elmaradt az átlagostól. Ez pedig nyilvánvalóan rontja a kölykök túlélési esélyeit is.
Csökken a jegesmedve-populáció
A tengeri jég visszaszorulása miatt a Hudson-öböl nyugati részén élő jegesmedve-populáció nagyjából négy hónapot kénytelen a szárazföldön tölteni. Ez korábban csak három hónap volt. A kutatók szerint a három hónap eltelte után már mindössze 53 százalék esély van arra, hogy az anya jegesmedve továbbra is termeljen tejet. Ha pedig egyéves kölykei vannak, a valószínűség 35 százalékra csökken.
An isolated population of polar bears in Greenland have cleverly adapted to climate change https://t.co/4YxYQxkdI5 pic.twitter.com/7ctv6In2D5
— Reuters (@Reuters) June 18, 2022
A koplalási időszak meghosszabbodása a jegesmedve-populáció általános állapotán is meglátszik. Csökkent az átlagos testméretük. A populáció pedig a Hudson-öböl nyugati részén jelentősen visszaesett.
A tudósok arra figyelmeztettek, hogy célzott intézkedések híján nem valószínű, hogy változik ez a tendencia. A jegesmedve-populációkat az egész Északi-sarkvidéken veszélyeztetni fogja az éghajlatváltozás és a jég olvadása.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.