Most olvasott cikk
Csenge és Flóra világkonyhája: pide Törökországból

Csenge és Flóra világkonyhája: pide Törökországból

Csenge és Flóra világkonyhája - vegán pide Törökországból

Nemzetközi receptsorozatunk első állomása a Közel-Kelet: a következő öt hétben a legkülönlegesebb fogásokon keresztül fogjuk elhozni nektek e régió jellegzetes ízeit. Ha kedveled az újdonságokat és szeretsz kísérletezni a konyhában, tarts velünk erre a világkörüli utazásra!

Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája című sorozat első része. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.

Pide Törökországból

Élesztős kenyértészta isteni feltétekkel halmozva, hagyományosan fatüzelésű kemencében sütve – erről legtöbbeknek az olasz konyha leghíresebb étele, a pizza jut eszébe, illetve nekünk, magyaroknak, a kenyérlángos. Szinte minden nemzetnek és régiónak van azonban saját változata erre az egyszerű hozzávalókból készülő, mégis isteni, laktató ételre.

Az içli pide, vagy egyszerűen csak pide a törökök egyik jellegzetes ilyen étele, aminek különlegessége, hogy nem pizzásan kerek, és nem is a langalló négyzeteinek alakját veszi fel, a tésztát ugyanis csónak alakúra nyújtják. A csónak két végét a tészta formázásakor összecsípik, így a pide egyedi átmenetet képez a pizzaféle laposkenyerek és a töltött tésztafélék között.

Csakúgy, ahogy nálunk a kenyérlángos népszerű vásári étel, a pide Törökországban az egyik legnépszerűbb street food: ezeket általában pideci nevű vendéglőkben szolgálják fel a gyors és laktató harapnivalóra vágyó vendégeknek.

A pizzával ellentétben a pidére legtöbbször nem kerül szósz – a feltéteket, amik általában különféle zöldségek, sajt és hús, serpenyőben megsütik és fűszerezik, mielőtt a tésztába töltik. Népszerűek a vegetáriánus változatok is, amiket különböző zöldségekkel, például spenóttal, gombával, paprikával, hagymával és sajttal töltenek meg.

Valójában nincs rá „szabály”, mi kerülhet egy „igazi” pide belsejébe – mindenki azzal tölti meg, ami épp elérhető vagy szezonja van. (Ha valaki említette már a „pizza” és „ananász” szót egy mondatban egy olasz füle hallatára, az tudja, hogy nem mindenki ennyire megengedő a nemzeti ételeit illetően.) Ezért a mi töltelékünk alapja gomba- és dióalapú, fűszeres, darált jellegű ragu, ami ízvilágában hasonlít a hagyományos pidére, mégsem valószínű, hogy pontosan ezt a feltétet megtalálnánk egy török kisváros pideci vendéglőjében.

Pide recept Törökországból - Prove
Porkoláb Edit / Prove.hu

Hozzávalók:

4 pidéhez

A tésztához:

♡ 500 gramm finomliszt
♡ 1 teáskanál só
♡ 25 gramm friss/egy tasak (7 gramm) porélesztő
♡ 1 teáskanál cukor
♡ 2 evőkanál olívaolaj
♡ 225 ml langyos víz

A töltelékhez:

♡ 500 gramm gomba
♡ 100 gramm dió
♡ 2 közepes kápia paprika
♡ 1 közepes fej vöröshagyma
♡ 3 gerezd fokhagyma
♡ 2 evőkanál sűrített paradicsom
♡ 2 evőkanál olaj
♡ 1 teáskanál római kömény
♡ 1-1 teáskanál édes és füstölt fűszerpaprika
♡ 1 teáskanál morzsolt kakukkfű
♡ kb. 1 teáskanál só

Opcionális:

♡ fekete szezámmag és friss petrezselyemzöld a tetejére
♡ növényi tej a lekenéshez

Elkészítés

  1. Egy pohárba mérj ki 150 ml langyos vizet, oldj fel benne egy teáskanál cukrot, majd morzsolj bele 25 gramm friss élesztőt. A víz ne legyen langyosnál melegebb, különben nem fog megkelni a tészta. Hagyd állni 15 percet. (Ha porélesztőt használsz, akkor ezt a lépést hagyd ki, és csak keverd hozzá a száraz alapanyagokhoz.)
  2. Tegyél egy nagy keverőtálba 500 gramm lisztet és egy teáskanál sót, add hozzá a felfuttatott élesztőt, a maradék (75 ml) vizet és két evőkanál olívaolajat, majd kezdd el összegyúrni a tésztát. Az elején nagyon fog ragadni, de 5-6 perc dagasztás után már szépen elválik a kezünkről (és a felülettől), ekkor már készen van a dagasztás. Fedd le egy nedves konyharuhával (jól igazgasd a tál peremére a konyharuhát, ne maradjon levegős, különben kiszárad a tészta), és hagyd egy órát kelni.
  3. Amíg a tészta kel, készítsd el a tölteléket: ehhez először is kockázz fel egy közepes fej hagymát és két közepes kápia paprikát, zúzz össze három gerezd fokhagymát, és késes aprítóban apríts össze fél kiló gombát és 100 gramm diót. Ha nincs késes aprítód, a diót darabold durvára, a gombát pedig vágd egészen pici, fél cm-es kockákra.
  4. Vegyél elő egy nagy, mély serpenyőt, hevíts fel benne egy evőkanál olajat, és közepesen alacsony lángon először pirítsd a hagymát és a kápia paprikát öt percig, adj hozzá ⅓ teáskanál sót, majd tedd hozzá a gombát is. Vedd fel a lángot közepesen magasra, és ha a gombának már az összes kiengedett leve elpárolgott, vedd le ismét a lángot, és add hozzá a fokhagymát, a diót és a fűszereket: egy teáskanál római köményt, egy-egy teáskanál édes és füstölt fűszerpaprikát, egy teáskanál morzsolt kakukkfüvet és ⅔ teáskanál sót.
  5. Egy-két perc pirítás után adj hozzá még egy evőkanál olívaolajat és két evőkanál sűrített paradicsomot. A cél az, hogy megkaramellizáljuk kicsit a paradicsomot, mert így sokkal finomabb lesz, tehát próbáld a többi összetevővel együtt minél nagyobb felületen megpirítani.
  6. Ha már a sűrített paradicsom is két-három perce a raguban pirul, adj hozzá két-három evőkanál vizet, és alacsony lángon főzd még egy-két percig, majd kóstold, és ha szükséges, adj még hozzá sót, majd zárd el.
  7. Melegítsd elő a sütőt 220 fokra, majd ha a tészta megkelt, éles késsel vágd négy egyenlő darabra, és lisztezett felületen nyújtsd hosszúkás, ovális alakúra.
  8. Mindegyik pidének tegyél a közepére tölteléket, és oszlasd el úgy, hogy maradjon 3-3 cm üres hely a tészta szélén. Hajtsd egymásra a két végét, majd csavard be. Jól csípd össze, hogy ne nyíljon szét sütés közben.
    Pide összehajtása - folyamatfotók - Prove
    Porkoláb Edit / Prove.hu
  9. Tedd a pidéket sütőpapírral bélelt tepsibe (egymástól legalább öt cm távolságra, nehogy összekeljenek), kend le őket növényi tejjel, és szórj körbe a tésztára fekete szezámmagot. Süsd 220 ℃-on kb. 15 percig, vagy amíg szép aranybarna színt nem kap. A sütőből kivéve megszórhatod frissen petrezselyemzölddel.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.