Közel kétszázezer követője van a TikTok közösségi felületen annak az influenszernek, akit kidobtak egy New-York-i bárból. Az indok az volt, hogy egy vintage szőrmebundát viselt. Először el sem hitte, hogy a pultos komolyan beszél, amikor megkérte arra, hogy távozzon. Az influenszer egy videóban osztotta meg érzéseit a TikTok-felületén. Sokan úgy érzik, a tiltás túlzó, a használt szőrmebundák pedig fenntarthatóbbak, mint az új műszőrme kabátok, amelyek mikroműanyaggal szennyezik a környezetet.
Vintage szőrmebundája miatt kellett távoznia egy New York-i bárból Alexandra Yvette-nek (@preraphaelitequeen), ami saját bevallása szerint különösen rosszul érintette az influenszert – írta meg a Green Matters. A TikTok-felületén közel 200.000 követővel rendelkező multimédia-művész úgy fogalmazott a videóban, hogy „majdnem elsírta” magát, amikor elküldték.
@preraphaelitequeen
A kérdéses ruhadarab egy 1930-as években készült nyércbunda volt. Alexandra a videóban kifejti, hogy neki sohasem volt problémája a régi bundák hordásával. Hozzáteszi továbbá, hogy újonnan sohasem vásárolna ilyen ruhadarabot.
Úgy látszik, nem kaptam meg az üzit, hogy bundát hordani New York-ban ennyire sértő dolog
– adott hangot az influenszer meglepettségének.
Az eset a hölgy elmondása szerint úgy zajlott, hogy amikor besétált ebbe a New York-i bárba – amit nem nevezett meg –, a pultos megkérdezte tőle, hogy valódi-e a kabátja. Miután Alexandra közölte vele, hogy igen, egy nagyon régi nyércbunda van rajta, a férfi szólt neki, hogy távoznia kell. Az sem számított, hogy a kabát nagyon régi, vagyis a hölgy nem újonnan vásárolta, a hely szabályzatának értelmében ugyanis el kellett hagynia a létesítményt.
Vintage szőrmebunda vagy új műszőrme?
Az influenszer által megosztott videó heves vitákat váltott ki azzal kapcsolatban, hogy mennyire fenntartható és etikus dolog használt bundát hordani. A vitának érdekes színezetet ad, hogy több oldal is úgy számolt be a hírről, hogy az influenszert vegánnak nevezte.
Az eset kapcsán sokan biztosították Alexandrát együttérzésükről, és kifogásolták, hogy a legtöbb ilyen szabályozás kizárólag a szőrméből készült ruhacikkekre vonatkozik. Holott a bőr- vagy gyapjútermékek is ugyanúgy az állatok kihasználásával készülnek. Mégsem tiltanak ki senkit sehonnan bőrcipő vagy gyapjúpulóver viselése miatt. Ráadásul a műszőrme környezetkárosító tulajdonságait is sokan felemlegették. Szerintük régi szőrmebundát hordani emiatt fenntarthatóbb és környezetbarátabb.
Akik viszont elítélik a hölgyet a kabát viselése miatt, azzal érvelnek, hogy függetlenül a vintage státusztól, a kabát továbbra is normalizálja az állatok kihasználását (hordását), ezáltal pedig nem lehet etikus választás – kiváltképp egy vegán számára.
Akiket részletesebben érdekelnek a divatiparban alkalmazott állati hozzávalók és az azokhoz köthető kegyetlenség, azok mindenképpen olvassák el a nyolcrészes cikksorozatunkat. Ebben részletesen bemutatjuk többek között a bőr-, valamint a szőrmeipar sötét arcát is.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.