Egy új kanadai tanulmány megerősítette, hogy a körültekintően összeállított húsmentes étrenden élő gyermekek fejlődése semmivel sem rosszabb, mint a húst is fogyasztó társaiké.
Kanadában is egyre inkább előtérbe kerül a növényi alapú táplálkozás – egyrészt a társadalom jelentős része gondolja úgy, hogy a húsfogyasztás nagyon káros következményekkel jár a környezet és a biodiverzitás szempontjából, másrészt egy 2018-as felmérés szerint sokuk szeretné mérsékelni húsfogyasztását, a számok pedig a jövőben minden bizonnyal tovább nőnek majd.
A 2019-ben frissült hivatalos táplálkozási iránymutatás is arra ösztönzi az embereket, hogy minél inkább növényi forrásból – például babot vagy tofut fogyasztva – fedezzék fehérjeszükségletüket az állati eredetű ételek helyett.
Ennek egyenes következménye, hogy egyre több családban étkeznek a gyerekek növényi alapon, de legalábbis a húskészítményeket teljesen elhagyva. Eddig viszont nem sok kutatás foglalkozott azzal – legalábbis Kanadában –, hogy milyen hatással van a legfiatalabbak szervezetére az ilyen típusú táplálkozás.
Az elmúlt 20 évben figyelemmel kísérhettük a növényi étrend térnyerését és az ilyesfajta készítmények általános elterjedését, habár nem nagyon láttunk még olyan kutatásokat, amelyek a vegetáriánus módon étkező gyermekek egészségét vizsgálták volna Kanadában
– mondja a kutatás vezetője, Dr. Jonathon Maguire, a torontói St. Michael’s Hospital gyermekorvosa.
A rendesen megtervezett étrend teljesen megfelelő
A Pediatrics folyóiratban publikált kutatás 8907 alanyt vizsgált, akik életkora fél évestől egészen 8 évesig terjedt. Az étkezési szokások alapján vegetáriánusokra és nem-vegetáriánusokra bontották a vizsgált csoportot. Az adatgyűjtés időszaka 2008-tól egészen 2019-ig terjedt.
„A kutatás eredményei azt bizonyítják, hogy a vegetáriánus étkezést követő gyermekek hasonló méretekkel és biológiai értékekkel rendelkeznek, mint a húst fogyasztó társaik. A vegetáriánus étrendet nagyobb mértékben kapcsolhatjuk össze az alultápláltsággal, ezért fontos hangsúlyozni, hogy az alultáplált gyermekeknél szükséges a növényi étrend megfelelő és jól megtervezett összeállítása” – teszi hozzá Dr. Jonathon.
A kutatók maguk is elismerik, hogy a vizsgálódás nem teljes, hiszen a vegetáriánus gyermekeknél nem vizsgálták a növényi étrend minőségét és összetételét, habár tisztában vannak vele, hogy sokan, sokféle módon közelítenek a vegetáriánus táplálkozáshoz, és ez nagy mértékben befolyásolhatja a gyeremek egészségi állapotát.
A világ legnagyobb táplálkozástudománnyal foglalkozó szakembereket tömörítő szervezete, az Academy of Nutrition and Dietetics álláspontja szerint:
Egy jól megtervezett vegetáriánus és vegán étrend minden életkorban és élethelyzetben megfelelő, beleértve a várandósságot, szoptatást, csecsemőkort, gyermekkort, serdülőkort és a versenysportot is.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.