A török konyha egyik legelterjedtebb és egyben legnépszerűbb étele a köfte, ami leginkább a fasírthoz hasonlítható. Régiótól és típustól függően formázzák kerek, lapos korong vagy hosszúkás alakúra is. A legismertebb köfteféle húsból készül, de vannak igen népszerű, tisztán növényi alapú variációi is.
Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája című sorozat második része. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.
A köfte szerintünk legkülönlegesebb változatai azok, amelyek sütés nélkül készülnek: ilyen például a çiğ köfte, Törökország délkelet-anatóliai régiójának specialitása is, ami – húsos változatai mellett – egy bulgurból készült fasírtféle. A „çiğ” szó jelentése „nyers”, utalva arra, hogy a fasírtot nem sütik meg.
A cig köfte kevésbé ismert testvére a mercimek köftesi, azzal a különbséggel, hogy a fasírtba a bulgur mellett vörös lencse is kerül. Ezt a receptet hoztuk most el nektek, ami amellett, hogy rengeteg egészséges, teljes értékű növényi hozzávalóból áll, olyan egyedien fűszeres ízvilággal és különleges állaggal kecsegtet, amivel igazán megéri feldobni a konyhai repertoárodat.
Hozzávalók:
8 adaghoz
♥ 1 bögre/190 gramm nyers vörös lencse
♥ 1,5 bögre/285 gramm apró szemű bulgur*
♥ 50 ml olívaolaj
♥ 2 nagyobb fej vöröshagyma
♥ 4 kövér gerezd fokhagyma
♥ 2 evőkanál paprikakrém**
♥ 2 evőkanál sűrített paradicsom
♥ 1,5 evőkanál füstölt őrölt pirospaprika
♥ 1 teáskanál őrölt szegfűbors
♥ 1 teáskanál őrölt római kömény
♥ 1,5 teáskanál só
♥ néhány tekerés frissen őrölt fekete bors
♥ 2 teáskanál szárított menta vagy egy kis marék friss menta
♥ 3 nagyobb vagy 4 kisebb szál újhagyma
♥ 1 nagy csokor friss petrezselyem
♥ citromlé és saláta a tálaláshoz
* Az eredeti recept a legapróbb szemű bulgurral készül. Mivel a köftéhez a bulgurt nem főzzük, csak a forró lencséhez keverjük, a nagy szemű változattal nem lesz elég puha a végeredmény, és a formázást is nehézkessé teszi. Ha csak nagy szemű bulgurhoz jutsz hozzá, felhasználás előtt erősebb robotgépben próbáld meg kisebbre darálni (a kávédarálót nem ajánljuk).
** A mercimek köftesibe hagyományos török paprikakrém, acı biber salçası kerül eredetileg, de tökéletesen helyettesíti az itthoni boltokban kapható darált paprikakrém is.
Elkészítés
- Egy bögre vörös lencsét alaposan moss át egy szűrőben, majd egy liter vízben tedd fel főni. Kb. 30 perc alatt puhára fő.
- Miközben a lencse fő, aprítsd fel a zöldségeket: két nagyobb fej vöröshagymát, négy kövér gerezd fokhagymát, három nagyobb vagy négy kisebb szál újhagymát, egy nagy csokor petrezselymet, és ha friss mentát használsz, abból egy kisebb marékkal. Igyekezz mindent minél apróbbra, finomabbra vágni, kivéve az újhagymát: ez utóbbit csak szeleteld fel vékony, 2-3 mm-es karikákra.
- Ha megfőtt a lencse, vedd le a tűzről és keverd hozzá az átmosott bulgurt. Hagyd 30 percig lefedve állni, hogy a bulgur magába tudja szívni a vizet.
- Közben hevíts egy serpenyőben olívaolajat, és alacsony lángon kezdd el pirítani az aprított vöröshagymát. Öt perc után add hozzá a zúzott fokhagymát, majd három perc múlva jöhet hozzá két evőkanál sűrített paradicsom, két evőkanál paprikakrém és a fűszerek: másfél evőkanál füstölt paprika, egy-egy teáskanál őrölt szegfűbors és római kömény, másfél teáskanál só, néhány tekerés frissen őrölt bors. Illetve ha szárított mentát használsz, azt is most add hozzá, kb. két teáskanálnyit.
- Közepesen alacsony lángon pirítsd egy-két percig: a fűszereknek és a paradicsompürének is így érvényesül legjobban az ízletessége. Ezután öntsd fel másfél deci vízzel, és miután felforrt, alaposan keverd hozzá a lencsés-bulguros keverékhez. Hagyd állni lefedve még tíz percig, majd add hozzá a petrezselymet és az újhagymát, illetve ha friss mentát használsz, azt is most keverd hozzá.
- Ha nagyjából kihűlt, gyúrj belőle homogén masszát, majd szedd nagyobb dió nagyságú darabokra, és formázd kedved szerint: mi a hagyományos, „ökölben összenyomós” módszert választottuk, de formázhatsz belőle golyókat, hengereket vagy korongokat is.
A mercimek köftesi tökéletes mezze egy kellemes vacsora előfutáraként friss salátalevélágyon tálalva, citrommal megcsepegtetve, de akár az étkezés sztárja is lehet: zöldségekkel és a kedvenc szószoddal töltheted pitába, tortillába, és akár útravalónak is magaddal viheted. Afiyet olsun!
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.