Most olvasott cikk
Csenge és Flóra világkonyhája: tabbouleh, a világ egyik kedvenc mezzéje

Csenge és Flóra világkonyhája: tabbouleh, a világ egyik kedvenc mezzéje

tabbouleh, a világ egyik kedvenc mezzéje

Közel-keleti sorozatunk utolsó előtti állomásán egy igazi klasszikus következik. Megmutatjuk, hogyan készül az autentikus, kirobbanóan friss ízvilággal kecsegtető tabbouleh.

Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája sorozat hetedik része. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.

A tabbouleh a levantei konyha méltán leghíresebb salátája: alapja a friss petrezselyemzöld, friss menta, citromlében és olívaolajban marinált bulgur és paradicsom. A magyar konyhához szokott kulináris kalandozónak furcsa lehet, hogy két egész csokor petrezselymet a salátába aprítunk, hiszen mi inkább csak mutatóban, „a végén szórd meg egy evőkanál…” minőségben használjuk ezt a zöldfűszert.

A közel-keleti konyha ennél sokkal bőkezűbb: a petrezselyemzöld és a menta itt gyakorlatilag azt a szerepet tölti be, amit nálunk a salátaágy, amire a többi összetevő kerül. Méghozzá nem is akárhogy: a citromlében és extraszűz olívaolajban marinált bulgur, a napsütötte paradicsom savassága, az újhagyma enyhe csípőssége elképesztő precízséggel illeszkedik a friss zöldfűszerekhez.

A tabbouleh egyébként a közel-keleti konyha egyik legrégebbi étele: a ma Szíriához és Libanonhoz tartozó hegységekben már több mint 4000 éve is fogyasztották, és tulajdonképpen az ókor óta fontos alapétele az itt élő embereknek.

Jóllehet az összetevők aránya régiónként eltér, a tabbouleh ízvilágának mindenkori sztárja mindenképp a petrezselyemzöld és a menta: a libanoni változatban – amit a mai recepthez választottunk – az előbbi dominál, de a szír tabbouleh-ben például egyforma arányban használják a kettőt, és kisebb mennyiségben tesznek hozzá olívaolajat és citromlevet.

A „nyugati” változatok – talán a fent említett zöldfűszer-dominanciától való idegenkedés miatt – kevesebb petrezselyemmel és mentával, és több bulgurral készülnek. Amennyiben főételszerűségnek szeretnéd elkészíteni ezt a salátát, természetesen nyugodtan használhatsz te is több bulgurt, személyes véleményünk szerint azonban mindenképp érdemes egyszer így, autentikus formájában is kipróbálni a tabbouleh-t.

Tabbouleh, a világ kedvenc mezzéje
Porkoláb Edit / Prove.hu

Hozzávalók:

♡ 2 nagy csokor petrezselyemzöld
♡ ½ bögre friss mentalevél
♡ 2 közepes szál újhagyma
♡ ⅓ bögre (65-70 gramm) bulgur (szárazon mérve)*
♡ 2 közepes paradicsom
♡ 4 evőkanál citromlé
♡ 4 evőkanál extraszűz olívaolaj**
♡ 3-4 tekerés frissen őrölt bors
♡ só

* Az eredeti tabbouleh-hez egészen finom szemű bulgurt használnak, amit nem kell megfőzni, mert jól megpuhul az olívaolajos-citromleves marinádtól. Mivel itthon ez nehezen beszerezhető, mi kicsit előfőzzük a bulgurt, de ha hozzájutsz apró szemű bulgurhoz, akkor ezt a lépést kihagyhatod.

** Az olívaolaj aromája elég fontos komponense a tabbouleh-nek, ezért ha lehet, ne helyettesítsd. Ha mégis valamilyen okból más olajat használnál, az semmiképp ne étolaj legyen, hanem valamilyen enyhe ízű, hidegen sajtolt olaj, pl. avokádó- vagy szőlőmagolaj, vagy hidegen sajtolt repce- vagy napraforgóolaj. Az erős ízű hidegen sajtolt olajakat, pl. a kókusz-, dió- és szezámolajat lehetőleg kerüld.

Tabbouleh recept vegán változatban
Porkoláb Edit / Prove.hu

Elkészítés:

1. A bulgurt alaposan mosd át, majd másfélszeres vízben (kb. 120 ml) főzd közepesen alacsony lángon kb. 8 percig, lefedve. Nem lesz teljesen puha, de nem is ez a célunk, tehát nem szükséges tovább főzni. Ha elzártad, adj hozzá három-három evőkanál olívaolajat és citromlevet, ⅓ teáskanál sót és 3-4 tekerés frissen őrölt borsot. Alaposan keverd össze, majd fedd le és tedd félre negyedórára úgy, hogy félidőben egyszer alaposan átkevered, a fedőt pedig vedd le róla, hogy ki tudjon hűlni.

2. A paradicsomot vágd egészen apró, félcentis oldalú kis kockákra, keverj hozzá egy nagy csipet sót és tedd félre tíz percre, majd az összegyűlt levet csepegtesd le.

4. A petrezselyemzöldet és a mentát vágd olyan apróra, amilyenre csak tudod, az újhagymát pedig kb. félcentis darabokra, majd tedd ezeket a paradicsommal együtt egy nagyobb keverőtálba.

5. Keverj a zöldségekhez fél teáskanál sót, egy-egy evőkanál citromlevet és olívaolajat, majd ha a bulgur már legalább 15 perce marinálódik, azt is forgasd hozzá.

A tabbouleh-t legjobb hidegen, mezzeként tálalni más közel-keleti ételekkel, például dolma, köfte, hummusz és pita mellé.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.