Mediterrán sorozatunk első receptje a spanyolok egyik kedvenc nyári hűsítője: ez a gazpacho, azaz a hideg zöldségleves.
Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája sorozat tizedik része. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.
Szinte minden régióban megtalálunk legalább egy, hagyományosan főzés nélkül készített és behűtve tálalt levest: a balti és szláv államokban népszerű a kapros, krémes céklaleves vagy uborkaleves, Koreában a hideg tésztaleves, nálunk pedig természetesen a hideg gyümölcsleves a nyár kedvence.
A spanyol konyha többféle hűsítő levessel is küzd a kánikula ellen: az andalúz régióból származik például a fokhagymás-mandulás ajo blanco, valamint a salmorejo, a kenyérből és paradicsomból készült krémleves is.
A vitán felül legnépszerűbb hideg spanyol levesnek, a gazpachónak több változata is létezik: a paradicsom és az uborka állandó szereplők, de kerülhet bele piros húsú paprika és zeller is, és a fűszerezés is eltérő lehet. A hagyományos gazpachóhoz mozsárban zúzzák össze a zöldségeket, így egyben krémes és darabos is, ma azonban ez az igen munkaigényes elkészítési mód már szinte teljesen elveszett.
Ahogyan a konyhákból egyre inkább kikopott a hagyományos elkészítési mód, egyre inkább elvált egymástól két új gazpacho-típus is: vannak, akik a modern konyhai gépekhez fordulva selymesen krémes változatban készítik el, és általában friss kenyeret is tesznek bele (ez az andalúz változat), és vannak olyanok is, akik a krémes paradicsomos alapot felkockázott zöldségekkel egészítik ki. Mi az utóbbi mellett tettük le a voksunkat.
Hozzávalók:
♡ 800 gramm friss paradicsom/2 konzerv kockázott paradicsom
♡ 500 ml paradicsomlé
♡ 1 nagyobb vagy 2 kisebb kígyóuborka
♡ 2 nagyobb piros húsú paprika, kápia vagy kaliforniai
♡ 1 közepes fej lilahagyma
♡ 3 közepes gerezd fokhagyma
♡ fél csésze apróra vágott friss zöldfűszer: koriander, petrezselyemzöld vagy bazsalikom
♡ 2 evőkanál balzsamecet vagy fehérborecet
♡ 2 evőkanál olívaolaj
♡ egy lime leve
♡ ízlés szerint só, frissen őrölt bors
♡ opcionális: ízlés szerint csípős szósz (tabasco, sriracha stb.)
♡ opcionális: friss kenyér vagy pirított kenyérkockák
Elkészítés:
- A zöldségeket darabold kis kockákra, a lilahagymát minél apróbbra, a fokhagymát pedig zúzd össze.
- A hagymát és a fokhagymát sózd le, hagyd állni kb. tíz percig, majd alaposan öblítsd át.
- A zöldségek, a hagyma és a fokhagyma felét egy nagy tálban turmixold össze 500 ml paradicsomlével és két evőkanál olívaolajjal, majd keverd hozzá a többi zöldséget is (ezt már ne turmixold, csak akkor, ha teljesen krémes, andalúz gazpachót szeretnél készíteni).
- Adj hozzá két evőkanál balzsamecetet vagy fehérborecetet, egy egész lime levét, fél csésze apróra vágott zöldfűszert, sót és frissen őrölt borsot, és ha szereted, akkor ízlés szerint a kedvenc csípős szószodból egy keveset.
- Alaposan keverd össze, majd tedd légmentesen lefedve a hűtőbe minimum két órára. A legjobb, ha legalább négy-öt órát, vagy akár egy egész éjszakát is állni hagyod, hogy összeérjenek az ízek, és tálalás előtt fél órával kiveszed a hűtőből. Kínálhatsz hozzá friss kenyeret vagy pirított kenyérkockákat.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.