Vegán miso ramen leves őszi zöldségekkel

Vegán ramen zöldségekkel egy sötét színű asztalon

Ha unod a sima zöldséglevest, ez a recept neked való: íme a japánok testet és lelket melengető, fermentált szójapasztával, azaz misóval készített erőlevese, a ramen.

A hidegebb hónapokban nincs, ami jobban esne, mint egy tál forró leves, és erre nem csak a számtalan melegítő, gazdag magyar leves a bizonyíték. Tőlünk keletebbre ráadásul amellett, hogy legalább annyiféle változat létezik, mint nálunk, még napszakhoz sincs kötve ennek az ételnek a fogyasztása: ugyanúgy természetes reggelire egy tál gőzölgő miso levest elfogyasztani, mint ebédre vagy vacsorára.

Ramen-változatok

A ramen levesnek nincs egyetlen autentikus receptje. Egyrészt csakúgy, mint ahogy a csigatésztás zöldséglevest mindenki nagymamája kicsit máshogy készíti, a ramen esetében is igaz az „ahány ház, annyi szokás” szabálya. Másrészt többféle alapváltozata is van, amit aztán ízlés szerint fűszereznek tovább.

A három legnépszerűbb ramen a shoyu, a shio és a miso ramen: a shoyu ramen szójaszósszal fűszerezett, a shio egyszerűen sós ízesítést jelent, a miso rament pedig a változat nevét adó fermentált szójapasztával ízesítik.

Ezeket az alapváltozatokat aztán más ízesítőkkel kombinálják, például tengeri algákkal, shiitake gombával, rizsborral és csípős szósszal: ez az ízesítő alap lesz a tare, amit a zöldség- vagy húsalapléhez adnak.

Mi ehhez a recepthez miso tare-t fogunk készíteni. Az összetevőket úgy válogattuk össze, hogy azokat minden bizonnyal megtaláld nagyobb szupermarketek ázsiai részlegén, bioboltokban vagy kelet-ázsiai élelmiszerboltokban.

Variációk és helyettesítések

Zöldségek: a felsorolt zöldségeket szezonalitástól és kedvedtől függően bárhogyan variálhatod. Csak arra figyelj, hogy az aromák megmaradjanak, tehát használj brokkoli és bok choy helyett például káposztaféléket, fodros kelt vagy karfiolt, az újhagyma helyett pedig póréhagymát, mogyoróhagymát vagy medvehagymát.

Tofu: a tofut nem pácoljuk vagy pirítjuk, ezért igen erőteljesen „tofuíze” marad a levesben. Ha nem vagy hozzászokva, vagy nem kedveled a tofu natúr ízét, használhatsz füstölt fajtát is.

Ramen tészta: a hullámos vagy egyenes változat is megfelel. Arra figyelj, hogy ezeknek eltér a főzési ideje.

Gombaalaplé: zöldségalaplével is helyettesítheted, ha van valamilyen aromás, porított vagy szárított gombád. Ha port használsz, azt add az 1. lépésben felsorolt hozzávalókhoz, ha szárított fajtát, akkor pedig a friss zöldségekkel egyszerre add a leveshez. Ha se gombás alapléhez, se porhoz vagy szárított gombához nem jutsz hozzá, akkor használhatsz valamilyen friss, aromás fajtát is, például barna csiperkét, ördögszekérgombát vagy shiitakét. Ha friss gombával készíted a levest, pirítsd meg a hagymákkal és gyömbérrel együtt.

Csípős paszta: a hozzávalók közt felsorolt doubanjiang kínai, a gochujang pedig koreai fermentált csípős paszta, amiket gyakran adnak a ramen alapléhez. Használhatsz helyette bármilyen, kedved szerint való csípős pasztát (pl. sambal oelek, Erős Pista), vagy természetesen ki is hagyhatod, ha nem szereted a csípőset.

Ízesítés: a Japánban mindennapos összetevők közül sokat igen nehéz beszerezni itthon. Ezért a tare alaphoz igyekeztünk olyan hozzávalókat használni, amiket biztosan be tudsz szerezni kisebb ázsiai boltokban vagy bioboltokban is. Ha viszont hozzájutsz, akkor a ramenhez előszeretettel használt kombu algával is elkészítheted az alaplevet, és adhatsz hozzá mirint vagy szakét is.

