A gazdát a Lugg folyó másfél kilométeres szakaszának megrongálásáért ítélték el. A szakértők szerint az élőhely természetes állapotának visszaállása évtizedeket is igénybe vehet.
Egy év letöltendő börtönbüntetésre, valamint 600.000 font (~256 millió forint) eljárási díj megfizetésére kötelezte a kidderminsteri bíróság John Price-t, aki 2020-ban környezeti károkat okozott a Lugg folyó egy szakaszán.
Price 2020-ban munkagépekkel, többek között buldózerekkel és markológépekkel végzett önkényes átalakításokat a folyó mindkét partján, valamint annak medrében. Ezzel nemcsak hatalmas károkat okozott a folyó ökoszisztémájában, de számos hatályban lévő szabályozást is áthágott.
A Price által okozott ökológiai károk feltárását a Natural England és a Környezetvédelmi Ügynökség összefogása tárta fel, az ő közös nyomozásuk vezetett aztán a természetkárosító gazda ítéletéhez.
Mindkét szervezet úgy nyilatkozott, hogy ez a legpusztítóbb folyami ökoszisztémát ért károkozás, amelyet eddigi pályafutásuk alatt tapasztaltak és véleményük szerint több évtizedbe is beletelik, amíg az eredeti állapotok visszaállnak.
Több száz faj élőhelye pusztult el
A Lugg folyó nagyon változatos élővilág számára szolgál otthonként. A folyóban 121 különböző vízinövényfaj él, amely táplálkozó-, búvó- és szaporodó helyet biztosít az itt élő gerinctelen élőlényeknek, halaknak és madaraknak.
A folyó a Site of Special Scientific Interest (SSSI – Kiemelt Tudományos Jelentőségű Terület) kategóriába esik, ezeken a területeken pedig különösen nagy körültekintéssel, kizárólag a Környezetvédelmi Ügynökség engedélyét követően lehet bármiféle beavatkozást végezni.
Price a munkálatok részeként a fákkal és növényekkel szegélyezett folyópartot teljesen lecsupaszította, az ott található vegetációt eltávolította, valamint a folyómedret is kikaparta.
„A Lugg folyó ezen szakaszának elpusztítása lesújtó az itt élő számos faj számára. A Lugg az Egyesült Királyság egyik legikonikusabb folyója, és látni, hogy ilyen kegyetlen, önző módon elbántak vele, nagyon elszomorító. Ezért döntöttünk úgy, hogy illetékes szervként latba vetjük a hatalmunkat, hogy igazságot szolgáltathassunk, és hogy figyelmeztessünk mindenkit: a legszigorúbban járunk el azok ellen, akik nem veszik figyelembe az általunk olyannyira szeretett természet védelmére vonatkozó törvényeket” – mondta Emma Johnson, a Natural England területi ügyintézője.
A gazda, akinek a folyó mindkét oldalán van földje, azzal védekezett, hogy az áradások megakadályozása miatt végezte a munkálatokat, de a Környezetvédelmi Ügynökség úgy ítélte meg, hogy a pusztítása nem járt ilyen jellegű változásokkal.
„Habár Price úr azt állítja, a munkálatokkal a környékbeli ingatlanokat akarta megóvni az áradástól, a tevékenysége nem járt semmilyen áradást megakadályozó hatással. A folyópart szétrombolása nem megfelelő áradásvédelmi eljárás. Fontos, hogy a bíró is megértette, hogy az elvégzett munkák csak csökkentették az áradásvédelem hatásfokát, mintsem hogy növelték volna azt” – véleményezte az indoklást Martin Quine a Környezetvédelmi Ügynökségtől.
(Gov.uk)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.