Egy új tanulmány szerint a nem genetikai hátterű Parkinson-kór megelőzhető növényi élelmiszerekben gazdag étrenddel. A kutatók szerint itt az ideje frissíteni az eredményeik alapján a közegészségügyi ajánlásokat.
A nagyobb mennyiségű zöldséget, dióféléket és teát tartalmazó étrend csökkenti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát – derült ki a belfasti Queen’s Egyetem (Queen’s University) új tanulmányából.
A Parkinson-kór genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünete:
- a mozgások lelassulása,
- az izmok feszessége és
- a remegés.
A belfasti egyetem kutatói a Parkinson-kórral kapcsolatos elemzéshez több mint 126 ezer fő bevonásával készítettek előzetes felmérést. A megkérdezettek mintegy 56 százaléka volt nő, és a résztvevőket – akik közül 577 főnél diagnosztizálták a betegséget – körülbelül 200 étel és 30 ital kapcsán kérdezték fogyasztási szokásaikról.
Mindezek alapján arra a konklúzióra jutottak, hogy minél több növényi alapú, egészséges ételt fogyaszt valaki, annál nagyobb eséllyel kerülheti el a Parkinson-kórt. Azt is jelezték, hogy a megfelelő étrend a genetikai hajlamot elnyomni nem tudja.
Ezeket az eredményeket figyelembe véve finomítani kellene a növényi alapú étrenddel kapcsolatos közegészségügyi üzeneteket. Az eredményeinkből ugyanis az derül ki, hogy egyszerű étrendi változtatások is csökkenthetik a Parkinson-kór kialakulásának rizikóját. A kockázati tényezők, például az étrendi és életmódbeli faktorok feltérképezése új utakat nyithat meg megelőzés terén
– nyilatkozták a tanulmányt elkészítő kutatók.
Hüvelyeseket a Parkinson-kórban szenvedőknek
Egy másik, dél-koreai tanulmány is több növény fogyasztását javasolta azoknak, akiknél Parkinson-kórt diagnosztizáltak. A kutatók kifejezetten a hüvelyeseket ajánlották a betegség egyik korai tünetének visszaszorítására.
A REM magatartászavar (RBD) akár 10-15 évvel előre is jelezheti különféle neurológiai betegségek, közöttük a Parkinson kór-kialakulását. Azok, akiknél ez a zavar jelentkezik, nyugtalanul alszanak, heves mozgásokkal, például futásszerű lábmozgással, rúgásokkal vagy ütésekkel, akár fel is kiáltanak álmukban. Ezek csökkenthetők a hüvelyesek – a bab, borsó vagy lencse – nagyobb mértékű fogyasztásával.
Egyre több kutatás jut arra a következtetésre, hogy a növényi étrenddel az öregedési folyamat – ha vissza nem is fordítható, de mindenképp – lassítható. Egy 2020-as tanulmány például azt mondta ki, hogy a sokszor a felejtés betegségének is hívott Alzheimer-kór elleni küzdelemben a rendszeres testmozgás és a minőségi alvás mellett a növényi étrend is hatásos fegyverként szolgálhat.
Ennek hátterében az állhat, hogy a teljes értékű, növényi alapú étrend kifejezetten gazdag olyan tápanyagokban, mint a többszörösen telítetlen zsírsavak, az A-, B1-, B6-, C- és E-vitaminok, folsav, magnézium, vas és réz. Ugyanakkor szegény telített- és transzzsírban. Ezek mind hozzájárulnak az ideg-, az ér- és az immunrendszer egészségéhez.
A szervezetben jelen lévő, alacsony szintű, krónikus gyulladás az Alzheimer-kór kialakulásához vezető folyamatok katalizátora. A betegek szervezetében jellemzően emelkedettek az ilyen típusú gyulladásra utaló értékek. A húsalapú étrendek hozzájárulhatnak a gyulladás fenntartásához, vagy fokozhatják azt, míg a növényi tápanyagok csökkenthetik. A növények által tartalmazott antioxidánsok ugyanakkor védik az agyat az oxidációs stressztől.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.