Toppingok: a ramen tetejére gyakran tesznek többféle, díszítésként és további ízesítőként szolgáló toppingot. A receptben írtak közül kedvedre válogathatsz, vagy akár teljesen el is hagyhatod őket. A felsoroltakon kívül szokták még tálalni csemegekukoricával, edamame babbal és savanyított gyömbérrel is.

Hozzávalók

4 adaghoz

Az alapléhez:

  • 1200 ml gombaalaplé*
  • 4 evőkanál (68 gramm) fehér miso paszta
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 1 evőkanál doubanjiang, gochujang vagy bármilyen csípős paszta (opcionális)
  • 1 evőkanál szezámolaj
  • 4 közepes gerezd fokhagyma összezúzva
  • 2 teáskanál reszelt gyömbér
  • 3 közepes szál újhagyma
  • 2 evőkanál világos szójaszósz

A levesbetéthez:

  • egy csomag (180 gramm) natúr tofu kis kockákra vágva
  • 320 gramm ramen tészta
  • 300 gramm brokkoli
  • 300 gramm bok choy (ha nincs, kelkáposzta vagy kínai kel is jó)

A tetejére (opcionális):

  • újhagyma zöldje
  • pirított szezámmag
  • nori lap kis darabokra vágva
  • mungóbabcsíra
  • bambuszrügy
  • kimchi

* A legtöbb leveskocka 500 ml vízhez való, de mivel a miso és a szójaszósz is sós, egy kocka elég az alapléhez. Ha sómentes kockát vagy levesport használsz, abból tehetsz többet is.

Elkészítés

  1. A miso felét (két evőkanál) alaposan keverd össze a csípős pasztával és a szójaszósszal egy kis tálban, és tedd félre.
  2. Az újhagyma zöld és fehér részét karikázd fel. A zöld részt tedd félre.
  3. Egy lábasban melegíts fel egy evőkanál olívaolajat, és alacsony lángon pirítsd két percig a zúzott fokhagymát, a reszelt gyömbért és az újhagyma fehér részét.
  4. Készítsd el a gomba- vagy zöldségalaplevet (oldj fel egy kockát 1200 ml meleg vízben), majd add a lábas tartalmához.
  5. A brokkolit szedd kisebb rózsákra, a bok choyt pedig, ha kisebbek a levelek, hagyd egyben, ha nagyobbak, akkor pedig vágd őket két-három egyenlő részre.
  6. Ha felforrt az alaplé, add hozzá az imént felvágott zöldségeket, majd vedd alacsony lángra, és fedő alatt főzd tíz percig.
  7. Add a leveshez az első lépésben elkészített misós-szójaszószos mixet és a felkockázott tofut, majd három-négy percig fedő nélkül melegítsd tovább alacsony lángon (ne forrjon). Zárd el és keverj hozzá egy evőkanál szezámolajat. Tipp: ha lágyabb tofut használsz, csak akkor tedd a leveshez, ha a misós mixet már elkeverted, és ne keverd tovább, mert a lágy tofu nagyon könnyen törik (a selyemtofut emiatt nem ajánljuk).
  8. A tésztát főzd ki egy külön lábasban úgy, hogy a csomagoláson írt főzési időnél egy perccel kevesebb ideig főjön. Öblítsd át hideg vízzel, alaposan csepegtesd le, és oszd szét négy tálban, amiben majd a levest felszolgálod. Tipp: ha a levest előre készíted el, és nem azonnal tálalod, a tésztát ne főzd ki előre, csak felszolgálás előtt.
  9. A forró levest kanalazd a tálakban szétosztott tésztára. Ha már ehető hőmérsékletűre hűlt, oszd szét a fennmaradt két evőkanál miso pasztát a négy adagban (fél-fél evőkanál), és alaposan keverd el.
  10. Szórd a leves tetejére a félretett újhagyma zöldjét, és ízlés szerint a többi felsorolt toppingot.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.