Grízesen és lekvárosan, diósan vagy mákosan: az egyik legkedveltebb édességünk kétségkívül a nudli. Ezt a klasszikus desszertet készítjük el egy kicsit másképp – nemcsak megfőzzük, hanem pirítjuk is a vegán nudlit, majd ropogós mogyoróval és barna cukorral karamellizáljuk.
Az alaprecept nem változik: egyszerű tésztát készítünk krumpliból és lisztből, kis hengereket sodrunk belőle, majd megfőzzük. A csavar ezután következik, ugyanis ezt követően fogunk egy serpenyőt, és ropogósra pirítjuk a nudlikat durvára vágott mogyoró és barna cukor keverékében.
Bár nálunk ez a változat szinte teljesen ismeretlen, tőlünk kicsit északnyugatra igen népszerű – az interneten rengeteg német nyelvű receptet találunk erre az édességre nussnudeln néven. A krumpliból és lisztből készült nudlit persze sósan is el lehet készíteni, például sztrapacskaként.
A legjobb ebben a vegán nudlidesszertben, hogy a legtöbb összetevőt szinte biztosan megtalálod hozzá a konyhádban: nem kell hozzá más, csak liszt, krumpli, cukor, mogyoró és vegán vaj.
A titok: a krumpli és a vegán vaj
Krumpli: salátának való vagy főzni való fajtát válasszunk. A salátaburgonya általában hosszúkásabb formájú, sárgás színű, a csomagoláson „A” betűvel jelzett, a főzni való burgonya pedig piros héjú, „B” jelzésű. A „C” jelzéssel ellátott, sütni való burgonyának túl magas a keményítőtartalma, így főzés közben inkább szétesik, kevésbé puha és krémes, mint főzni való társai.
Vegán vaj: a nussnudelnt hagyományosan vajon pirítják. Ettől kap ropogós kérget a nudli és ettől pirul igazán finomra a mogyoró. Ezért fontos, hogy silány minőségű margarin helyett válassz magas, 80 százalékos zsírtartalmú vegán vajat. Ezt nagyobb szupermarketekben vagy bioboltokban találod meg.
Hozzávalók
- 600 gramm főzni való burgonya vagy salátaburgonya
- 200-220 gramm finomliszt + egy kevés a nyújtáshoz
- 60 gramm jó minőségű vegán vaj
- 160 gramm törökmogyoró
- 70 gramm barna cukor
- só
- opcionális: lekvár, édes vegán tejföl vagy mogyorókrém a tálaláshoz
Vegán nudli elkészítése
- A krumplit hámozd meg, vágd nagyjából egyenlő kockákra, majd tedd fel egy lábas hideg vízben főni. Ha megpuhult, törd össze úgy, hogy épp homogén legyen, de ne ragacsos.
- Ha már nem túl forró, keverj a krumplihoz három részletben 200 gramm lisztet, tegyél hozzá 1/2 teáskanál sót, és a kezeddel dolgozd össze, amíg homogén masszát nem kapsz (nem kell túlgyúrni, nem akarunk csirizt készíteni). Ha nagyon lágy, nehezen nyújtható a tészta, akkor tegyél még hozzá 15-20 gramm lisztet, vagy annyit, amennyi szükséges.
- Egy nagy lábasban forralj fel kb. 3 liter vizet, majd adj hozzá egy teáskanál sót. A tésztát helyezd alaposan kilisztezett vágódeszkára, sodorj belőle kb. egy centi átmérőjű hengereket, vágj belőle kb. 3 cm hosszú darabokat, majd dobd őket a forrásban lévő vízbe. Ha feljöttek a víz tetejére, emeld ki őket egy szűrőkanál segítségével, majd szűrőben alaposan mosd át és csepegtesd le (mivel pirítjuk, le kell róluk mosnunk a keményítőt, különben összeragadnak). Ha nem azonnal kezded pirítani a nudlit, inkább keverj hozzá egy kevés olajat, hogy ne ragadjon össze.
- A törökmogyorót késes aprítóban daráld meg vagy aprítsd fel egy éles késsel.
- Egy nagy serpenyőben melegíts 30 gramm vegán vajat, majd közepesen alacsony lángon pirítsd meg benne a nudlit. Ha túl zsúfolt a serpenyő és nem férnek el egy rétegben a nudlik, inkább két adagban pirítsd meg. Ne kevergesd folyamatosan – azt szeretnénk, ha finom ropogósra sülnének a nudlik oldalai, de azért ügyelve rá, hogy ne kapja le a láng.
- Ha a nudli már szép világosbarnára sült, add hozzá a cukrot és a maradék vajat, és pirítsd, ahogyan eddig tetted, közepesen alacsony lángon. 3 perc elteltével add hozzá az aprított mogyorót, és pirítsd még néhány percig. A mogyoró könnyen odakap, ezért ekkor már folyamatosan kevergesd, és ha szükséges, vedd kisebb lángra.
- Tálald lekvárral, édesített vegán tejföllel vagy mogyorókrémmel.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.