A kezdő vegánok legtöbbször azon aggódnak, hogy nem tudják, mit fognak enni. Elterjedt tévhit, hogy csak méregdrága, bioboltokban kapható, kifejezetten növényi étrendet követőknek szánt termékeket lehet fogyasztani, ami drágává és különcködővé teszi ezt az életformát. Szerencsére ez nem így van. Ebben a cikkben a véletlenül vegán ételek kapnak reflektorfényt.
Meglepően sok termék, amit az emberek a mindennapokban fogyasztanak, valójában vegán. Az alábbi listával segítünk eligazodni – itt kizárólag “véletlenül vegán” termékeket fogsz találni, amikkel a gyártók nem a vegánokat célozzák, így legtöbbször olcsóbban kaphatod meg őket, mint a zöld csomagolásos, vegán logós nassolnivalókat.
Bár itt főleg a bolti késztermékekre koncentráltunk, természetesen a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, gabonafélék, diófélék, olajos magvak és gombák mind vegánnak minősülnek, ami azt jelenti, hogy rengeteg vegán ételt ettél már eddig is.
Alapélelmiszerek
A legtöbb száraztészta vegán – sokan azt hiszik, minden tészta tojással készül, és ez a magyar termékekre legtöbbször igaz is. Az olasz száraztészta azonban, amit a legtöbbünk fogyaszt a mindennapokban, mindössze két összetevőből áll: durumlisztből és vízből.
Sőt, ha a magyar konyhát kedveled, a Gyermelyi Germi névre hallgató termékcsaládja tipikusan tojásos tészták tojás nélküli verzióiból áll, és találsz közöttük például tojásmentes tarhonyát is.
Vigyázz: Az egyetlen olasz tésztaféle, ami ez alól néhány esetben kivételt képezhet, a lasagne tészta. Ha ilyen terméket vásárolsz, először mindenképp olvasd el az összetevőket.
A kenyérfélék nagy része szintén nem tartalmaz állati eredetű összetevőket, hiszen alapvetően csak liszt, víz, só és élesztő kell hozzájuk. Ettől függetlenül mindig olvasd el a címkét, mert sajnos sokszor teljesen indokolatlanul kerülhet a receptbe tejsavópor, sőt, “hagyományos” kenyerek esetében akár disznózsír is.
Figyelj: Egy idő után könnyű hozzászokni ahhoz, hogy csak átfutod a szemeddel a címkét, és ha nincs tej vagy tojás a vastagon kiemelt (allergénre utaló) összetevők között, megy is a kosaradba. A kenyereknél azonban ezzel vigyázni kell: a disznózsír nem számít allergénnek, tehát nem lesz kiemelve a címkén.
A hűtött, kész pizzatészta, leveles tészta, rétestészta legtöbbször szintén nem tartalmaz se tojást, se tejet. Tehát nem kell azon aggódnod, hogy ezentúl majd mindent otthon kell elkészítened – ugyanúgy, mint eddig, sok félkész termék a segítségedre lehet, ha nincs időd a konyhában pepecselni.
A gyorsfagyasztott szilvásgombóc, lekváros derelye, nudli, röszti legtöbbször szerencsére szintén vegánbarát. Ezek beszerzésére az Aldit és a Lidlt ajánljuk, mert itt biztosan mindet megtalálod, sőt: a Lidlben vegán gyorsfagyasztott almás rétest is találsz.
A legtöbb paradicsomszósz nem meglepő módon nem tartalmaz állati eredetű összetevőt. Ez igaz a sűrített paradicsomra, a passzírozott paradicsomra, és a félkész, fűszeres szószokra is. Ez alól kivételt képezhet a bolognai, milánói szósz, amikben lehet hússzármazék (de közel sem minden esetben), illetve a világosabb, narancssárgásabb színű, tejszínnel kevert termékek.
A Bonduelle szószos bab termékei is jól jöhetnek, amikor csak annyi energiád marad a nap végére, hogy valamit felmelegíts: kapható többek között indiai, mexikói, texasi és paradicsomos ízesítésben.
A margarin alapvetően vegán, hiszen növényi zsírokból készül, tehát a vajat könnyen helyettesíthetjük vele az étrendünkben. Az összetevőket azonban mindenképp olvasd el, mert sok termék sajnos tejszármazékokat tartalmaz, illetve D3-vitamint, ami legtöbbször állati eredetű, hacsak nincs külön kiemelve, hogy nem az.
Nassolnivalók
Meglepően sok sós és édes nassolnivaló vegán, tehát ezekről sem szükséges lemondanod. Persze ezeket érdemes mértékkel enni, és a teljes értékű ételekre helyezni a fókuszt az étrendedben, de nem ördögtől való, ha néha megkívánsz egy kis chipset vagy csokit.
