A hidegebb hónapokban nincs, ami jobban esne egy tál forró, laktató levesnél. Összegyűjtöttük 9 vegán leves receptjét, amelyek nemcsak felmelegítenek, hanem főételként is megállják a helyüket.
Igyekeztünk sokszínűen válogatni, hogy a hagyományos konyhától kezdve a világ konyháin át te is megtaláld a számodra megfelelő receptet.
Íme a 9 laktató leves, amik közül garantáltan találsz majd kedvedre valót.
Harira
A harira a marokkói konyha egyik kiemelkedő levese, ami különösen népszerű a ramadán idején, ugyanis tipikusan a böjt megtörésekor szolgálják fel.
Ez a gazdag paradicsomos leves csicseriborsóval és lencsével készül, amit gyömbérrel, borssal, fahéjjal és friss fűszernövényekkel ízesítenek.
Borscs
A céklaleves, vagyis a borscs egy méltatlanul kevéssé ismert, de annál inkább különleges leves. Ebben a receptben a húst vörösbabbal helyettesítettük, aminek egyik előnye, hogy így sokkal egyszerűbb és gyorsabb is elkészíteni.
Ezt az élénk levest a végén citrommal vagy ecettel savanyítják és friss kaporral vagy petrezselyemmel megszórva tálalják.
Zöldborsóleves nokedlivel
A zöldborsóleves az egyik legideálisabb vacsora a hétköznapokra: nem kell hozzá nagy bevásárlást csinálni, és mindössze húsz perc alatt, minimális munkával meleg étel kerül az asztalra.
Bár a zöldborsóleves frissen is isteni, de másnapra még inkább összeérnek benne az ízek, így érdemes egyszerre nagyobb adagot készíteni.
Vegán babgulyás
A hungarikumként számontartott gulyásleves talán az egyik első dolog, ami egy külföldinek először eszébe jut, ha a magyar szót hallja.
A vegán babgulyás receptjében többféle gulyásleves-változatot ötvöztünk. Sok-sok zöldséggel, házi csipetkével és füstölt paprikával, hús helyett pedig füstölt tofuval készül.
Alföldi krumpligombócleves
Az alföldi krumpligombócleves egy igazi komfortétel: nemcsak egyszerű elkészíteni, de sok levessel ellentétben laktató is, önmagában kitesz egy vacsorát, ráadásul csak a legpénztárcabarátabb zöldségekre lesz hozzá szükséged.
A krumplis-lisztes tésztaféléket ma a legtöbben szinte kizárólag desszertként, derelye vagy szilvás gombóc formájában fogyasztják. Sós ételként talán már jobban ismert itthon az olasz gnocchi, mint a magyar krumpligombóc. Csak bátorítani tudunk mindenkit, hogy készítse el ezt a levest, és vigye tovább ennek a mennyei magyar ételnek a hagyományát, mielőtt végleg feledésbe merül.
Tárkonyos raguleves
Ez a tárkonyos raguleves csipetkével és karfiollal készül, ami tökéletes étel lehet a hideg napokra. A recept gluténmentes, így ételallergiások is fogyaszthatják.
Egy jó karfiolleves bármely alkalomra megfelelő választás lehet, és a krémlevessel ellentétben ez a leves önmagában is laktató.
Vegán miso ramen
Ha már unod a sima zöldséglevest, tökéletes választás lehet a japánok testet és lelket melengető, fermentált szójapasztával, azaz misóval készített erőlevese, a ramen.
A ramen levesnek nincs egyetlen autentikus receptje, többféle alapváltozata is van, amit aztán ízlés szerint fűszereznek tovább.
Pho leves
A pho leves térhódítása az utóbbi években az itthoni éttermeket is elérte, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen ez a vietnámi leves nemcsak isteni és laktató, de még egészséges is.
Számos változata van, ez egy zöldséges-tofus verzió, aminek külön előnye, hogy nem kell hosszú órákig főzni: a vegán pho leves elkészítése a húsos verzióval ellentétben mindössze másfél órát vesz igénybe.
Ezogelin çorbası
Az ezogelin çorbası a török konyha egyik legnépszerűbb levese, fő összetevői a vörös lencse, a bulgur és a menta. Tökéletes választás lehet a hideg téli napokon, ráadásul egyszerű és nem igényel sok időt az elkészítése.
Általában török lapos kenyérrel tálalják, de önmagában is megállja a helyét. A tetejéről nem érdemes kihagyni a vegán chilis vajat és a friss citromlevet.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.