Sós nassolnivalók
Burgonyachips – sok verzió vegán, simán lehet, hogy a mostani kedvenceid is azok. Most már a legtöbb nagyobb boltban annyiféle ízesítésűvel találkozhatunk, és olyan gyorsan jönnek-mennek az új ízek és receptúrák, hogy konkrét termékeket, márkákat felsorolni felesleges – címkeolvasásra fel!
Vigyázz: bár a népszerű márkák (Chio, Lays, Pringles, stb.) sós chipsei általában vegánok, sokszor meglepő módon nem csak a sajtos vagy tejfölös ízesítésű, de a paprikás, újhagymás chipsek is tartalmaznak tejszármazékot (szerencsére azonban sok a kivétel, pl. a Pringles paprikás chipse): ez azt jelenti, hogy bármennyire is feleslegesnek tűnik, mindig fusd át az összetevőket, mielőtt először vásárolsz egy terméket.
Paprikás Tuc keksz – csak a paprikás verzió vegánbarát, érdekes módon az összes többi ízesítés, beleértve a sóst is, tojást tartalmaz.
Bundás mogyoró – paprikás, wasabis, chilis: minden ízesítésből találsz olyan márkát, ami nem tartalmaz állati eredetű összetevőt.
Édes nassolnivalók
Oreo keksz – a fehér, tejszínre emlékeztető krém ellenére az Oreo keksz vegán, nem tartalmaz állati eredetű összetevőt. Ez a klasszikus Oreo kekszre vonatkozik, az ízesített verziók címkéjét mindenképp olvasd el, mielőtt megveszed.
Manner Nápolyi (mogyorós, citromos) – ezen édesség két verziójának is ott ékeskedik a vegán logó a hátulján, ami azt jelenti, bátran fogyaszthatjuk.
Marcipános Ritter Sport – ez szintén a véletlenül vegán termékek közé tartozik. A Ritter mostanra előállt egy direkt vegán amarántos és egy quinoás termékkel, de a marcipános Magyarországon sokkal könnyebben fellelhető.
Töltött Ostya – citromos ízű, általában cukormentes, mégis édes nassolnivaló.
Tibi étcsokoládék – a Tibi csokik meglepően nagy része vegán, még a töltött, krémes fajták is. A tejes verziók természetesen nem azok, és a kekszet tartalmazó étcsokoládésban is van tojás, azonban így is ennek a márkának van a legnagyobb vegán csokoládékínálata.
Wavel mogyoróvajas csokoládé – ez a kizárólag a Penny üzletekben kapható, ár/érték arányban kiváló töltött csokoládé sok vegán kedvence.
Favorina Spekulatius keksz és kekszkrém – ez az isteni keksz és annak talán még istenibb kenhető verziója olyan ízű, mint a gyerekkort idéző Mese keksz, és hihetetlen módon vegán. Kizárólag a Lidlben kapható, és sajnos időszakos termék, tehát “vadászni” kell, de hidd el, megéri.
Happy Harvest Cinnamon Chips és Nougat Bits – ezek a fahéjas és nugátos ízesítésű gabonapelyhek az Aldiban kaphatóak, és szerencsére mindkettő kizárólag növényi alapú összetevőket tartalmaz.
A lista természetesen itt nem ér véget, valószínűleg több tucat termék van még, amiben nincs állati összetevő, és nap, mint nap fogyasztjuk. Azonban sok termék esetében időnként változtatnak a recepten, ezért lehetetlen pontosan és véglegesen meghatározni őket, tehát mindig olvasd el a csomagolást.
Emlékeztető: Érdemes észben tartani, hogy bár ezen termékek mindegyike vegánnak mondható, azaz nincs bennük állati eredetű összetevő, elég nagy részük tartalmaz pálmaolajat, aminek kitermelése jelen formájában nem fenntartható, és sajnos szerepet játszik az esőerdei állatok élőhelyvesztésében.
Ha a vegán életmód mellett igyekszel tudatos fogyasztó lenni, érdemes azokat választani, amelyekben nincs pálmaolaj, vagy minimalizálni ezen termékek fogyasztását, illetve nyomást gyakorolni a pálmaolajat használó élelmiszergyártókra.
Egyre több cég hagy fel a fenntarthatatlan pálmaolajjal, és ez igen nagyrészben köszönhető a fogyasztóknak. Tehát ha szeretnéd, hogy a kedvenc édességed vegánná vagy pálmaolajmentessé váljon, írj bátran a gyártónak – biztosan nem te leszel az első.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.
Köszönöm.A fekete sóról is pl itt olvastam először.Az alma,banán pép tippet is kifogom próbálni sütibe.
Szia!
A manner nápolyi nem is vegán, pálmaolajos 🙁
És a pàlma olaj növényből nyert olaj,tehàt nem àllati eredetű!